Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje

I když se nepřiznal ke všemu, co vlastní či vlastnil, nebude to sbírka největší. O to zajímavější ale je. Však kdo jiný by měl mít vytříbený vkus na auta než jeden z nejlepších řidičů planety?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje

6.8.2018 | Mirek Mazal

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje

/

I když se nepřiznal ke všemu, co vlastní či vlastnil, nebude to sbírka největší. O to zajímavější ale je. Však kdo jiný by měl mít vytříbený vkus na auta než jeden z nejlepších řidičů planety?

Britský závodník Jenson Button aktivně působil ve Formuli 1 v letech 2000 až 2017. První Grand Prix vyhrál v Maďarsku před dvanácti lety a o tři sezóny později uzmul titul šampióna celé série. Něco takového se v celé historii podařilo pouhým 33 lidem a je tedy nesporné, že patří k jedněm z nejlepších řidičů, kteří kdy chodili po Zemi.

Během své dlouhé kariéry vystřídal týmy Williams, Benetton, Renault, BAR, Honda, Brawn a McLaren, kde stále platí za rezervního jezdce a ambasadora. Bývalý mistr světa ovšem nemůže žít bez adrenalinu z vysoké rychlosti, proto se z F1 přesunul do Japonska, kde jezdí šampionát Super GT Series za tým Kunimitsu.

Usměvavý Button uměl s volantem od raného věku, dařilo se mu být stále rychlejší, proto si vybojoval i stálé místo ve Formuli 1. S úspěchem přišla sláva a peníze a jak sám přiznává ve své biografii, ne vždy uměl s takovými výdobytky rozumně nakládat. Útraty za drahé vozy, luxusní jachty, večírky a slečny byly svého času pravidelnou součástí závodníkova programu. „Teď už si ani nemůžu vzpomenout, kdy naposledy jsem šel do klubu v LA (místo jeho současného bydliště - pozn. red.),“ říká o sobě dnes prý už spořádaný, osmatřicetiletý Brit.

Uměl si plnými doušky užívat peněz, ale ne každé utrácení šlo označit za rozmar. Auta, která si vybíral, na ceně zpravidla jen rostou a těm, která si koupil, zůstával obvykle dlouho věrný. Dodnes má i vůbec první exkluzivní kousky, které si vybral ještě jako nezkušený mladík. Platí to třeba o Ferrari F355: „V roce, kdy jsem se dostal do Williamsu, jsem šel k dealerovi Ferrari a koupil si F355. Neměl jsem možnost jej zkoušet, protože jsem byl příliš mladý na pojištění obchodního zastoupení Ferrari, takže jsem musel sedět na sedadle spolujezdce. Stále to auto mám a nikdy ho neprodám,“ popisuje své začátky automobilového postižení hodnotnými auty.

Shromažďování krásných vozů bývalému šampionovi zůstalo. „Budu upřímný, některé budu kupovat jako nikdy nejetou investici. Většinou nakupuji, protože se mi ta myšlenka líbí, ale pro někoho, kdo má zkušenosti jako já, je málokdy zážitek je řídit,“ přiznává Button a dá se to chápat. Pro koho byla denním chlebem F1, toho těžko uchvátí... cokoli silničního.

Během prezentace knihy o vlastním životě Button promluvil o některých dalších zajímavých kouscích ze své garáže, ať už současných nebo minulých. Výčet to nebude úplný, ale s ohledem na to, že jeho sbírka nikdy nebyla věrohodně zmapována celá, stojí za pozornost. Povětšinou jde o zajímavé stroje, z různých důvodů.

Vauxhall Cavalier

Buttonovo první auto, jak sám vzpomíná. Dvoulitrový motor a osm ventilů, protože šestnáctiventilová verze byla moc drahá na pojištění. Všechny peníze z motokárových vítězství putovaly do tohoto sedanu z roku 1989, který dostal nové nižší odpružení a samozřejmě pořádné reproduktory.


Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 1 - Jenson Button sbirka vozu 01Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 2 - Jenson Button sbirka vozu 02Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 3 - Jenson Button sbirka vozu 03

Ferrari F355

Ve věku 19 let se jako pilot Williamsu vydal koupit první Ferrari. Jak jsme již zmínili, zkušební jízda musela probíhat ze sedadla spolujezdce, protože Jenson byl příliš mladý. Komické, uvážíme-li, že už tehdy jistě řídil lépe než kdokoli z prodejců, první kilometry za volantem ale zkrátka mohl zažít až s vlastním pojištěním po vyzvednutí auta od dealera.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 4 - Ferrari F355 dobove 02Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 5 - Ferrari F355 dobove 05Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 6 - Ferrari F355 dobove 12

Ferrari F40

„Když jsem se vyrůstal, měl jsem na své stěně tři plakáty Pamely Anderson, Barta Simpsona a Ferrari F40,“ usmívá se Button. Při výběru F355 vedle stálo F40 a bylo jasné, že jednou na něj přijde řada. Díky dobrým kontraktům si mohl splnit další sen a oba italské hřebce ustájit u sebe doma.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 7 - 1987 ferrari f40 hist 01Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 8 - 1987 ferrari f40 hist 04Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 9 - 1987 ferrari f40 hist 22

Bugatti Veyron

Podle Buttona se silniční vozy nemohou rovnat formulím. Zrovna Veyron je jim prý relativně blízko, ale pilota štval drahý servis. Jen prasklá pneumatika ho stála asi 5 000 liber (144 000 Kč). „Jak si můžu vychutnat takové auto?“ Vadilo mu také pohrdání okolím, když potřeboval s porouchaným Bugatti pomoci, proto jej nakonec prodal.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 10 - Jenson Button car collection dalsi 01Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 11 - Jenson Button car collection dalsi 02Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 12 - Jenson Button car collection dalsi 03

Ferrari Enzo

Další z mnoha ikon, která má v technickém průkazu slavného majitele. Enzo ovšem nesplnilo očekávání podobně jako Veyron. Poctu zakladateli italské automobilky si Jenson nechal jen chvíli a pak ji poslal dál. Auto nebylo dost dobré a nedokázalo správně zapůsobit.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 13 - Jenson Button sbirka vozu 07Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 14 - Jenson Button sbirka vozu 08Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 15 - Jenson Button sbirka vozu 09

McLaren P1

Technický zázrak inspirovaný Formulí 1 zaujal svými vlastnostmi řadu zkušených závodníků, ani Button neodolal a koupil jeden exemplář. Sám uznal, že obdivuje chování anglického hypersportu na limitu.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 16 - Jenson Button sbirka vozu 10Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 17 - Jenson Button sbirka vozu 11Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 18 - Jenson Button sbirka vozu 12

VW Campervan

Stylový Transporter z doby hippies neumí jet 250 km/h, ale pozornosti získá možná daleko více než kdejaký supersport. Kulatá dodávka baví Buttona a ten plánuje vystavit zrenovovaný Volkswagen doma v Los Angeles.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 19 - Jenson Button sbirka vozu 13Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 20 - Jenson Button sbirka vozu 14Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 21 - Jenson Button sbirka vozu 15

Chevrolet 3100

Během života se bohatý pilot několikrát usadil a později zase stěhoval. Cílová destinace USA, konkrétně Los Angeles, v něm vyvolala touhu vlastnit něco tuze amerického. Na dražbě zvedl ruku pro tři vozy, jeden z nich byl modrý pick-up Chevy 3100 z roku 1956.

Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 22 - Jenson Button sbirka vozu 16Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 23 - Jenson Button sbirka vozu 17Nahlédněte do jinak utajované sbírky aut mistra světa F1. Má a měl zajímavé stroje - 24 - Jenson Button sbirka vozu 18

Zdroj: Autocar

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše