Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku?

Bugatti před pár hodinami oficiálně strhlo plachtu ze svého nejnovějšího modelu Centodieci. S cenou 207 milionů Kč je extrémně drahé. Jak moc? Tak, že i americká armádní stíhačka rychlejší než zvuk stojí míň.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku?

17.8.2019 | Petr Miler

Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bugatti před pár hodinami oficiálně strhlo plachtu ze svého nejnovějšího modelu Centodieci. S cenou 207 milionů Kč je extrémně drahé. Jak moc? Tak, že i americká armádní stíhačka rychlejší než zvuk stojí míň.

Už mnohokrát jsme psali o tom, do jak absurdních výšin v posledních letech vyšplhaly ceny výjimečných superaut. Historické skvosty jako Ferrari 250 GTO se dnes prodávají za více jak 1 miliardu Kč, i když stávaly 9 500 dolarů. A cokoli vzácného, co si kdykoli před i po GTO udělalo jméno, dnes snadno přijde na stovky milionů. Například nejlepší kus dodnes nejrychlejšího auta světa bez turba se v aukci před pár dny prodal za 19,8 milionu dolarů, celých 460 milionů korun. A to se na konci 90. let dal takový vůz koupit i za méně než 10 milionů.

To jsou ale aspoň auta, co si už stihla vydobýt renomé ikon, nedají se koupit jako nová a nikdy jich nevznikne více. Přesto jsou jejich ceny po našem soudu absurdní, ještě absurdnější jsou ale cenovky, které výrobci lepí na některé nové modely. Bugatti Chiron, které bude vyrobeno v 500 exemplářů, stojí v závislosti na specifikaci klidně i 100 milionů Kč. Ale stačí mu dát jinou karoserii a voilà, snadno je z toho více jak dvojnásobek.

Řeč je o novém Centodieci, v podstatě překarosovaném Chironu, který automobilka oficiálně odhalila před pár hodinami. Nic proti němu, je to krásné a technicky vytříbené auto, ale za 8 milionů Eur? 8,8 milionu dolarů? Tedy asi 207 milionů Kč? To je na jedno auto naprosto bláznivá suma. Jenže vzhledem k tomu, že částky ve stovkách milionů létají kolem nových superaut v posledních letech pravidelně, už jsme trochu přestali vnímat, jak moc vlastně.

Oči otevírá postřeh kolegů z Jalopniku, kteří připomínají, že ceny podobných aut dosáhly už tak extrémních výšin, že levněji si můžete koupit i nadzvukovou stíhačku. A ne jen tak ledajakou, ale americkou F-16 Fighting Falcon, bývalý armádní stroj s 6 000 letovými hodinami. To má daleko k vraku, přesto vyjde „jen” na 8,5 milionu dolarů - o 300 tisíc levněji než Bugatti Centodieci.

Znovu nic proti Bugatti, ale proč se ztrapňovat v něčem, co si možná říká „stíhačka na kolech”, ale pořád je to jen auto jedoucí pouhých 380 km/h? Však můžete jako Maverick létat Mach 1,2, tedy 1 472 km/h nízko nad zemí nebo až Mach 2, tedy 2 124 km/h vysoko nad ní? To je stroj pro jiné frajery a nemluvíme obecně, ale o konkrétní nabídce konkrétní F-16 na Floridě. A nakonec, nemusíme zbytečně vytahovat použité stroje, ani nová F16, která před 20 léty vyšla na 14,6 milionu USD, nebyla zase o tolik dražší než dnes Centodieci.

Toto se skutečně vymklo z rukou a ukazuje to, že už pro příliš mnoho lidí znamenají jakékoli peníze příliš málo. Když máte miliardy dolarů, je vám celkem jedno, jestli auto stojí 1, 10 nebo 30 milionů, protože už je stejně není za co utratit. Všechna čest těm, kteří si dokázali takové peníze vydělat, přesto možná není úplně nejmoudřejší s nimi takto zacházet před těmi, kteří to nedokázali.


Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 1 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 01
Tato konkrétní F-16 je v USA na prodej za 8,5 milionu USD

Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 2 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 02Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 3 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 03Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 4 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 04Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 5 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 05Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 6 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 06Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 7 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 07Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 8 - Lockheed-Martin F-16 Fighting Falcon 08
Lepší pohled na F-16 obecně

Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 9 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 01Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 10 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 02Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 11 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 02aProč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 12 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 03Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 13 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 04Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 14 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 05Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 15 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 06Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 16 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 07Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 17 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 08Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 18 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 09Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 19 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 09aProč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 20 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 10Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 21 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 11Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 22 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 12Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 23 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 13Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 24 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 14Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 25 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 15Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 26 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 16Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 27 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 17Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 28 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 18Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 29 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 19Proč si kupovat nejnovější Bugatti, když levněji koupíte nadzvukovou stíhačku? - 30 - Bugatti Centodieci EB110 hommage oficialni 20
Jakkoli to zní bizarně, Bugatti Centodieci pořídíte jedině dráž

Zdroje: Jalopnik, Lockheed-Martin, Bugatti

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše