Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Proč jsou nejlepší brzdy pro silniční auta stále tak drahé? Tady jsou jejich tajemství
2.9.2018 | Mirek Mazal
Už déle jak 10 let jsou těmi nejlepšími brzdami, které si můžete pořídit do osobních aut, stále ale stojí statisíce korun. Dokumentace výroby brzd s uhlíkovými vlákny odhaluje, proč.
Uhlíková vlákna kvůli kombinaci nízké hmotnosti a vysoké pevnosti můžeme označit za materiál budoucnosti. Už dnes mají auta, kde není třeba hledět na cenu, z tohoto materiálu celé karoserie. Mezi komponenty zasažené moderní vlnou kompozitů se řadí i brzdové kotouče kombinující uhlík a křemík. Používají je aktuálně nejvýkonnější brzdové systémy silničních aut, ovšem hromadnému rozšíření do každého modelu brání extrémně vysoká cena. Celý brzdový systém stál stovky tisíc korun už v hloubi minulé dekád a třebaže obdobná řešení jsou dnes o něco levnější, statisíce stojí stále.
Proč jsou tak drahé odhaluje video zachycující jejich výrobu. Brzdy začínají život jako základní surovina v podobě mixu tepelně tvarovatelné pryskyřice s nasekanými kusy surového uhlíkového vlákna. Během procesu stroje nejprve dopraví sypkou směs do poloviny formy ve tvaru disku, kam člověk nasune sloty pro vytvoření ventilačních kanálků. Následně celá forma putuje zpět na doplnění směsi základních komponentů.
V dalším kroku je potřeba vše pořádně slisovat pod tlakem 20 tun a teplotě 200 stupňů Celsia. Z nesourodé směsi se rázem vytvoří plastická hmota a nastane čas přesunout formu do studené koupele na dobu 5-8 minut. Zchlazené formy jsou nejdříve zkontrolovány automatizovaným měřicím systémem. Pak jsou disky vytaženy a na CNC stroji ohlazeny a jsou do nich vyvrtány větrací otvory.
Konečně se brzdy začínají podobat hotovému produktu, ale ještě by nic neubrzdily. Následně putují rotory znovu do pece, kde jsou v průběhu dvou dnů pomalu ohřáty až na 1 000 stupňů Celsia, v této fázi se z plastické hmoty stává karbon. Poté je rotor opět umístěn do formy, do jejíhož středu je nasypán křemičitý prášek. Pak znovu následuje zahřátí, tentokráte na 1 700 °C, kdy křemík roztaje. Pak je aplikován podtlak, jenž nasaje křemík do pórů v disku. Zde křemík zreaguje s uhlíkem a vytvoří velmi tvrdý karbid křemíku.
Zbývá vyvrtat otvory pro montáž, ponořit brzdy do ochranného nátěru proti oxidaci a po vyleštění robotem může drahý kotouč putovat na závěrečnou kontrolu přesným laserem. Už jen doplnit montážní komponenty a nic už nebrání pořádnému nasazení na silnici. Každý správně vyrobený disk by měl odolat opakovanému zahřátí až na 1 000 stupňů Celsia, čemuž se konvenční ocelové kotouče nemohou rovnat. Také ale stojí zlomek ceny těch karbonových, poměr jejich cen stále nemá daleko k 1:10.












Ukázka výrobního procesu karbon-keramických brzd. Drahé komponenty a několik fází celého postupu způsobují navýšení prodejní ceny na statisíce korun
Zdroj: HD Cars25@Youtube
Bleskovky
Přelomový Jaguar nachytali při testech, jak si hraje ne něco, čím není, bude to jen další hřebíček do jeho rakve
včeraUnikla podoba nástupce Audi TT a R8 v jednom, je to ještě o hodně větší tragédie, než jsme doufali
2.9.2025Zapomeňte na Škodu Octavia RS Combi, nejlepší rychlé auto na prázdninové výlety je teď tohle
31.8.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Majitel elektromobilu od nové automobilky pravidelně zažívá noční můry, ze spirály selhání auta i servisu nedokáže uniknout
před 7 hodinamiDalší tradiční evropský dodavatel automobilek skončil a odevzdává se Číňanům. „Už se tady nedá nic vydělat,” říká šéf
před 8 hodinamiBMW dál nesází vše na jednu kartu, do tří let začne svá auta osazovat neobvyklým typem pohonu
před 10 hodinamiRusové ukázali nový všudychod jako z dob SSSR. Stroj zvaný Hvězda nezastaví nic, ujede až 1 000 km v kuse klidně i bažinami
před 11 hodinamiKombíky Volva končí bez nástupce, tento je další v řadě. Z klasických aut značky zbývá jen poslední mohykán
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva