Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek

Švédská teenagerka si minulý týden užila svých pět minut slávy, ne každý byl ale jejím výstupem ohromen. Jeremy Clarkson říká, že by se měla vrátit zpátky do školy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek

30.9.2019 | Petr Miler

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Švédská teenagerka si minulý týden užila svých pět minut slávy, ne každý byl ale jejím výstupem ohromen. Jeremy Clarkson říká, že by se měla vrátit zpátky do školy.

Patrně jste zaznamenali existenci slečny jménem Greta Thunberg, přinejmenším minulý týden bylo obtížné se zmínkám o ní vyhnout. Šestnáctiletá švédská aktivistka využila summitu světových lídrů v New Yorku, aby se opřela do všeho a všech, že ji ukradli její dětství ignorací globálních změn klimatu, ve zkratce řečeno. Z našeho pohledu jsou v době, kdy automobilové dění v Evropě ovládá boj s emisemi oxidu uhličitého, tato slova poněkud absurdní a nechtěli jsme její emotivní výlev dále zviditelňovat, Jeremy Clarkson si ale reakci neodpustil.

Ve svém sloupku v deníku The Sun se do ní opřel tak tvrdě, jako málokdo jiný a počastoval ji několika ostrými vyjádřeními. Clarkson už je takový, jeho pohled ale nepostrádá ani smysl pro realitu, který Gretě Thunberg zřejmě chybí. A tak vám jeho názor přiblížíme.

„Když má dospívající dívka záchvat vzteku, většina rodičů ji pošle do svého pokoje, dokud se neuklidní. Když se ale 16letá Greta Thunberg dostala na pódium v sídle Organizace spojených národů a měla plný adolescentní záchvat, byla ohlušena potleskem,” začíná svou stať Clarkson a dodává: „Ale ne od mě. Protože jsem byl na záchodě, jak mi bylo zle.”

„Ukradli jste mi mé sny a mé dětství. Jsme na počátku vyhynutí lidstva a vše, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o nekonečném ekonomickém růstu. Jak si to dovolujete?” cituje Clarkson vzlykaní slečny Thunberg a reaguje: „Jak si to dovolujeme? Ne, jak vy si dovolujete plavit se do Ameriky na karbonové jachtě za 15 milionů liber, které jste nevydělala a která má záložní naftový motor, o kterém jste se nezmínila?” reaguje výpadem.

„Je mi líto, slečno Thunberg, ale když jste se opřela do mé generace, musíte přijmout, když se já opřu do té vaší. Co pilulky, které berete, když vás bolí hlava? Co čistá voda, která teče z vašeho kohoutku? Co jídlo, které si můžete koupit v jakoukoli denní a noční dobu? Žádný 16letý člověk se o to nezasloužil.”

„A pak se na chvíli zastavte a zamyslete nad tím, jak klidně spíte v noci vědouc, že dospělí staví, udržují a létají se švédskými stíhačkami, aby vás udrželi v bezpečí. Dali jsme vám mobily, laptopy a internet. Vytvořili jsme sociální média, která tak rádi používáte a provozujeme banky, které tohle všechno platí. Tak jak si dovolujete stát tam a poučovat nás, vy rozmazlený fracku?” přechází na konfrontační notu Clarkson a svůj útok hned vysvětluje.

„A ano, jste rozmazlený fracek, protože když jste řekla svým rodičům, aby přestali používat letadla a jíst maso, nechovali se jako zdraví rodiče a neignorovali vás. Místo toho řekli: 'Ano, drahá.' A udělali to.”

„Co měli ve skutečnosti udělat, je říct vám, že život je tragický. Někteří lidé se rodí chytří a jiní hloupí. Někteří se rodí krásní a jiní ne. Někteří mají bohaté rodiče, kteří jim dají vše, krom lásky. Jiní mají chudé rodiče, kteří jim nemohou dát nic než lásku. A teď zmlkněte a nechte je s tím se vypořádat. Takto svět ve skutečnosti funguje, vždy tak fungoval. Mlácení pěstí do stolu nic nezmění a uvědomíte si to hned, jakmile budete o pár let starší,” pokračuje Clarkson a nerozporuje, že svět se otepluje a že Greta Thunberg může mít pravdu, že člověk s tím má něco do činění. Nesouhlasí ale s tím, že by její emotivní projevy byly řešením.

„Vraťte se do školy, jak rychle jen dovedete a tvrdě pracujte při hodinách vědy. Protože věda ten problém nakonec vyřeší, ne mračení se a křičení každých pět minut. Tisíce lidí, které jste si troufla z něčeho obviňovat, se pokouší dělat přesně to, co chcete. Tak buďte hodná dívka, buďte zticha a nechte je se s tím vypořádat,” uzavírá svůj sloupek slavný britský novinář.

Ke komu z těchto dvou máte blíže, necháme na vás, my jsme v záplavě obdivných komentářů chtěli vypíchnout ten, který nastavuje řeči Grety T. trochu jiné zrcadlo. Podle nás je s ohledem na současnou situaci absurdní tvrdit, že odpovědné osoby nedělají dost a upřednostňují ekonomické zájmy. Podle nás dělají spíše až moc a přehlížejí všechny ostatní faktory, které mohou mnohým z nás zkomplikovat život mnohem více. Nakonec, automobilky by o tom mohly vyprávět...


Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek - 1 - Jeremy Clarkson vs Greta Thunberg 01Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek - 2 - Jeremy Clarkson vs Greta Thunberg 02
Greta Thunberg si sympatie Jeremyho Clarksona nezískala

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek - 3 - Jeremy Clarkson vs Greta Thunberg 03Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do Grety Thunberg, říká, že je rozmazlený fracek - 4 - Jeremy Clarkson vs Greta Thunberg 04
Mimo jiné i kvůli své cestě do USA lodí

Zdroj: The Sun

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše