Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic

Je to s trochou nadsázky takový americký Grossglockner, silnice sama lákající k výletům do přírody nebo jen na pěknou vyjížďku. Teď vypadá jako po jaderném výbuchu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic

19.11.2018 | Mirek Mazal

Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to s trochou nadsázky takový americký Grossglockner, silnice sama lákající k výletům do přírody nebo jen na pěknou vyjížďku. Teď vypadá jako po jaderném výbuchu.

Říká si Mulholland Drive a volně přechází v Mulholland Highway. Slavná silnice, po které se jmenuje i jeden známý film z roku 2001, je pro obyvatele severozápadu Los Angeles nejrychlejší možností, jak se vzdálit ruchu velkoměsta. Měří asi 80 kilometrů a státní park Malibu Creek přetíná způsobem, který nabízí jedinečné výhledy do krajiny turistům i nezapomenutelné zážitky zaníceným řidičům. Původně po ní obyvatelé Los Angeles jezdili k oceánu, později se z ní stala už jen turistická atrakce.

Ani tato vyhledávaná oblast bohužel neunikla letošním ničivým požárům. Ohnivé inferno nemá obdoby a dotklo se i jedné z nejslavnějších amerických silnic a jejích ikonických pasáží. Ožehlé scenérie vypadají jako z jiné planety, stále se objevují další snímky očitých svědků. Na fotografiích jsou vidět například sežehnuté automobily v pozadí špičatého pohoří jako kontrast zranitelnosti lidské existence proti všemocné přírodě. Z aut zbyly jen pokroucené trosky, vegetace shořela na popel a povrch silnice též značně utrpěl.

Jsou to smutné pohledy připomínající filmové záběry světa zničeného jadernou apokalypsou, i v záplavě smutných zpráv ze zasažených oblastí se ale najdou ty dobré. Štěstí v neštěstí měl Ron Westbrook a jeho paní Bonnie Thomas. Majitelé nemovitosti přišli během požáru o střechu nad hlavou, v garáži shořeli dva milovaní veteráni, ale největší klenot se vzepřel osudu. Ve stínu trosek zůstal stát nedotčený Ford T na vozíku. Muzejní kus byl připraven na odvoz do bezpečí, ale muž se ženou nakonec raději sbalili potřebné věcí a odjeli bez něj.

Ve chvíli hromadné evakuace by bylo hloupé myslet na Ford, vypověděl Ron po prodělané operaci srdce. Když se manželé později vrátili obhlédnout způsobené škody, našli na doutnajícím pozemku veterán na podvalníku bez zásadního poškození. Přes sto let starý automobil s dřevěnými díly a koženými potahy odolal katastrofě, vysokou teplotu na dosah připomínaly jen malé puchýře na laku. Zbytek včetně tažného Chevroletu Silverado zůstal až nepochopitelně nedotčený, obě auta jsou pojízdná.

Zpravodajské kanály informovaly o zničeném bydlišti, proto si oba manžele mysleli, že stejně dopadl i historický vůz. Opak se stal pravdou a klenot z roku 1915 teď postrádá „jen” útočiště. Většina ostatních aut ponechaných v této oblasti takové štěstí neměla, stejně jako nedaleká Mulholland Highway a její bezprostřední okolí.


Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 1 - Pozar USA 2018 foto 01Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 2 - Pozar USA 2018 foto 02Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 3 - Pozar USA 2018 foto 03Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 4 - Pozar USA 2018 foto 04Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 5 - Pozar USA 2018 foto 05Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 6 - Pozar USA 2018 foto 06Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 7 - Pozar USA 2018 foto 07Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 8 - Pozar USA 2018 foto 08Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 9 - Pozar USA 2018 foto 09Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 10 - Pozar USA 2018 foto 10Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 11 - Pozar USA 2018 foto 11Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 12 - Pozar USA 2018 foto 12Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 13 - Pozar USA 2018 foto 13Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 14 - Pozar USA 2018 foto 14Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 15 - Pozar USA 2018 foto 15Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 16 - Pozar USA 2018 foto 16Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 17 - Pozar USA 2018 foto 17Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 18 - Pozar USA 2018 foto 18
Známá silnice čelila požáru, teď vypadá jako po jaderném výbuchu

Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 19 - Pozar USA 2018 foto 19Podívejte se, co zbylo po požárech v USA z jedné z tamních nejslavnějších silnic - 20 - Pozar USA 2018 foto 20
Nezkrotný oheň zničil vše, ale překvapivě se vyhnul Fordu T, který byl připraven na evakuaci

Zdroj: Jalopnik, The New York Times

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše