Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

Časy utrápeného vývoje Veyronu, kdy testovacím pilotům na slavném italském okruhu praskaly pneumatiky ve vysokých rychlostech, připomínají záběry z příprav nového Pur Sportu. Tentokrát ale bylo vše pod kontrolou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

10.9.2020 | Petr Miler

Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu

/

Foto: Bugatti

Časy utrápeného vývoje Veyronu, kdy testovacím pilotům na slavném italském okruhu praskaly pneumatiky ve vysokých rychlostech, připomínají záběry z příprav nového Pur Sportu. Tentokrát ale bylo vše pod kontrolou.

Bugatti před předáním prvních aut plánovaným na letošní podzim dolaďuje poslední detaily na Chironu v nové verzi Pur Sport. Ta vznikla hlavně jako reflexe tužeb zákazníků po agilnějším provedení, které ale současně zůstane bez potíží použitelné v běžném provozu. K tomu mu pomáhá upravená aerodynamika generující vyšší přítlak a snížená hmotnost. Právě změny na aerodynamice jsou nejvíce patrné, přehlédnutelné nejsou ale ani výraznější boční otvory v předním nárazníku ale lépe zásobují chladným vzduchem brzdy, které sestávají z lehčích kotoučů i destiček. Společně s novými 20palcovými koly Aero tak Pur Sport shodil 19 kilogramů, což není zas až tak mnoho, ale každé kilo se počítá.

Změny tím nekončí, neboť i když osmilitrový šestnáctiválec produkuje nadále 1 500 koní, jeho maximum nyní přichází v 6 900 otáčkách, tedy o 200 otáček výše než u standardu. Novinkou jsou také titanové koncovky výfuku z 3D tiskárny. Automatická převodovka se pak dočkala přiblížení jednotlivých stupňů o 15 procent, což by souhrnně mělo zlepšit elasticitu celého pohonného ústrojí o 40 procent. Podvozek pak disponuje pružinami tužšími vpředu o 65 a vzadu o 33 procent, mimo nich však bylo pozměněno také nastavení adaptivních tlumičů.

Právě tohle auto vytáhlo Bugatti okruh v Nardó, resp. do celého testovacího komplexu, který už nějaký ten pátek patří Porsche, další součásti koncernu VW. Za volant se posadil legendární testovací jezdec Andy Wallace, který - světe, div se - v Nardó nikdy dříve nebyl. A svými kousky připomněl utrápený vývoj Bugatti Veyron, kterému právě na tomto místě praskaly pneu ve 400 km/h.

Wallace se totiž na jednom místě dostal s autem do vzduchu, což u strojů tohoto ražení obvykle není dobré znamení. Tady to ale bylo v plánu, a Wallace tak mohl hlavně ocenit práci kolegů z vývoje: „I když tuhle práci dělám už pár let, v Nardó jsem vlastně poprvé. Místní testovací komplex se mi velmi líbí, hlavně pak trať pro testování jízdních vlastností s řadou rozličných zatáček. Chiron Pur Sport je extrémně agilní při jízdě po běžných silnicích, ale pořád nabízí dost komfortu. Technici nastavili podvozek perfektně - je tuhý a přímý, ale nepříliš tvrdý,” řekl k posledním testům Wallace.

Podívejte se na záběry z nich níže, některé opravdu stojí za to. My už jen dodáme, že Pur Sportu vznikne pouze 16 kusů a prodává se od 3,2 milionu Eur (cca 85 milionů Kč) bez daně. Drahá specialita, ale vysoká cena je u Bugatti to poslední, co člověka překvapí.


Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 1 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 01Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 2 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 02Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 3 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 03Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 4 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 04Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 5 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 05Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 6 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 06Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 7 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 07Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 8 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 08Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 9 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 09Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 10 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 10Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 11 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 11Nová verze Bugatti Chiron se při testech v Nardó vznesla do vzduchu - 12 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 12
Nový Chiron Pur Sport se při závěrečných testech v Nardó vznesl do vzduchu, takto Bugatti jen tak neuvidíte. Foto: Bugatti

Zdroj: Bugatti

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše