Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku

Nadzvuková rychlost je civilním letům dávno zapovězena, tento Boeing běžně nelétá rychleji než 900 km/h. Při přeletu USA se z něj ale stal supersonik a není to chyba měření.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku

20.2.2019 | Mirek Mazal

Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku

/

Nadzvuková rychlost je civilním letům dávno zapovězena, tento Boeing běžně nelétá rychleji než 900 km/h. Při přeletu USA se z něj ale stal supersonik a není to chyba měření.

Letecká linka britské letecké společnost Virgin Atlantic podnikla standardní cestu z Los Angeles do Londýna. Linku obsluhoval Boeing 787 Dreamliner, tedy standardní civilní stroj určený pro výrazně podzvukové rychlosti. Přesto se mu na chvíli podařilo stát se supersonikem, tedy letadlem pohybujícím se rychleji než zvuk - dosáhl rychlosti nejméně 1 289 km/h.

Pokud máte jen trochu ponětí o aerodynamice a chování letadel při nadzvukových rychlostech, jistě si teď klepete na čelo. Dreamliner by se přes veškeré své kvality rozkmital, stal neovladatelným a zcela se rozpadl už při přiblížení se ke zvukové bariéře. Jak se mu ji tedy podařilo o kus překročit a ještě v pořádku doletět docíle? Může za to extrémně rychlé proudění vzduchu nad Pensylvánií.

Celé je to jak z přednášky o relativitě. Háček je v tom, že pokud se u předmět bavíme o rychlosti, vždy ji vztahujeme k jiným objektům. My všichni se spolu s naší planetou pohybujeme vesmírem rychlostí mnoha kilometrů za sekundu, přesto to nevnímáme. Stejně tak letadlo nadzvukovou rychlostí letělo i neletělo - vůči okolnímu vzduchu totiž „dělalo” svých standardních cca 901 km/h. Jenže on se ten okolní vzduch sám o sobě pohyboval velice rychle a shodou okolností ve směru letu Boeingu, pozemním radarům se tak jevil jako letící nadzvukovou rychlostí, neboť ve vztahu k zemi dosáhl oněch 1 289 km/h.

Běžné dopravní letadlo během dosažení rekordní rychlosti tak neporušilo žádné fyzikální zákony, jen hříčkou okolní atmosféry se cestující na chvíli mohli kochat pocitem, že letí na palubě Concordu. Ten tak spolu se svou kopií v podobě Tupolevu Tu-144 zůstává jediným civilním strojem, jenž byl schopen překročit standardní rychlost zvuku 1 234 km/h (v závislosti na výšce, teplotě vzduchu, tlaku).

Jet streamy, velice rychlé vzdušné proudy vanoucí ve vysokých výškách rychlosti civilních letadel ovlivňují běžně. Někdy je zrychlí, jindy zpomalí, vždy záleží na jejich směru, obvykle ale nejsou tak rychlé, aby běžné komerční letadlo poslaly vzhledem k zemi až k metě 1 300 km/h. Více než standard ale vidět lze. Však až sami budete příště na palubě nějaké dálkové linky, všímejte si ukazatele rychlosti. Není těžké na něm vidět cifru překračující 1000 km/h, ke které přispívá námořníky tolik oblíbený vítr v zádech...


Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 1 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 01Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 2 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 02Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 3 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 03Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 4 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 04Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 5 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 05Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 6 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 06Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 7 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 07Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 8 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 08Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 9 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 09Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 10 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 10Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 11 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 11Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 12 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 12Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 13 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 13Běžný komerční let dosáhl absurdních 1 289 km/h, „omylem” pokořil rychlost zvuku - 14 - Boeing zdanlive prekrocil rychlost zvuku 14
Dopravní letadlo na cestě z USA vletělo do vzdušného proudění, které vedlo k naměření jinak vyloučené nadzvukové rychlosti

Zdroj: The Washington Post

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše