Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou

Německá auta platí mezi lidmi obvykle za kvalitní, už evropská statistika neplánovaných návštěv servisů ale naznačila, že to taková sláva být nemusí. A ta americká to jen potvrzuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou

22.5.2018 | Mirek Mazal | 18 příspěvků

Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou

/

Německá auta platí mezi lidmi obvykle za kvalitní, už evropská statistika neplánovaných návštěv servisů ale naznačila, že to taková sláva být nemusí. A ta americká to jen potvrzuje.

Automobil není jen hromada plechů s motorem, která má za úkol sloužit bez nároku na pořádnou údržbu. Technika potřebuje pravidelnou péči a s přibývajícím stářím a počtem najetých kilometrů ji jen přibývá. Krom předvídatelných servisních úkonů se ale občas objeví i ty neplánované - svolávací akce, při nichž majitelé aut musí navštívit oficiální servis, který má napravit chybu vzniklou během vývoje či výroby.

Na přelomu loňského a letošního roku jsme vám ukazovali, která auta takto musí nejčastěji do opraven v Evropě. Jsou to pro nás bližší data, mají ale jednu nevýhodu - nesvědčí jen o kvalitě vyrobených aut, ale také o ochotě automobilek takové svolávací akce vůbec pořádat. V minulosti jsme vás informovali třeba o tom, jak Hyundai potají opravuje chybu z české výroby nové i30 - byl to docela vážný nedostatek a žádná svolávací akce kvůli němu přesto vyhlášena nebyla.

Něco takového je v Evropě bohužel běžné. Svolávací akce tu nemají velkou tradici, a tak je otázkou, zda „vítězné” automobilky považovat jen za čestné nebo jejich auta za nekvalitní. Proto vám chceme přiblížit i americkou statistiku podobného ražení, neboť v USA tyto akce naopak tradici mají. A jen minimum automobilek se rozhodne zamlčet sebemenší problém, neboť i kdyby šlo o pouhé rezivějící dveře, v případě zatajení právníci firmu strkající hlavu do písku donutí u soudu platit obrovské peníze i lidem, kteří si vlastně ani na nic nestěžovali.

Právě na nejčastěji svolávaná auta v USA si posvítila nová studie webu iSeeCars.com. Ta ukázala prstem na automobily, které v Americe podle dat tamní National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) uspořádaly nejvíce a nejméně svolávacích akcí pro vozy modelových roků 2013 až 2017.

Výsledné hodnocení vzniklo dělením počtu svolávacích akci, věkem a počtem nově prodaných vozů. Minimální počet prodaných kusů ročně musel přesáhnout 50 000, aby se auto zahrnulo do zkoumání - jinak by jistě vítězem v obou ohledech byl nějaký exotický vůz s nahodile vysokým nebo nulovým počtem svolávacích akcí. Výsledky pak u iSeeCars porovnali s hodnocením spolehlivosti dle organizace Consumer Reports.

Konečná průměrná frekvence svolávacích akcí všech 69 zkoumaných vozidel dosáhla hodnoty 0,79, nejhorší výsledek zaznamenal Mercedes-Benz třídy C (5,77), GMC Sierra (3,25), BMW řady 3 a 4 (2,95). Nejlepší trojici zastupuje Hyundai Accent (0,10), Chevrolet Equinox (0,11) a Toyota Corolla (0,12).

Detailní výsledky můžete vidět v přiložených tabulkách a i když je zde několik u nás neprodávaných aut, také pro nás jsou cenné. Výsledky totiž potvrzují, že naznačené potíže s kvalitou zejména německých premiantů nebudou dány jen neobvyklou upřímností jejich výrobců - také v USA hnal Mercedes svá auta meziročně o 79 procent častěji do autoservisu, BMW dokonce zvýšil četnost výskytu svolávacích akcí o 113 procent. Mohli jsme si také všimnout dominance Asie v pozitivním smyslu slova. Auta z Japonska jsou nadále nejvíce bezproblémová a ta z Jižní Koreje jsou na tom stále lépe.

Samozřejmě, i tato čísla lze interpretovat různě, nad faktem, že majitelé BMW a Mercedesů musí do servisů nesrovnatelně častěji než vlastníci aut jiných značek, lze ale jen stěží mávnout rukou. Pokud máte zkušenosti s auty dvou zmíněných německých značek z posledních dekád, podělte se o ně v diskuzi...


Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 1 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 01Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 2 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 02
Tabulky znázorňují zleva model, průměrnou známku, srovnání s průměrem výzkumu a poslední sloupec ukazuje hodnocení Consumer Reports. Nejhůře ze všech dopadl Mercedes-Benz třídy C před GMC a BMW

Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 3 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 03Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 4 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 04Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 5 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 05Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 6 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 06Nejčastěji neplánovaně servisovaná auta v USA ukazují, jak je to v reálu s německou kvalitou - 7 - Nejvice a nejmene svolavana auta USA 2013 az 2017 07

Zdroj: iSeeCars

Mirek Mazal

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše