Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně

Řecko není zemí, kterou byste si automaticky spojili s výjimečnými auty, tím spíše ne v řadách policie. Právě tam ale v boji proti silničním desperátům zřídili jednotku Sigma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně

18.5.2020 | Petr Miler

Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Řecko není zemí, kterou byste si automaticky spojili s výjimečnými auty, tím spíše ne v řadách policie. Právě tam ale v boji proti silničním desperátům zřídili jednotku Sigma.

Dluhy, dovolená, jogurt, to by mohla být tři slova, která by lidé nejčastěji řekli jako ta, která se jim automaticky vybaví, když se řekne „Řecko”. Co takhle auta nebo rychlá auta? To asi těžko, Řecko nepatří zrovna mezi automobilový národ, v této zemi nikdy nesídlila jakkoli významnější automobilka ani podstatná automobilová výroba. Přesto právě v Řecku v 90. letech vznikla policejní jednotka Sigma, která byla vybavena jedněmi z nejlepších rychlých vozů své doby schopných jezdit i po běžných silnicích nevalné kvality.

Jejím posláním byl boj proti silničním desperátům - v zemi prý tehdy silně zakořenila kultura automobilových tunerů, kteří své vozy proháněli po běžných silnicích hlava nehlava. Běžné policejní stroje neměly šanci těmto řidičům stačit, a tak vznikla Sigma vybavená vozy jako BMW M3 E30 či M5 E34, Audi RS2, Mercedes 190E 2.3-16ý, Ford Sierra Cosworth, Porsche 911 Turbo, Alfy Romeo 155 Q4 a 164 Turbo nebo Lancia Delta HF Integrale.

Auta nebyla běžně označená, nebyla ale ani neoznačená - nesla reflexní znaky policie na dveřích. Policisté je používající byli běžně uniformovaní a navzdory minimu dobových informací byli ve své misi úspěšní - řidičů pokoušejících štěstí v běžném provozu mělo ubýt. Jejich mise tak měla pokračovat, patrně ale tušíte, co těmto plánům učinilo přítrž - peníze.

Řecko se už na konci 90. let začalo dostávat do finančních problémů, které znemožnily nejen nákup nových aut, ale i udržování existujícího autoparku. Výjimečné stroje finančně náročné na provoz tak postupně chátraly a byly odstavovány kvůli technickým problémům nebo nehodám. Na začátku tohoto milénia pak byl s jednotkou Sigma amen.

Dobové záběry přesto i dnes připomínají, jak zajímavé časy to byly. A policisté, alespoň soudě podle toho, co můžeme vidět z jejich částečně zakrytých obličejů, z této práce nebyli nešťastní. Nakonec, podívejte se na to sami, tak pestrou směsici výjimečných strojů má dnes policie snad jen v Dubaji, v praxi ji ale podle dostupných informací nepoužívá - Řekové všechna tahle auta prostě odjezdili ve službě.


Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 1 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 01Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 2 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 02Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 3 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 03Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 4 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 04Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 5 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 05Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 6 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 06Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 7 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 07Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 8 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 08Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 9 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 09Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 10 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 10Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 11 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 11Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 12 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 12Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 13 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 13Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 14 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 14Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 15 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 15Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 16 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 16Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 17 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 17Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 18 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 18Řecko mělo v 90. letech asi nejúžasnější flotilu policejních aut, skončila neslavně - 19 - Auta policie Recko jednotka Sigma 90 leta 19
Skutečně nejlepší rychlá auta z celého světa měli k dispozici řečtí policisté v 90. letech minulého století, nezbylo z nich skoro nic

Zdroj: Carscoops

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.