Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy

Člověk se cítí docela zranitelně, když se dozví, jaká akce měla ochromit zásobování ropou více, než jakákoli jiná událost za posledních 28 let. Jak se to tedy celé vlastně seběhlo?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy

20.9.2019 | Mirek Mazal

Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Člověk se cítí docela zranitelně, když se dozví, jaká akce měla ochromit zásobování ropou více, než jakákoli jiná událost za posledních 28 let. Jak se to tedy celé vlastně seběhlo?

Jen tři dny po pietních akcích připomínajících 11. září 2001 došlo na druhém konci světa k dalšímu útoku radikálních narušitelů světového pořádku. Zatím neznámí pachatelé provedli 14. září komplexní napadení saúdskoarabských ropných zařízení. Sabotáž měla být podle prvotních informací provedena jen několika drony a nečekaný zásah na čas snížil vývoz ropy ze Saúdské Arábie na polovinu. A to vzhledem k tomu, že země zásobuje desetiprocentním podílem trhy po celé zeměkouli, velmi citelný pokles.

Postupně vychází na povrch nové informace o případu, proto si můžeme ujasnit klíčové okolnosti sobotního útoku, které vysvětlují jeho nečekaný úspěch a také ukazují, že nebyl zase tak primitivní, jak se na první pohled mohl zdát. Dosud neurčená skupina agresorů zahájila operaci v podvečerních hodinách se zaměřovači nastavenými na areály zpracování surové ropy Abkajk a Churajs státní firmy Saudi Aramco.

Kvůli významu vyřazených systémů pro světovou ekonomiku okamžitě následovaly reakce. Všeobecně došlo ke zdražení pohonných hmot. V Americe, kde mají skutečné náklady na výrobu benzinu na celkovou cenu mnohem větší vliv než u nás, si lidé zatím připlatí tři centy za galon, přičemž se očekává postupný nárůst až o 25 centů na galon (cca 1,54 Kč) během několika příštích týdnů.

K útoku se přihlásili Hútíové, povstalecká skupina složená ze zajdíjských ší'itů operujících v severní části Jemenu. Jejich zástupci prohlásili, že Saúdská Arábie konečně zažila odvetu kvůli účinkování v probíhající jemenské občanské válce, jenže věrohodné vodítko k rozklíčování pozadí útoku to není.

Podezřelí Hútíové mluvili o desítce dronů s výbušninami, ale satelitní fotografie odhalují 17 poškozených cílů, které byly navíc zasaženy s vysokou přesností s destruktivním účinkem v rozsáhlém měřítku. Nešlo tedy jen o drony, pozdější zjištění hovoří také o použití řízených střel.

Zásah byl skutečně velmi profesionální, proto stále existují pochybnosti o skutečném viníkovi. Metoda boje se mění, drony mají stále větší obsazení, i tak zatím nejúčinnější útok podobného vyvolává otázky o zapojení zkušených vojáků. Zajdíjští ší'ité v minulosti již samostatně zkoušeli podobným způsobem vyřadit saúdskoarabská ropná centra, nicméně útoky byly neúčinné. Víkendový kritický zásah byl propracovanější a pravděpodobně podporovaný někým úplně jiným.

Krátce po incidentu zůstaly na poušti trosky podobné řízeným střelám. Zbytky vypadají jako pozůstatky naváděné verze Quds-1, která s největší pravděpodobností vychází z obdobné íránské střely. Rebelové by sami nedokázali vyvinout tak schopnou raketu, téměř jistě tedy využili zásob od neznámých podporovatelů. Všechna pozornost se uchyluje právě na Írán, který dodává Hútíům zbraně, včetně raket a dálkově řízených robotů.

Mezitím probíhá několik nezávislých vyšetřování, americká administrativa ale nepochybuje o zapojení Íránců do napadení tradičního rivala arabského regionu. Pentagon zveřejnil vlastní důkazy o dronech a raketách připravených v Íránu těsně před útokem na Saúdskou Arábii. Podle tohoto scénáře rakety nemusely přiletět od Jemenu, ale z druhé strany směrem z Íránu, nicméně velkou neznámou je způsob, jak by pár dronů proniklo k cíli přes obranu země s rozpočtem 67,6 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Bezpečnostní deštník zřejmě chrání jen jižní stranu napadeného státu, proto palba z východu neměla žádné problémy zničit vše umístěné na zvolených souřadnicích.

Dalším důvodem zaspání saúdské armády je nízký let dronů a řízených střel. Kopírování zemského povrchu ztěžuje používaným radarům detekci nepřátelského objektu v hlídaném vzdušném prostoru. Některé státy mají výbavu pro tyto případy, bohatí Arabové si ji budou muset pořídit, aby jim vyvěrající bohatství příště znovu nehořelo před očima. Je opravdu obtížné smířit se s tím, že by takový, pořád relativně malý, třebaže velmi sofistikovaný útok natolik zahýbal nejen Saúdskou Arábií, ale i celým světem.


Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 1 - Utok na saudska ropna pole foto 01Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 2 - Utok na saudska ropna pole foto 02Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 3 - Utok na saudska ropna pole foto 03Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 4 - Utok na saudska ropna pole foto 04Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 5 - Utok na saudska ropna pole foto 05Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 6 - Utok na saudska ropna pole foto 06Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 7 - Utok na saudska ropna pole foto 07Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 8 - Utok na saudska ropna pole foto 08Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 9 - Utok na saudska ropna pole foto 09Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 10 - Utok na saudska ropna pole foto 10Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 11 - Utok na saudska ropna pole foto 11Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 12 - Utok na saudska ropna pole foto 12Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 13 - Utok na saudska ropna pole foto 13Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 14 - Utok na saudska ropna pole foto 14Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 15 - Utok na saudska ropna pole foto 15
Hořící ropná pole Abkajk a Churajs po sobotním útoku

Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 16 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 01Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 17 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 02Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 18 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 03Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 19 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 04Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 20 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 05Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 21 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 06Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 22 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 07Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 23 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 08Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 24 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 09Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 25 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 10Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 26 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 11Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 27 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 12Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 28 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 13Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 29 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 14Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 30 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 15Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 31 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 16Jak se mohlo stát, že pár dronů odstavilo 5 procent celosvětové těžby ropy - 32 - Utok na saudska ropna pole foto dalsi 17
Prvotní výsledky vyšetřování nasvědčují dálkově řízenému útoku z Íránu drony a střelami Quds-1

Zdroje: Jalopnik, محمد بن خالد@Twitter

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše