Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly

Co skutečně vydrží údajně neprůstřelná auta? To zkusil jeden americký fanda zbraní, jehož nejnovější obětí se stalo pancéřované SUV GMC.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly

4.6.2019 | Mirek Mazal

Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Co skutečně vydrží údajně neprůstřelná auta? To zkusil jeden americký fanda zbraní, jehož nejnovější obětí se stalo pancéřované SUV GMC.

Jméno Edwin Sarkissian samo o sobě asi velké pozdvižení nevyvolá, ale nápověda v podobě dříve rozstříleného Mercedesu-Benz třídy S by mohla pomoci. Kontroverzní Američan střílí ostrými na automobilové terče s cílem zjistit jejich odolnost. Obvykle to dopadne tak, že v ústraní zaparkuje vůz a mířenými zásahy z něj udělá cedník.

Milovník střeliva ale tentokrát podrobil vážněji míněnému testu odolnosti pancéřované SUV značky GMC od Armormaxu. Obrněný model jedné z divizí General Motors má v popisu práce chránit posádku před kulkami z ručních zbraní. Úkryt před napadením mají zajistit kompozitní pláty okolo celé kabiny doplněné o vyztužená skla s polykarbonátovými deskami. Pancéřování přidalo vozu navíc zhruba půl tuny na celkové hmotnosti.

Edwin proti GMC vytáhl například útočnou pušku SCAR-H/Mk 17 v ráži 7,62×51 milimetrů a touto armádní zbraní zasáhl dvakrát přímo čelní okno. Kulky se odrazily pryč a zanechaly po sobě dva velké pavouky bez průniku dovnitř SUV. Následovalo přezbrojení na kalašnikov AK-47, ovšem ani ten nedokázal rozhodit čelní prosklení GMC.

Následovala prověrka pomocí hned dvou kusů Desert Eagle v nejvýkonnější ráži .50 AE. Opět střelivo ani v jednom pokusu nedokázalo narušit skleněnou vrstvu po celé tloušťce a přejetím prstem po vnitřní straně okna člověk nepozná, že auto někdo trefil opakovaně tak silnými poloautomatickými pistolemi.

Byl čas tasit drsnou brokovnici Mossberg 590, ani z ní vystřelené projektily neprošly k řidiči, i když se podařilo narušit kompaktní strukturu výhledu. Jako předposlední přišla řada na pětiranný, dvojčinný revolver Smith & Wesson 500. Žolík z výbavy Edwina neměl šanci, kdyby někdo seděl uvnitř, celé natáčení střílení by člověk mohl sledovat bez ohrožení života. Jen pro porovnání se do akce pustila i kompaktní pistole Five-seveN, ale její škrábance se mezi ostatními jen ztratily.


Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 1 - Strelba na obrnene GMC foto 01Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 2 - Strelba na obrnene GMC foto 02Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 3 - Strelba na obrnene GMC foto 03Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 4 - Strelba na obrnene GMC foto 04Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 5 - Strelba na obrnene GMC foto 05Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 6 - Strelba na obrnene GMC foto 06Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 7 - Strelba na obrnene GMC foto 07Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 8 - Strelba na obrnene GMC foto 08Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 9 - Strelba na obrnene GMC foto 09Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 10 - Strelba na obrnene GMC foto 10Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 11 - Strelba na obrnene GMC foto 11Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 12 - Strelba na obrnene GMC foto 12Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 13 - Strelba na obrnene GMC foto 13Američan zkouší neprůstřelnost obrněných aut, do SUV vyprázdnil i dva Desert Eagly - 14 - Strelba na obrnene GMC foto 14
GMC obalené ochranou proti průstřelu vydrží opravdu hodně, ani dva Desert Eagly v nejschopnější verzi si s ním neporadily

Zdroj: Edwin Sarkissian@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.