Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak

Běžně se automobilky musí snažit, aby v lidech vyvolaly dojem, že jejich vozy umí více než mohou. U Tesly to není třeba, nekritičtí fanoušci jim takové vlastnosti vetknou sami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak

31.3.2020 | Mirek Mazal

Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Běžně se automobilky musí snažit, aby v lidech vyvolaly dojem, že jejich vozy umí více než mohou. U Tesly to není třeba, nekritičtí fanoušci jim takové vlastnosti vetknou sami.

Ani nejnovější Tesla není kvalitní auto, středem pozornosti se ale v posledních dnech staly její údajné terénní schopnosti. Elektrické SUV má větší světlou výšku než výchozí Model 3, k tomu přibyl off-roadový asistent a výrobce dokonce oficiálně láká na schopnost jízdy v dešti, sněhu, blátě a mimo silnice. Majitelé prvních sériových Modelů Y se tak pokouší dělat první krůčky mimo asfalt.

Mike McGinnis projel s vozem mělký brod a hned svůj výkon sdílel s Elonem Muskem a Teslou vůbec. Video přírodního mytí podvozku okomentoval slovy: „Dnes jsme vzali naši Teslu Model Y do terénu.“ Už to stačil k tomu, aby Twitter zaplavila vlna protichůdných reakcí.

Fandové jásají, průjezd vodou se objevil i na oficiálním účtu Tesly a správce připsal pochvalný text o přirozeném prostředí pro Model Y. Údajně budeme časem vídat několik dalších důkazů o mimosilničních schopnostech bateriového SUV. A zaujme i poslední věta internetového chvalozpěvu: „Elon Musk vytvořil Y s vizí off-roadingu.“

Tohle vzájemné plácání po ramenou u lidí se zkušenostmi s ježděním v terénu samozřejmě vyvolává u pobavení. Jejich komentáře zesměšňují domnělé terénní vlohy Modelu Y, který není na jízdu mimo silnici nijak zvlášť připraven. Někteří sarkasticky vyzývají Teslu k účasti na příštím Dakaru.

Model Y má světlou výšku 16,8 centimetrů, což je je ještě méně než třeba Škoda Kamiq (182 mm), která se jako off-road či pravověrné SUV ani nepokouší tvářit - je to spíše zvýšený hatchback. Teslu nezachrání ani kratší převisy karoserie, důležitý parametr je právě vzdálenost podvozkových komponentů od země. Pneumatiky velkých disků se brzy dostávají do vzduchu a ztrácí jakékoliv předpoklady projet i menší přirozenou nerovnost.

Autor původního videa později uznal velice nízkou náročnost projetí zmíněného brodu, jeho cílem ostatně ani nebylo vychvalovat Model Y jako off-road či klasické SUV, video později začalo žít vlastním životem. Mike McGinnis jen nemohl odolat testu elektrického vozu ve vodě a z nevinné prověrky terénního režimu se stal internetový střet názorů klasicky plný fanatiků vzhlížejících k Modelu Y bez racionálního uvažování. Takoví by snad byli schopni věřit i tomu, že crossover s hladkými pneumatikami dokáže převzít role rodinného přibližovadla, supersportu i expedičního džípu v jednom těžkém balení nízko nad zemí. Pravda je o mnoho méně fantastická.


Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 1 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 01Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 2 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 02Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 3 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 03Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 4 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 04Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 5 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 05Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 6 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 06Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 7 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 07Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 8 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 08
Obyčejný průjezd potokem vyvolal kopu protichůdných reakcí

Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 9 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 09Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 10 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 10
Někteří lidé se zasmáli...

Nová Tesla Model Y není SUV ani off-road, i když se fanoušci snaží tvrdit opak - 11 - Tesla Model Y prujezd melkym brodem 11
...jiní jízdu upřímně obdivují

Zdroje: Mike McGinnis@Twitter a Ad van der Meer@Twitter přes Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše