Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí

Průzkum provedený vlastníky vozů Tesla ukázal, že majitelé Modelů S jsou úplně jiní lidé než ti, kteří kupují Model X. Navzdory podobné ceně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí

19.1.2017 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Průzkum provedený vlastníky vozů Tesla ukázal, že majitelé Modelů S jsou úplně jiní lidé než ti, kteří kupují Model X. Navzdory podobné ceně.

Jistě jste se setkali s názorem, že vozy značky Tesla jsou hračky pro bohaté. Vskutku, s cenami běžně se pohybujícími okolo 2,5 milionu korun i výše nejsou tato auta pro každého. Nyní se objevila studie webu Teslarati, která probíhala mezi současnými a budoucími vlastníky vozů Tesla i fanoušky a zkoumala právě to, o jaké lidi jde. Respondentů bylo pět stovek.

Výsledky v podstatě potvrzují první větu, což jistě není překvapivé. Zajímavější je, jak velké rozdíly mezi zákazníky Tesly existují. Mimo jiné vyšlo najevo, že průměrný roční příjem domácnosti, kde v garáži parkuje Model S, je 267 tisíc dolarů (6,76 milionu korun), ale v případě Modelu X to je skoro dvojnásobek - 503 tisíc dolarů (12,74 milionu korun).

Pochopitelně, v obou případech se jedná o velmi bohaté lidi - v rámci Spojených států (respondenti ale nutně nemuseli být jen Američané) jsou obě tato čísla velmi blízko 1 % nejbohatších domácností -, rozdíl v příjmech je přesto podstatný. Pro domácnost s příjmem necelých 7 milionů Kč ročně je koupě vozu za cenu okolo 3 milionů korun (samozřejmě, auto nemusí být kupováno „za hotové”, ale to teď nechme stranou) stále znatelným výdajem, pro tu s téměř dvojnásobným příjmem už citelně méně. Navíc je to průměr, mezi majiteli budou jistě i podstatně hůře situovaní lidé.

To naznačuje, že Model S přilákal zájem mnohem více fandů, kteří jsou ochotni dát za něj větší část ze svých disponibilních prostředků. Praktičtější Model X je už tolik netáhne oslovuje spíše ty, pro které je takové auto klidně i hračkou zaplňující zbylé volné místo v garáži. Pravda, obě auta nejsou stejně drahá, cenové rozdíly mezi nimi ale mají daleko k dvojnásobku.

Fakt, že koupě Tesly (ne, že bychom to netušili i bez tohoto průzkumu...) má dost co do činění s emocemi, naznačuje i fakt, že 94 % dotazovaných současných vlastníků vozu uvedlo, že vůz Tesla je nejdražší auto, které si kdy koupili. Víme také, že průměrná pořizovací cena Modelu S byla 97 tisíc dolarů (2,46 milionu korun), u Modelu X to bylo 125 tisíc dolarů (3,17 milionu korun).

V případě zatím neexistujícího Modelu 3 jsou čísla pochopitelně nižší. Průměrná cena, ve které si podle vlastních odhadů budoucí majitelé Model 3 naspecifikují, je 48 tisíc dolarů (1,22 milionu korun). Průměrný roční příjem domácnosti, která si rezervovala Model 3, je 160 tisíc dolarů (4,05 milionu korun). Bylo také zjištěno, že zájemci o Model 3 jsou fanoušky Tesly v průměru 5 let.

Mezi vlastníky i budoucími vlastníky vozu Tesla jsou s průměrným věkem 43 let také nejmladší. Průměrný věk vlastníků Modelů S a X vyšel shodně na 53 let. Celkově 97 % respondentů věřilo, že Tesla je na správné cestě, a 92 % současných vlastníků uvedlo, že si koupí Teslu i v budoucnosti. 56 % vlastníků vozu Tesla plánuje koupit si v příštích dvou či třech letech produkt SolarCity nebo Tesla Energy, ale to už odbočujeme.

Anketa se dotkla i spolehlivosti vozů Tesla a bylo zjištěno, že u Modelu X je o 20 % větší pravděpodobnost „jiné než rutinní údržby” - tj. česky opravy závady - než u Modelu S. Přesto 95 % majitelů Modelu X hodnotí svůj vůz jako spolehlivý a 89 % majitelů Modelů S a X hodnotí servis Tesly kladně.

Poznatků si z toho můžeme vzít několik. Jednak zejména z čísel spolehlivosti, z plánu 92 % lidí si znovu koupit Teslu a také z toho, že Tesla byla nejdražší auto 94 % respondentů, vidíme obrovskou loajalitu ke značce, tak velkou, o jaké si jakýkoliv jiný výrobce může nechat jen zdát.

Otázkou je, jestli někteří fanoušci právě kvůli tomu nezavírají oči před chybami svých aut nad únosnou míru. Je také třeba dodat, že nadšenec k autům nikdy nebude přistupovat racionálně, a jen stěží bude záležet, jestli objekt jeho lásky jezdí na benzín nebo elektřinu...


Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 1 - Tesla Model S X 3 anketa mezi vlastniky 01Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 2 - Tesla Model S X 3 anketa mezi vlastniky 02
Výsledky ankety ukazují mj. to, že Model X volí o dost bohatší lidé než Model X

Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 3 - tesla model s p90d uk 2017 06Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 4 - tesla model s p90d uk 2017 01Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 5 - tesla model s p90d uk 2017 05Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 6 - tesla model s p90d uk 2017 07Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 7 - tesla model s p90d uk 2017 09Jací lidé kupují nové Tesly Model S, X a 3? Rozdíly mezi nimi překvapí - 8 - tesla model s p90d uk 2017 10
Majitelů Modelu S bylo mezi respondenty nejvíc, pochopitelně

Zdroj: Teslarati

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše