Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay

Toužit po autě po zemřelém zní poněkud morbidně. Pokud ale dotyčným byl sám Ayrton Senna, dá se snad podobný zájem chápat i trochu jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay

10.8.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Toužit po autě po zemřelém zní poněkud morbidně. Pokud ale dotyčným byl sám Ayrton Senna, dá se snad podobný zájem chápat i trochu jinak.

Hemingway říkal, že každý opravdový příběh končí smrtí. Mluvil tím pochopitelně o příbězích z knih, ale také těm, které napsal sám život, podobný konec dodává na síle. Není pochyb o tom, že na Ayrtona Sennu by se dnes vzpomínalo, i kdyby stále žil, byla to ale právě jeho tragická nehoda v Imole v roce 1994, která napsala za jeho životem nesmazatelnou tečku.

I díky tomu je možné na Sennovu jménu skoro 20 let po jeho smrti založit nabídku sice též výjimečného, ale přece jen ne až tak unikátního vozu. Jde Hondu NSX, s níž byl Senna spjat též účastí na jeho vývoji. I to bylo pro Hondu jistě zajímavým faktickým příspěvkem a marketingovým tahákem, propagaci vozu ale zakládala rovněž na tom, že Sennovi věnovala hned několik kusů, které mohl používat. Zde už se historické anály rozcházejí v tom, o kolik a jakých aut přesně šlo, pokud ale nabízející tohoto černého exempláře nefabuluje, pak právě tento vůz, který byl registrován v Portugalsku a garážován v Estorilu, formulový šampion přinejmenším řídil.

Snažili jsme se vypátrat, zda Senna toto auto vlastnil nebo alespoň užíval. Jistoty jsme nenabyli, neboť brazilský pilot se pravidelně ukazoval pouze po boku červeného exempláře z roku 1991. Tento pochází z roku 1992, má číslo šasí 000999 a údajně byl registrován na jméno Sennova přítele a sponzora Antonia de Almeida Braga. Měl mu jej jmenovat, což nemůžeme ani vyloučit, ani potvrdit. Prodávající ale tvrdí, že Senna s autem jezdil a ve voze jsou dokonce „koberečky používané Sennou, když s ním naposledy jel, včetně stop jeho nohou”. Na jedné fotce v nabídce jsou i k vidění, to působí až trochu duchařsky...

Řekněme, že je vzhledem k okolnostem pravděpodobné, že Senna do tohoto auta alespoň párkrát sedl, neboť u de Almeidy Braga pravidelně pobýval a i kdyby mu dotyčný auto přímo nevěnoval, asi by si s ním alespoň párkrát společně sjeli. Pokud vás alespoň tento odkaz láká a myslíte si, že do vás koupí vozu třeba vstoupí duch slavného Brazilce a Vettel bude mít konečně utrum (kdo ví?), pak se můžete připojit do aukce na eBayi. Aktuální nejvyšší nabídka činí v přepočtu něco přes 1,5 milionu Kč, nejnižší požadovaná cena ale zatím nebyla dosažena.

Vůz má na tachometru necelých 50 tisíc kilometrů a je prý ve zcela originálním stavu. I dnes byste si tak mohli užít jeho omezené hmotnosti 1 350 kg v kombinaci s točivým, třílitrovým motorem V6 produkujícím až 274 koní. Stovka za pět sekund ani dnes neurazí, i když supersport definovala opravdu jen na začátku devadesátých let...


Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 1 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cervena 01
Ayrton Senna se za své spojení s NSX rozhodně nestyděl, dobře zdokumentováno je ale jen jeho používání tohoto červeného exempláře

Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 2 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 01Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 3 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 02Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 4 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 03Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 5 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 04Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 6 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 05Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 7 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 06Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 8 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 07Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 9 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 08Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 10 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 09Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 11 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 10Řiďte jako Ayrton Senna, jeho Honda NSX z roku 1992 je k mání na eBay - 12 - Honda NSX 1992 Ayrton Senna cerna 11
Jak moc blízko měl k tomuto černému vozu nedokážeme jednoznačně říci

Zdroj: eBay přes Moto Authority

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.