Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače?

(+ video) Nové Twingo se prezentuje jako spása Renaultu, pokud v něm ale bude vše promyšlené tak jako toto, pak firmě přinese spíše zkázu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače?

16.3.2014 | Petr Miler | 138 příspěvků

Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Nové Twingo se prezentuje jako spása Renaultu, pokud v něm ale bude vše promyšlené tak jako toto, pak firmě přinese spíše zkázu.

Letošní ženevský autosalon už zavírá své brány, k jedné z jeho nejvýznamnějších novinek se ale ještě musíme vrátit. Jde o nový Renault Twingo, který nám francouzská automobilka minulý měsíc odhalovala s vervou velmi unavené stiptérky - nejprve nám ukázala pár fotek, teprve poté přidala více snímků a první detaily a až v době ženevského debutu řekla více k technice a ukázala jeho interiér. Mohlo by se tedy zdát, že o autě víme dost, je tu ale zjevně ještě pár věcí, které nám Renault neřekl. Raději neřekl, chce se dodat.

K tomuto závěru nás přivedlo video našeho čtenáře a bývalého kolegy z branže, Tomáše Němce, který loni v Ženevě odhalil šlendrián konstruktérů čínského Qorosu 3. Také letos měl na ženevském výstavišti více času než naši reportéři, aby se některým novinkám podíval více na zoubek a prozkoumal jejich temná zákoutí. Ani tentokrát neodešel s prázdnou a vlastně ani nemusel hledat nic až tak zvláštního - stačilo se zkusit podívat, jak se v novém Twingu doplňuje kapalina do ostřikovače, mění akumulátor, nebo dolévá chladící kapalina. Že to musí primitivní úkon? No, nemusí.

Jak už jistě víte z našich předchozích článků, nové Twingo je vozem koncepce „vše vzadu”, má tedy motor umístěný vzadu a pohon zadních kol. Toto uspořádání vede někdy ke svérázným způsobům práce s některými z výše zmíněných záležitostí, třeba takové Porsche Cayman (třebaže to má motor umístěný blíže středu vozu) by mohlo vyprávět. Nepřekvapilo by tedy, kdyby v Twingu bylo „něco jinak”. Jenže ono je v něm v podstatě všechno na standardním místě a přesto všechno špatně.

U auta s motorem vzadu a pohonem zadních kol lze očekávat, že jinak nevyužitá příď vozu bude skýtat snadno dostupný, třebaže omezený zavazadlový prostor a podobně řešený přístup k akumulátoru a nádržce chladící kapaliny. U Renaultu si ale zřejmě řekli, že místa je v autě dost i bez toho, a tak vepředu žádný zavazadlový prostor není. Tak se alespoň může snadno k tomu ostatnímu? Kdeže, příď není vybavena žádným standardně vyklápěným víkem, ale velmi podivně uchycenou kapotou, ve výsledku jen jakýmsi „deklem”, s nímž si bez pravidelného sledování Receptáře poradíte jen stěží.

Přiložené video vám prozradí více, abyste jej ale mohli odkrýt, je třeba nejprve zbavit masku chladiče krytů jakýchsi odjišťovačů a poté přední kapotu posunout. Nelze ji zcela odstranit, nelze ji zvednout, je možné ji pouze „odšoupnout” dopředu a bokem a naklonit se k tomu, s čím zrovna chcete pracovat. Měnit akumulátor naštěstí není tak často třeba, podobně jako pracovat s nádržkou chladící kapaliny. Ale třeba voda pro ostřikovače skel dochází docela často. Dolít ji do francouzského mini pak bude chtít nejen pevné nervy a zručnost, ale v jiném než perfektním počasí také zvláštní oděv.

Jindy primitivní operace na pár sekund tak v Twingu znamená alespoň minutové trápení s neblahými následky. Však se podívejte sami. My jen můžeme doufat, že nad zbylou konstrukcí vozu přemýšleli jeho autoři poněkud intenzivněji, neboť jinak francouzské automobilce pomůže k návratu do černých čísel jen stěží...

Autor videa je bývalým šéfredaktorem magazínů Tuning.cz a Maxi Tuning. V současnosti je ředitelem berounského hotelu Na Ostrově a čtenářem Autoforum.cz


Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 1 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 01Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 2 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 02Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 3 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 03Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 4 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 04Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 5 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 05Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 6 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 06Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 7 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 07Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 8 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 08Co Renault neřekl: jak v novém Twingu dolít kapalinu ostřikovače? - 9 - Renault Twingo 2014 doliti kapaliny 09
Screeny z videa odhalí to podstatné i nepřátelům flashových přehrávačů...

Petr Miler

Diskuze 138 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše