Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu
29.10.2019 | Mirek Mazal
Podobných srovnání už vznikla spousta, žádné si ale nedalo pozor na použití stejných pneumatik, které mohou být pro výsledek srovnání důležitější než schopnosti samotného pohonu Toto ano.
Pohon všech kol od Audi zvaný Quattro je „provařený” jen o málo méně než xDrive z dílny BMW. V zákrytu je označení AWD od Jaguaru. Všechny zmíněné systémy spojuje rozdělení výkonu motoru na obě nápravy, každý z těchto tří systémů ale používá vlastní principy a projevují se jiným chováním vozu na kluzkém povrchu. Nakonec, ani Quattro neznačí vždy stejný systém, tím typickým je ale pohon používaný v modelech A4 a vyšších a právě ten dnes bude středem pozornosti ve své nejnovější podobě.
Rozdíly mezi ním a konkurenty v praxi ukazuje kolega z britského Tyre Reviews, který se zaměřuje právě na obutí osobních aut. Na pomoc si vzal Audi A4, BMW 3 F30 a Jaguar XE, u kterých zkoumal odlišnosti na testovací trati centra White Hell v laponském městě Ivalo. Něco takového neudělal jako první, co je ale klíčové, všechny vozy shodně nazuly zimní pneumatiky Nokian Hakkapeliitta, takže o výsledku nerozhodovalo obutí. Pak už nic jiného nebránilo sledovat chování Quattra vůči xDrive nebo AWD.
Audi zhruba před třemi lety modernizovalo svůj letitý pohon 4x4 a za klasickým názvem přibylo slovo „ultra“. Celým současným obchodním názvem Quattro ultra snad šetří palivo, ale hlavně nutně nepohání všechna kola současně. Nadvládu nad trakcí převzaly elektromechanicky ovládané vícelamelové mokré spojky na místě středového diferenciálu a zubové spojky u zadního diferenciálu. Pohon všech kol tak i tady řídí jednotky napojené na hromadu senzorů, třebaže k tradičnímu připojitelnému pohonu typu Haldex má toto řešení uživatelsky hodně daleko.
Mnichovská konkurence už připojitelný pohon používá, točivý moment variabilně distribuuje mezi nápravy použitím lamelové mokré spojky. Bez nutnosti zásahu je jasně upřednostněna zadní náprava a problém pod koly zaznamenávají čidla ABS a DSC. Prokluz je řešen lamelou během 100 milisekund, což by mělo stačit na většinu myslitelných situací.
Jaguar s AWD není příliš odlišný od BMW. Za normální situace systém zásobuje energií pouze zadní kola. Auto konstantně monitoruje míru kontaktu mezi pneumatikami a silnicí, dokáže tak elektronicky ovládaná lamelová spojka v případě ztráty přilnavosti okamžitě připojit i přední nápravu s maximem přenosu 50 % dostupného momentu.
Na sněhu se zapnutou elektronikou se nejlépe projevilo Audi, které ze tří pokusů vytěžilo dva body a ten třetí si uzmulo BMW. S následným vypnutým asistentem trakce se jen znovu potvrdilo stanovené pořadí, Jaguar s bílou pokrývkou pod koly skončil poslední.
Měření sil bylo přesunuto na ledovou plochu. V úvodu všem ujelo zase Audi, poté jeden sprint ovládlo BMW, než pohár zase padl do klína čtyřem kruhům s nulovým bodovým ziskem Jaguaru. Bez elektroniky si s náročnou akcelerací nejlépe poradilo BMW, respektive Audi, třetí vzadu neměl šanci.
Další zkouška pohonů 4x4 vedla pod kopec, na který se auta musela co nejrychleji dostat. Čtyřnásobný výjezd zvládlo nejlépe BMW v poměru 3:1 vůči červenému konkurentovi z Ingolstadtu. Britský zástupce se raději nezúčastnil.
Poslední disciplína měla odhalit komplexní vlastnosti pohonů 4x4 na měřeném okruhu plného sněhu. Za pomoci trakční kontroly dojela do cíle celkově nejrychleji A4 před druhou řadou 3 a nejhorším XE. Podržením tlačítka s klouzajícím autem se síly změnily a nejlépe se sněhovým peklem protáhlo BMW s preferovanou zadní nápravou. Oba zbylí rivalové si mohli podat ruce zásluhou stejného času. Britský elegán dostal cenu útěchy v podobě ocenění jeho chování na okruhu s vypnutými asistenčními systémy. V tu chvíli se z něj stalo nejřidičtější auto ze všech tří.
Na body ve srovnání tedy zvítězilo Audi Quattro, jakkoli nebylo nejlepší za všech okolností. BMW s xDrivem skončilo druhé a Jaguar s AWD se musí spokojit se třetím místem. Fanoušci čtyř kruhů by to jistě řekli předem, my ostatní musíme tento test ocenit jako první skutečně věrohodné srovnání nechávající vyniknout jen přednosti jednotlivých systémů pohonu všech kol.














Audi A4 s pohonem 4x4 na body zvítězilo, ale občas mělo i slabší momenty
Zdroj: Tyre Reviews@Youtube
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
včeraBMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
4.7.2025Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nejnovější články
Fiasko kdysi převratného motoru Nissanu přichází pro firmu v nejhorší možný čas, může ji přivést až do záhuby
před 11 hodinamiVědci popsali, proč se tolika lidem dělá z elektrických aut fyzicky špatně
včeraAž komicky silný Ariel Atom je tu po 25 letech od zrodu proto, aby vám zdeformoval obličej jako Clarksonovi. Vypadá i jede jako malá F1
včeraProdeje elektrických Fordů se dál mohutně propadají, sportovní spalovací Mustang už v USA dokonce překonává rodinný Mach-E
včeraPorsche je nepoučitelné a znovu opakuje 12 let starou chybu, tentokrát v ještě větším měřítku
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.05. 22:25 - Truck Daškam
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.05. 20:36 - Truck Daškam
- Porsche - vse o sportovnich modelech 07.05. 18:05 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 07.05. 13:46 - Stepan
- Cyklistické vlákno 07.04. 13:49 - HondaMan
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.04. 13:31 - Vrooom
- Výběr navigace do auta 07.04. 11:40 - Josef1
- Policejní kontroly a měření 07.03. 16:53 - řidičBOB