Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina

Prodat kradené auto bez povšimnutí je skoro nemožné, odvézt jej mimo Evropu nákladné a „zlegalizovat” ho podobně drahé. Tak proč krádeží přibývá?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina

20.2.2018 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Prodat kradené auto bez povšimnutí je skoro nemožné, odvézt jej mimo Evropu nákladné a „zlegalizovat” ho podobně drahé. Tak proč krádeží přibývá?

Vývoj v oblasti krádeží dvoustopých vozidel ve světě nabírá špatný směr. Aut se loni kradlo až o třetinu více, což zdánlivě nedává smysl. Pravda, ukrást moderní auto je paradoxně snadné a ta starší snadno kapitulovala už „zamlada”, jenže co s takový automobilem? Prodat dál kradený vůz ve stejné zemi je jen jízdenkou do kriminálu, dostat ho mimo civilizovaný svět je nákladné, riskantní a ne až tak výnosné. A pokusit se padělat doklady či pozměnit identifikátory vozu je v dnešní době též dlouhodobě neudržitelný postup. Tak proč zloději po autech pasou víc a víc?

Vodítkem je už to, že se často nekradou celá auta. Stále mizí hliníková kola, množí se i situace, kdy zloději ukradnou karosářské díly, světlomety, airbagy nebo části interiéru. Zloděje zkrátka ani tak nezajímají celé automobily, zajímají je jejich součástky, které se dají zpeněžit bez velkého rizika a hlavně čím dál lépe.

Tím se dostáváme k jádru věci, o kterém jsme v jiných souvislostech mluvili docela nedávno - i když jsou nová auta stále levnější, jejich opravy jsou pořád dražší. Zvyšuje se komplexnost a výbava aut - kde dříve byla žárovka, parabola a krycí sklo či plast je dnes komplexní optická soustava, která se nedá opravit. Ceny nových náhradních dílů rostou, a tak se lidé koukají jinam, třeba na vrakoviště nebo do bazarů. Zrovna tam ale nemusí prodávat jen součástky z nabouraných aut či jinak legálně nabyté zboží - k dispozici mohou být i kradené komponenty.

Konstatuje to americká National Insurance Crime Bureau (NICB), která zjistila, že jsou to právě drahé díly, které zvyšují pohyb na černém trhu. Lidé se snaží při opravě auta ušetřit a neváhají mávnout rukou nad původem součástek a dají přednost nižší ceně. Díly s nejasným původem se ale musí někde vzít a jejich zdrojem jsou právě obvykle krádeže „zdravých” aut

NCIB dále prozkoumala ceny náhradních dílů z 10 nejvíce kradených modelů aut v USA, aby přiblížila, jak snadné je takovou činností přijít k penězům. Soustředila se jen na snadno odmontovatelné díly, jako jsou nárazníky, dveře, kapoty a světlomety. Z výzkumu vyšlo najevo, že nejvíce kradená Toyota Camry s průměrnou tržní hodnotu 15 000 USD (306 000 Kč) měla 15 odstranitelných dílů v hodnotě 11 000 USD (224 000 Kč). Druhé nejžádanější auto mezi zloději - Nissan Altima - je zdrojem 14 snadno vyměnitelných za více než 14 000 USD (286 000 Kč). A pickup GMC Sierra dokáže prodejem dílů z vlastní kostry rychle vydělat 21 000 USD (429 000 Kč).

Není se čemu divit, že auta mizí každým dnem, i když zloději nemají zájem o auta jako taková. „Pro okruh profesionálních zlodějů je krádež a rozmontování vozidel na díly lukrativní obchod. Na současných vozech jsou díly často cennější než celý komplet. Součástky se snadněji přepravují a prodávají. Proto se také stále krade plno kol a světlometů, vždy se pro ně najde uplatnění“, shrnuje smutný závěr Jim Schweitzer, viceprezident NICB.

U nás pochopitelně auta mizí ze stejného důvodu, stačí nahlédnout na inzertní portály, kde člověk většinou najde bezpočet alternativ k novým dílům. Jak tomu zabránit? Je asi naivní doufat v záchranu od policie, je to v rukou nás, slušných lidí. Stačí se zajímat o původ dílů, které kupujeme, pro čestného prodávajícího by neměl být problém jej doložit. Ale to bychom pak museli zaplatit více za díl s jasným původem, což, obáváme se, Čechům zase tak blízké nebude. I když tím ve výsledku okrádáme jen sami sebe...


Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina - 1 - Kradeze aut a prodej na dily 01Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina - 2 - Kradeze aut a prodej na dily 02Proč i v dnešní době přibývá krádeží aut? Toto je hlavní příčina - 3 - Rozprodej kradeneho auta na dily grafika 01
Rozbor celého problému ukazuje, proč se z krádeží automobilů stále nestal problém minulosti. Náhradní díly jsou dražší, než bývaly a prodej odcizeného auta na součástky je tak velmi lukrativní

Zdroj: NICB

Mirek Mazal

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše