Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích

Sovětský svaz se rozpadl před 28 léty, to je z pohledu vývoje automobilismu dávnověk. Přesto po silnicích dnešního Ruska stále jezdí spousta aut, která časy SSSR pamatují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích

29.7.2019 | Mirek Mazal

Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích

/

Sovětský svaz se rozpadl před 28 léty, to je z pohledu vývoje automobilismu dávnověk. Přesto po silnicích dnešního Ruska stále jezdí spousta aut, která časy SSSR pamatují.

Silnice sovětského svazu křižovaly různé obludy kontroverzního zaměření a nevšedního vzhledu, pochopitelně na nich ale vždy dominovala relativně obyčejná auta. Většinu z nich dobře známe i od nás je to docela vzácná příležitost, když některé z nich potkáme v provozu na českých silnicích. V Rusku to ale zase taková rarita není.

Národní agentura Autostat vypočítala, že z ruských aut registrovaných provozu pochází šest procent automobilů z období existence Sovětského svazu. Data byla vyhodnocena na začátku letošního roku a odráží skladbu dopravní obslužnosti celé federace. K prvnímu lednu 2019 figurovalo na ruském území dohromady 51,8 milionů aut a jednoduchou matematikou dojdeme k závěru, že 28 let od rozpadu Svazu sovětských socialistických republik se po východních silnicích prohání celkem 2,5 milionu registrovaných aut s datem výroby prosinec 1991 a starší.

To je opravdu hodně, zvláště uvážíme-li jak moc aut v Rusku přibylo. Dnes zmíněné číslo představuje tři občany na jeden přihlášený automobil, v dobách SSSR připadal jeden automobil na asi 50 lidí. Z aut provozovaných v dobách komunismu je tedy dodnes přihlášena k provozu velmi podstatná část.

Většinu vozidel sovětské éry zastupují Lady, konkrétně 80 %, což představuje asi 2 miliony aut. Na druhém místě je nejčastěji zastoupen Moskvič s 228 tisíci registrovanými vozy této značky. Na třetím místě v žebříčku je ZAZ, čili Rusové mají stále mezi sebou asi 70 tisíc Záporožců.

Automobilky GAZ a UAZ mají celkem 58 tisíc, respektive 57 tisíc existujících majitelů. Kromě toho lze na ruských silnicích potkat produkty Iževského automobilového závodu (44 tisíc registrací), nebo se v menším zastoupení stále fungují katastrofální LuAZy ukrajinského původu (19 tisíc kusů) či malé VAZ-1111 OKA (4,5 tisíc příkladů).


Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 1 - Ruska auta z dob SSSR foto 01Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 2 - Ruska auta z dob SSSR foto 02Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 3 - Ruska auta z dob SSSR foto 03Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 4 - Ruska auta z dob SSSR foto 04Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 5 - Ruska auta z dob SSSR foto 05Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 6 - Ruska auta z dob SSSR foto 06Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 7 - Ruska auta z dob SSSR foto 07Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 8 - Ruska auta z dob SSSR foto 08Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 9 - Ruska auta z dob SSSR foto 09Rusové spočítali, kolik aut z dob SSSR dodnes jezdí po jejich silnicích - 10 - Ruska auta z dob SSSR foto 10
V dnešním Rusku stále jezdí překvapivě mnoho aut z dob SSSR, jasně nejčastější jsou Lady

Zdroj: Autostat

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše