Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici

Ne snad, že by zrovna současná situace podobným cestám přála, v kleštích koronavirových opatření ale snad nezůstaneme navěky. Rusko a Čína už na tyto časy myslí a pracují na přímém spojení se západem i po zemi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici

3.10.2020 | Mirek Mazal

Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici

/

Foto: TASS

Ne snad, že by zrovna současná situace podobným cestám přála, v kleštích koronavirových opatření ale snad nezůstaneme navěky. Rusko a Čína už na tyto časy myslí a pracují na přímém spojení se západem i po zemi.

Ruská agentura TASS s odvoláním na čínský tisk informuje, že Rusko podepsalo smlouvu s čínskou společností CRCCI na výstavbu nových úseků dálnice mezi Moskvou a Kazaní. To nezní jako zpráva, která by nás měla zajímat, odsouhlasení stavby spojení ruské metropole s administrativním a kulturním centrem Tatarstánu ale má být součástí dopravního koridoru z Evropy až do Číny.

Trasa má vést z hlavního města Ruska východně přes Vladimir do Kazaně, dále jižně směr Samara a jihovýchodně do Sagarchinu na hranice s Kazachstánem. CRCCI se postará o první z pěti úseků této trasy v oblasti Vladimiru a Nižného Novgorodu s nákladem 58,3 miliardy rublů (asi 17,3 miliardy Kč). Další práce mají následovat a do roku 2024 by měla být hotová asi polovina dálnice (přibližně 350 kilometrů asfaltu) s odhadovanou cenou 185 miliard rublů (asi 55 miliard Kč).

Tyto plány tedy dochází realizace a Rusové říkají, že dokončení přímého dálničního spojení vedoucího od Běloruských hranic až ke zmíněnému Kazachstánu by chtěli dosáhnout v řádu jednotek let. Ruská federace by časem chtěla mít k dispozici dokonce dvě spojnice s komunistickou velmocí - budovaný mezinárodní dopravní koridor a k tomu část dálnice zvané Meridian Highway. Obě by se měly stát součástí asi osm tisíc kilometrů dlouhého spojení z evropského přístavu v Hamburku až do čínské Šanghaje.

„Dálnice po svém otevření výrazně zkrátí pozemní dodávky z Číny do centrální Asie a do Evropy a podpoří hospodářský rozvoj zemí situovaných okolo ekonomického pásu Hedvábné stezky,” cituje TASS nadšený čínský tisk. Ten ruský pak nepředpokládá, že by realizace části domácích dálnic ze strany čínských firem, které bude vyžadovat kooperaci mezi místními a zahraničními dodavateli, mělo způsobit větší komplikace.

Pokud vše klapne podle plánu, jednoho dne se budeme moci vydat i z České republiky do Číny autem s veškerým komfortem rychlého dálničního spoje. I dnes je taková cesta možná, ke komfortní a rychlé má ale hodně daleko.


Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 1 - Dalnice M11 Rusko foto 01Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 2 - Dalnice M11 Rusko foto 02Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 3 - Dalnice M11 Rusko foto 03Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 4 - Dalnice M11 Rusko foto 04Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 5 - Dalnice M11 Rusko foto 05Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 6 - Dalnice M11 Rusko foto 06Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 7 - Dalnice M11 Rusko foto 07Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 8 - Dalnice M11 Rusko foto 08Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 9 - Dalnice M11 Rusko foto 09Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 10 - Dalnice M11 Rusko foto 10Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 11 - Dalnice M11 Rusko foto 11Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 12 - Dalnice M11 Rusko foto 12Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 13 - Dalnice M11 Rusko foto 13Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 14 - Dalnice M11 Rusko foto 14Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 15 - Dalnice M11 Rusko foto 15Blíží se doba, kdy budeme moci z Evropy do Číny dojet autem po dálnici - 16 - Dalnice M11 Rusko foto 16
Rusové staví v poslední době nové dálnice poměrně intenzivně, toto jsou záběry z příprav dnes už zprovozněného spoje M11 mezi Moskvou a Petrohradem. Chystaná Chystaná dálnice z Moskvy do Kazaně se má stát dalším důležitým krokem k přímému dálničnímu spojení mezi Evropou a západní Čínou. Ilustrační foto: TASS

Zdroj: TASS

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše