Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů

Každý máme své problémy. Někoho děsí, že příští měsíc nebude mít na zaplacení nájmu, Švédové jsou u vytržení z toho, že si někdo dovolí nabídnout jejich vůz jen za 52 milionů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů

2.7.2019 | Petr Miler

Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů

/

Každý máme své problémy. Někoho děsí, že příští měsíc nebude mít na zaplacení nájmu, Švédové jsou u vytržení z toho, že si někdo dovolí nabídnout jejich vůz jen za 52 milionů.

Před pár týdny jsme vás informovali o chystané aukci aut zabavených synovi afrického diktátora, která má vynést asi 300 milionů Kč. Dražbu pořádají švýcarské úřady, které Teodoru Nguema Obiang Manguemu automobily zkonfiskovaly kvůli podezření z toho, že je financoval nelegálně nabytými prostředky. Švýcaři tentokrát ale nechtějí pomoci svému vlastnímu rozpočtu, výnos z aukce má jít na podporu obyvatel Rovníkové Guiney, kterou celá vládnoucí rodina údajně okrádá.

Je to zajímavá událost sama o sobě, neboť do prodeje dostane naráz plejádu automobilových skvostů typu Bugatti Veyron, McLaren P1, Lamborghini Veneno nebo Koenigsegg One:1. Minimálně dvě poslední jmenovaná auta je skoro nemožné vůbec spatřit na vlastní oči, Koenigsegg One:1 proslulý extrémní dynamikou danou poměrem výkonu a hmotnosti 1:1 se ale nyní do centra pozornosti dostal ještě z jiného důvodu.

K aukci se totiž vyjádřila přímo automobilka na svém oficiálním blogu a je to docela bizarní příspěvek. Za normálních okolností bychom čekali něco jako informaci o tom, že je vůz jako takový dražen, připomenutí jeho výjimečnosti a tedy jistou formu nalákání případných zájemců o koupili jednoho z pouhých šesti vyrobených exemplářů. Jenže Švédové mluví o něčem úplně jiném.

Ve zjevně emotivním příspěvku doslova dští síru nad tím, jak absurdně levně je One:1 v aukci nabídnut. My, které trápí zdražení benzinu o pár korun, to asi budeme obtížně chápat, Koenigseggu se ale nelíbí odhadovaná cena nanejvýš 2,3 milionu dolarů, tedy asi 52 milionů korun. To je pohádková suma, kterou si obyčejný člověk nevydělá za celý život a která by znamenala i velmi slušný jackpot v loterii, jenže švédskému výrobci prostě není dost dobrá. Koenigsegg dokonce otevřeně hovoří o tom, že takové nacenění zlovolně poškozuje jeho značku, což zní až trochu hystericky.

Švédové zmiňují, že aukční firmu Bonhams, která se o odhad hodnoty postarala, kontaktovala přímo předem. Bez úspěchu. Pak ji zaslala koncept publikované zprávy na blogu, což vedlo ke zvýšení odhadu, ale ne o dost. A tak muselo dojít i na její veřejnou publikaci. Citujme z ní:

„S ohledem na zmíněné jsme byli bohužel nuceni sdílet naše závěry veřejně, neboť nemůžete věřit odhadům firmy Bonhams. My v Koenigseggu nechceme zůstat stát bokem a sledovat toto zlovolné a poškozující jednání bez reakce. Z našeho pohledu toto dále ukazuje totální nezájem firmy o transparentnost a je nefér k prodávajícímu i samotnému autu. (...) Je otázkou, proč by zájemci o koupi, kteří věří úsudku Bonhamsu, neměli dostat férovou šanci využít příležitosti místo toho, aby přestali přihazovat příliš brzy na základě informací, o kterých Bonhams ví, že jsou nesprávné?”

Z příspěvku čiší velké rozhořčení, je ale otázkou, jaká je skutečnost. One:1 jako nový neměl nikdy oficiální cenu, svého času se spekulovalo o cifře 2,8 milionu dolarů. Trh s tímto autem prakticky neexistuje, neboť šest kusů prostě žádný nevytvoří. Nabídky požadující vyšší sumy od od 5 do 7,3 milionu dolarů se v minulosti objevily, to ale neznamená, že auto bylo za takovou částku i prodáno - váš byt také můžete nabídnout za 10 milionů korun, i když za něj nikdo nedá ani 5.

Je tedy otázkou, kde je pravda, jedna věc ale zůstává faktem - odhad Bonhamsu může mít jen pramalý vliv na to, za jakou sumu se auto nakonec prodá. Je-li jeho cena skutečně vyšší, v aukci se to jistě ukáže. Rozhodne o ni reálná poptávka, která buď bude a nebo nebude. Koenigsegg by tak možná udělal lépe, kdyby na svých sociálních sítích prostě jen upozornil nemálo svých superbohatých klientů zprávou jako: „Rychle sáhněte po tomto One:1 než Bonhams přijde na to, jakou má skutečnou cenu...” To by bylo stylové. Výkřiky na firemním blogu působí spíše tak, jako by Švédové věděli, že One:1 zase tak vysokou cenu nemá a při první veřejné aukci to může prasknout...


Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 1 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 01Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 2 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 02Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 3 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 03Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 4 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 04Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 5 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 05Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 6 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 06Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 7 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 07Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 8 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 08Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 9 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 09Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 10 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 10Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 11 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 11Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 12 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta aukce 12
Takto vypadá výběr těch nejlepších vozů ze sbírky syna afrického diktátora připravený k prodeji, One:1 mezi nimi má čestné místo. Ale podle Koenigseggu ne dost čestné...

Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 13 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 01Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 14 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 02Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 15 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 05Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 16 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 06Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 17 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 07Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 18 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 08Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 19 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 09Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 20 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 10Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 21 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 11Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 22 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 12Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 23 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 13Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 24 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 14Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 25 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 16Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 26 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 17Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 27 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized dalsi 18
Švýcaři Teodoru Nguema Obiang Manguemu zabavili řadu cenných vozů už před třemi léty

Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 28 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 00Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 29 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 01Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 30 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 02Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 31 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 03Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 32 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 04Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 33 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 05Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 34 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 06Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 35 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 07Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 36 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 08Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 37 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 09Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 38 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 10Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 39 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 11Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 40 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 12Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 41 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 13Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 42 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 14Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 43 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 15Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 44 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 16Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 45 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 17Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 46 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 18Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 47 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 19Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 48 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 20Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 49 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 21Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 50 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 22Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 51 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 23Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 52 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 24Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 53 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 25Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 54 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 26Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 55 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 27Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 56 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 28Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 57 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 29Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 58 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 30Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 59 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 31Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 60 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 32Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 61 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 33Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 62 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 34Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 63 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 35Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 64 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 36Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 65 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 37Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 66 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 38Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 67 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 39Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 68 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 40Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 69 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 41Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 70 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 42Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 71 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 43Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 72 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 44Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 73 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 45Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 74 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 46Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 75 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 47Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 76 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 48Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 77 - Teodoro Nguema Obiang Mangue cars seized 49Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 78 - Koenigsegg One to 1 a Lamborghini Veneno Roadster 10Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 79 - Koenigsegg One to 1 a Lamborghini Veneno Roadster 11Koenigsegg zuří k nepříčetnosti, že v aukci nabízí jeho auto jen za 52 milionů - 80 - Koenigsegg One to 1 a Lamborghini Veneno Roadster 12
Afričan toho má ale v garážích o hodně více a exekuční zákrok ho asi moc nerozhodí. Nakonec si možná nakrade i to, co se do „jeho” země po akci Švýcarů opět vrátí

Zdroj: Jalopnik

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše