Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr

Zkostnatělá pravidla upravující letový provoz v EU se postarala o to, že kvůli epidemii nového koronaviru lidé sice přestali létat, letadla ale nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr

10.3.2020 | Mirek Mazal

Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zkostnatělá pravidla upravující letový provoz v EU se postarala o to, že kvůli epidemii nového koronaviru lidé sice přestali létat, letadla ale nikoli.

Evropský letový provoz se řídí docela absurdními pravidly. Ta aerolinky nutí prokazovat, že obsluhují jednotlivá letiště, aby pro příště dostaly privilegium létat do stejných destinací. Jinými slovy - podle evidovaného provozu v minulém období jsou jim následně přidělovány volné časy odletů či příletů v období budoucím, a tak aerolinky vypravují letadla i tehdy, kdy nejsou příliš obsazena. Za normálních okolností to není velký problém, v současné situaci to ale má tragikomické následky.

Kvůli zachování prestiže a získání nejlepších letových časů pro příští roky aktuálně nebe křižuje spousta letadel s posádkou, ale bez jediného cestujícího. Omezení zavedené kvůli zamezení šíření koronaviru zasáhlo v prvé řadě cestování letadly, firmy si ale nemohou dovolit ztratit čárky v pro ně klíčových tabulkách obsloužených tras. A tak nad našimi hlavami protínají mraky „letadla duchů“.

Zdrojem nesmyslného stavu je desítky let stará regulace „k zajištění toho, aby letecké podniky měly přístup k nejrušnějším letištím Evropské unie na základě zásad neutrality, transparentnosti a nediskriminace“. Jestliže firma v EU nevyužije 80 % přidělených letových časů na konkrétním letišti, riskuje ztrátu přednosti a otevírá prostor konkurenci. Aerolinky musí v zásadě prokazovat nárok na službu lidem, což zní v době bující epidemie zákeřného viru naprosto absurdně - o takovou službu mnohdy nikdo nestojí.

EU ale pravidla nemění, a tak princip platí i teď, během epidemie koronaviru, která postihla nejméně 113 tisíc lidí po celém světě. Počet obětí překročil čtyři tisíce, zatímco Česká republika zaznamenává čtyři desítky případů COVID-19. Evropsky nejpostiženější Itálie zavádí karanténu pro celou zemi, přesto do nebezpečné zóny létají letadla. „Na základě cestovních restrikcí ze strany české vlády, které nepovolují některé lety z Itálie do Prahy v období od pátého do osmnáctého března, byly lety z Milána Melpansy a Benátek zrušeny. V opačném směru ale lety budou nadále fungovat," uvedla mluvčí easyJet Anita Carstensenová. Z jihu nesmí nikdo, proto jsou sedadla všech tříd prázdná.

Britský ministr dopravy Grant Shapps předal regulačním orgánům EU žádost o moratorium na zastaralá pravidla o vzdušném prostoru. Přebytečné přelety bez ekonomického uplatnění zanechávají zbytečnou ekologickou stopu, proto Shapps navrhl odklad platnosti předpisů s ohledem na environmentální a ekonomické dopady. Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu odhaduje ztráty za létání s prázdnými letadly na 113 miliard USD (2,5 biliónu Kč) a budou jen větší, pokud EU neustoupí. Je smutné vidět, že třeba v případě aut tak horečnatě bojuje proti každému gramu CO2, nesmyslné přelety prázdných jim ale nevadí.


Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 1 - Jediny cestujici na palube boeingu 01Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 2 - Jediny cestujici na palube boeingu 02Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 3 - Jediny cestujici na palube boeingu 03
Na jednosměrný let z Litvy do Itálie loni v dubnu nastoupil jen jeden pasažér, nikdo jiný nabídku jednosměrné letenky v rámci charterového let nevyužil. Tehdy to bylo ještě k pobavení, aktuálně podobný stav není už tolik zábavný

Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 4 - Prazdne lety kvuli koronaviru 01Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 5 - Prazdne lety kvuli koronaviru 02Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 6 - Prazdne lety kvuli koronaviru 03Po nebi létá spousta „letadel duchů“ bez jediného cestujícího, aerolinky nemají na výběr - 7 - Prazdne lety kvuli koronaviru 04
Linky bez lidí dodržují letový řad kvůli - za současné situace - absurdním pravidlům EU

Zdroj: Gizmodo

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.