Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát

Velká Británie se blíží opuštění EU bez jakékoli specifické dohody. To pochopitelně bude znamenat zásahy do britské ekonomiky a spousta z nich bude bolet, ne však všechny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát

31.1.2019 | Mirek Mazal

Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát

/

Velká Británie se blíží opuštění EU bez jakékoli specifické dohody. To pochopitelně bude znamenat zásahy do britské ekonomiky a spousta z nich bude bolet, ne však všechny.

Aktuálně často skloňovaný Brexit neboli proces ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii se nezadržitelně blíží a dění okolo bezprecedentního rozhodnutí sledují snad všechna média. Titulky v poslední době naplňují obavy ohledně odchodu země bez schválené dohody, kterou prosazovala Theresa May. Premiérka žádala pojistku irských hranic a zejména prodloužení přechodného období po vystoupení ze společenství, domácí politická scéna ale byla proti, neboť takový stav by znamenal příliš velké ústupky směrem k Bruselu.

Opuštění unie se dotkne všech částí britského hospodářství, tu automobilovou nevyjímaje. Výrobci s továrnami za Lamanšským průlivem vyjádřili v posledních měsících vážné obavy ohledně blížícího vystoupení z EU. Generální ředitel globálního dodavatele automobilových dílů John Neill řekl hostům Světového ekonomického fóra v Davosu, že neúspěšný Brexit by mohl rozpoutat „kaskádovité selhání“ dodavatelského řetězce.

Finanční analytici se odchodem Británie z Evropské unie zabývali už dlouho před tím, než na něj opravdu došlo. Ekonom Patrick Minford z pozice profesora ekonomie na Cardiff Business School už před sedmi léty upozorňoval, že britský automobilový průmysl bude zničen. Později zopakoval své vyjádření a v roce 2016 znovu připomenul varování. „Pokud opustíme EU, je pravděpodobné, že zlikvidujeme většinu výroby, a to především průmyslová odvětví, konec se vyhne jen oborům jako design, marketing či hi-tech,“ uvedl Minford.

Jeho předpověď se zatím naplňuje a ukončení členství zachování automobilové výroby ve Velké Británii vážně ohrožuje. Ne všechno ale bude černé. Vystoupení z EU bude znamenat odstranění značné části bariér, které Unie vytvořila výrobcům aut pro vstup na trh, což bude mít několikerý pozitivní efekt.

Jednak to umožní vstup na trh výrobcům, kteří dnes mají problém se svými vozy před evropskými pravidly efektivně obstát. Ať už jde o auta z Číny nebo třeba Lady, rázem se na britském trhu budou moci. Dále platí, že se na britském trhu budou moci prodávat verze jinak nám dobře známých aut, které tam dnes mířit nemohou. Ať už jde o motorizace nebo zejména bezpečnostní výbavu, nutností nebudou všechny dnes pravidly EU vyžadované prvky, které automobily logicky zdražují. Mnohem větší konkurence ze zahraničí pak bude znamenat i tlak na snížení cen vozů, které dnes už v Británii nabízeny jsou.

Stejný proces by nastal i u řady jiných výrobků, a tak jedním z důsledků podle profesora Minforda bude, že více lidí dosáhne na koupi nového vozu. „Náklady na BMW nebo novou dovezenou ledničku náhle poklesnou a naše zdroje se přeorientují z výroby na služby - ke zvýšení životní úrovně nás všech,“ sdělil svoji prognózu Minford.

Britští fanoušci aut všeho druhu by tak Brexit mohli vyhlížet s pozitivními očekáváními, tedy přinejmenším v případě, že nemají hluboko do kapsy. Jakým způsobem tento krok ovlivní fungování celé země, ukáže teprve čas - řadu dílčích dopadů lze předvídat, celkový efekt je ale natolik složitě vyzpytatelný, že si dnes nikdo nemůže troufnout říci, k čemu přesně dojde.


Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 1 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 01Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 2 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 02Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 3 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 03Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 4 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 04Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 5 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 05Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 6 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 06Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 7 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 07Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 8 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 08Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 9 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 09Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 10 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 10Britové si díky Brexitu budou moci koupit auta za ceny, o nichž se nám může jen zdát - 11 - Brexit ohrozuje vyrobu aut v Britanii 11
Referendem pověřený odchod Británie z EU bude mít dopad na trh s automobily - na místní výrobu negativní, na dovo a

Zdroj: Forbes

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše