Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz

Bohatí sbírají kde co, ale Mercedesy AMG Black Series? To jsme ještě neviděli. Americký sběratel dal dokupy právě ty, teď se jich najednou zbavuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz

11.12.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bohatí sbírají kde co, ale Mercedesy AMG Black Series? To jsme ještě neviděli. Americký sběratel dal dokupy právě ty, teď se jich najednou zbavuje.

Od 90. let nabízí Mercedes-Benz přímo pod vlastní střechou vylepšení svých modelů na poněkud vyšší sportovní úroveň. Právě tehdy vzal pod svá křídla kdysi tuningovou firmu AMG. Ta tři písmena mají doslova jiný význam, zažila se ale pro sportovní úpravy, které vylepšují všechny jízdní vlastnosti aut s třícípou hvězdou ve znaku. I v jejich rámci ale existuje něco víc než „obyčejná AMG” - mluvíme o napodruhé přepracovaných strojích z edice Black Series.

Jsou to vážně výjimečné verze, však okolí obvykle nestačí zírat, když spatří dvakrát přebroušenou pilu jinak spíše na luxus orientovaného výrobce. Je škoda, že jeho fanoušci již pár let postrádají nové modely Black Series, mohou se ale ohlížet po autech z druhé ruky. A pokud patříte mezi takové, měli byste zpozornět - za měsíc totiž budou k dispozici rovnou čtyři černé modely AMG Black Series v rámci jednotného prodeje.

Dnes jsou součástí záviděníhodné sbírky amerického miliardáře Michaela Fuxe a patří mezi ně modely CLK 63 AMG z roku 2008, SL 65 AMG z roku 2009, C63 AMG z roku 2012 a SLS AMG z roku 2014, všechny pochopitelně v provedení Black Series. A také všechny zbarvené do černého laku. K dokončení plnohodnotné sbírky schází pouze nejméně výkonný SLK 55 AMG Black Series, který se dostal do prodeje v roce 2006 s 290 kW (394 koní) a 520 Nm. Projděme si ale nyní ty zbylé jeden po druhém.


Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 1 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 01Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 2 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 02
Téměř kompletní černá rodina Mercedesů musí uvolnit místo jiným zájemcům

Mercedes-Benz CLK 63 AMG Black Series 2008

Historicky nejslabší Black Series už jsme zmínili, tím druhým v tomto ne zcela lichotivém pořadí byl model CLK 63 AMG Black Series. Svého času sloužil jako safety car Formule 1, ostatně v závodech formulí se inspiroval a za sebou je vodil s osmiválcem 6,2 litru o výkonu 373 kW (507 koní). A vyloženě brzdou nebyl - z 0 na 100 km/h zrychloval za 4,3 sekundy.

Zmíněný výkon mířil přes automatickou převodovku AMG Speedshift 7G-Tronic na zadní kola přes samosvorný diferenciál. Jeden z pouhých 349 kusů oficiálně importovaných do USA má k dispozici nastavitelné tlumiče, 19palcová kovaná litá kola s lepivými pneumatikami a aerodynamicky optimalizovanou karoserii s dvojitými koncovkami výfuku. Prodávaný exemplář má najeto nicotných 360 km.

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 3 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 01Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 4 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 02Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 5 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 03
CLK 63 AMG Black Series jako nový. Majitel s ním najel jen 360 km.

Mercedes-Benz C 63 AMG Black Series 2012

Když bývalý ředitel AMG Ola Kallenius popsal temnou řadu jako „nejostřejší hrana šípu v arzenálu AMG“, přímo odkazoval na řadu C 63 AMG Black Series 2012. Německa střela jakoby přijela z německých závodů Touring Car Championship. 6,2 litrový V8 s lehčí klikou motoru, kovaným vnitřkem a novým řízením motoru vylepšuje výkon na maximálních 380 kW (517 koní) při 6 000 ot./min. a 620 Nm při 5 000 ot./min, to jsou na atmosféricky plněný motor krásné hodnoty.

C63 AMG BS dodržuje pravidlo rozšířených kompozitových blatníku s 19“ koly a vrtanými větranými kotouči. Elektronika ovládá rychlost přes automatickou sedmistupňovou převodovku na zadní kola, která jsou spojena samosvorným diferenciálem. Kombinace hliníku a karbonu na částech karoserie snižuje hmotnost, spolu se stavitelným podvozkem vylepšuje jízdní vlastnosti na maximum. O přítlak zadní části ve vysokých rychlostech se stará stavitelní křídlo na víku kufru. Majitel využíval schopnosti auta slabých 256 najetých kilometrů, tady se opět hlavně sbíralo...

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 6 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 04Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 7 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 05Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 8 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 06
C 63 AMG Black Series vyrobený v roce 2012 má stále úctyhodné parametry

Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series 2009

Nejsilnější z pětice Black Series je tento černý rytíř a nejen to - prý vznikl přímo z programu AMG pro Formuli 1. Jeden exemplář ze 175 vyrobených pro americký trh má střechu z uhlíkových vláken a zabudovanou ochranou klec, odlehčené zavodní díly karoserie, prodloužený zadní spoiler a klasicky rozšířené blatníky. Nic, co by bylo jen pro parádu, úpravy zvyšují efektivní přenos stáda koní na cestu. Houf 670 koní (493 kW) vyprodukoval šestilitrový dvanáctiválec se zvětšenou soustavou dvou turbodmychadel a upravené výfukové potrubí. Nejvyšší točivý moment byl v zájmu zachování ovladatelnosti nastaven na 1 000 Nm.

Pětistupňová automatická převodovka AMG Speedshift Plus se čtyřmi programovatelnými režimy přispívá k akceleraci na stovku a 3,9 sekundy a rychloměr se vyšplhá až na 319 km/h. Opět nesmí chybět stavitelné tlumiče a odolné brzdy s vrtanými kotouči. Kované disky o rozměrech 19“ a 20“ jsou prý kompromisem mezi ovladatelností a komfortem. Uvnitř odkaz na F1 připomíná přepracovaný přístrojový panel s měřičem času a zdobení karbonem. Tento ďábel ujel po amerických cestách magických 666 mil (1072 km) a už se ho majitel snaží zbavit.

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 9 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 07Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 10 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 08Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 11 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 09
AMG na steroidech. Samý sval a zuřivý V12 má na tachometru 666 mil

Mercedes-Benz SLS AMG Black Series 2014

Poslední vrchol německých raket s odznakem AMG Black Series se nejlépe cítí na okruhu, běžné komunikace mu nenabídnou dostatečný rajón, aby mohl plně roztáhnout drápy. Tato verze zase o něco více moderních materiálů ke snížení hmotnosti, což je hlavní cíl. Titanový výfuk a karbonové díly snižují váhu a s pomocí křídla zvyšují potřebný přítlak. Úbytek nadváhy pocítil i atmosférický motor 6,2 V8 o výkonu 464 kW (631 koní) a sedmistupňový dvou spojkový automat.

Diferenciál s omezenou svorností na zadní nápravě bojuje s návalem síly a umí auto dostat na stovku za 3,6 sekundy, to jej dělá nejlepším sprinterem černé pětky. Nové proudění vzduchu, hodiny strávené v aerodynamickém tunelu, lehké díly a adaptivní podvozek vedou k vytříbeným jízdním vlastnostem. V kokpitu černé kůže s alcantarou a červeným prošitím majitel pobyl jen 385 kilometrů.

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 12 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 10Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 13 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 04Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 14 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 05Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 15 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 06Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 16 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 07Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 17 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 08Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 18 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 11Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 19 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 09Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 20 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 10Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 21 - Mercedes AMG Black Series prodej Fux 12
Nejvíce odlehčování a nejlepší jízdní vlastnosti bez přeplňování turbodmychadlem

AMG u modelů Black Series nepreferuje navyšování výkonu jako takového, jejich snahy jsou komplexní. Čím novější model, tím více se konstruktéři zabývají materiálem, ze kterého staví celý komplet. Úbytek hmotnosti od střechy až po kardan a doladění jízdních režimů musí být v rovině s počtem kilowattů pod kapotou. Poslední SLS AMG BS má dokonce méně koní, než SL 65 AMG BS, ale jeho jízdní vlastnosti jsou vyváženější.

Nejlépe by mohl posoudit Michael Fux, i když je otázkou zda za těch pár kilometrů vůbec aspoň jednou řídil. Sbírka je na prodej jen jako celek příští měsíc na Floridě u Mecum Auctions. Cena se odhaduje na 850 000 - 1 000 000 amerických dolarů (18,45 až 21,7 milionu Kč) a Fux říká, že po jednom auta prodávat nebude za žádnou cenu. Jsme zvědavi, jak se svou nabídkou uspěje...

Americký miliardář prodává černou letku nejlepších Mercedesů. Jen celou naráz - 22 - Mercedes AMG Black Series prodej Michael Fux dalsi 03
Černější smečku medvědů abyste pohledali

Zdroj: Mecum

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.