Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem

F1 podle di Montezemola ztratila vazbu na technický vývoj a účast v seriálu přestává mít pro Ferrari smysl. Beze změn jej firma opustí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem

10.11.2011 | Walter Kraft | 12 příspěvků

Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

F1 podle di Montezemola ztratila vazbu na technický vývoj a účast v seriálu přestává mít pro Ferrari smysl. Beze změn jej firma opustí.

Občas se nás ptáte, proč se na našich stránkách nevěnujeme také nějakému tomu motoristickému sportu, zejména pak Formuli 1. Pokud máte náhodou v úmyslu položit nám stejnou otázku, pak vám předem řekneme i stručnou odpověď: už to není sport. Formule 1 nás kdysi fascinovala jako líheň techniky pro silniční automobily a skutečné sportovní kolbiště, na kterém vítězili ti nejlepší jezdci pracující s těmi nejlepšími konstruktéry. Dnes je celý seriál pouhou vyprázdněnou show, která se kvůli drastickým technickým regulacím pomalu stává spíše následníkem vývoje silničních sporťáků. A co více, přestala být férovým sportem.

Nekonečná snaha FIA a majitelů vysílacích práv vnést do závodění maximum prvků náhody a umělých dramat vyústilo v absurdity jako je letošní novinka jménem DRS neboli systém proměnlivého nastavení zadního přítlačného křídla. Ten dovoluje měnit přítlak zadní nápravy tak, aby vůz dosahoval vyšších rychlostí, jenže jen pro jednoho ze soutěžících jezdců. Místo dějinných bitev Schumachera s Hakkinenem, kteří byli schopni 20 nebo 30 kol sbírat každou setinku sekundy a skutečně se poprat o to, kdo je lepší, vídáme průlety útočících jezdců po rovinkách jedoucích rychlostmi o 10 nebo 20 km/h vyššími než bránící se pilot. To je férový sport?

Pokusil jsem se letos shlédnout na pár klání, dodívat jsem se ale nedokázal ani jednou. Pamatuji si naprosto zdevastovaný závod na krásném okruhu Gillese Villeneuva. Na cílové rovince kolem sebe předjížděli piloti v soubojích napínavých asi tak, jako když za Trabantem ve Ferrari zařadíte trojku a dáte plný plyn. Před něčím takovým si lze jen odplivnout a vyrazit si raději zajezdit vlastním autem.

Vtipné přitom je, že všemožné změny byly zaváděny především v návaznosti na neotřesitelnou dominanci Ferrari a Michaela Schumachera v dřívějších letech. Dnes? Vítězí Red Bull a Sebastian Vettel s šancí překonat rekord v počtu pole positions získaných za jednu sezónu. Sport v háji, dominance jedné stáje zůstala. Lose-lose.

Znám dost lidí z řad bývalých fanoušků, kterým tyto změny vadí, zatím se ale s podobným komentářem nevytasil nikdo, kdo by byl schopen dění v F1 reálně ovlivnit. A to ani ti, od kterých jsem to očekával. Současný šéf FIA Jean Todt se zřejmě uhodil do hlavy a po létech vedení stáje Ferrari dnes vymýšlí, jak budou monoposty jezdit boxovou uličkou jen na elektrický pohon. Od toho tedy žádný pozitivní přínos čekat nelze. Bernie Ecclestone je pro všechno, z čeho budou peníze a to také není zrovna optimální taktika pro racionalizaci závodů a většina týmů se veze s ním. Výjimky ovšem existují, vím minimálně o jedné.


Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 1 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 04Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 2 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 05Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 3 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 06
Bohatá historie monopostů Ferrari a dnešní podoba formule se vzpínajícím se koníkem ve znaku

Jen jeden současný tým je v seriálu Formule 1 od samého začátku. Vznikl z čirého závodění a jeho zakladatel a majitel začal silniční auta vyrábět a prodávat jen proto, aby získal peníze na závodění. Jmenuje se Ferrari a dnešní šéf stejnojmenné automobilky dobře ví, že k Formuli 1 neodmyslitelně patří. „Formule 1 je stále náš život, ale bez Ferrari už nebude žádná Formule 1 stejně jako Ferrari bez Formule 1 bude jiné,” řekl Luca di Montezemolo na firemní akci Finali Mondiali, rozpovídal se ale ten den na toto téma mnohem více. A řeknu vám rovnou: jeho slova mě zahřála u srdce.

Di Montezemolo zdůraznil především fakt, že Ferrari je automobilka a její účast v seriálu z pouhých marketingových důvodů pro ni nemá smysl. Naráží tak na to, že od přítomnosti mezi startujícími očekává více než třeba Red Bull, kterému jde primárně o zviditelnění značky produktu úplně jiného typu. Ferrari ale potřebuje být v seriálu i z důvodu vývoje své silniční techniky a to současná pravidla F1 prostě neumožňují. Už samotná omezení techniky jsou blokující, absolutní zákaz ostrého testování čehokoli v průběhu sezóny pak věc ještě zhoršuje.

„Nezávodíme pouze pro publicitu, kterou nám tato aktivita přináší, ale především pro to, abychom mohli provádět pokročilý výzkum zaměřený na všechny prvky našich silničních aut - motor, šasí, mechanické komponenty, elektroniku, materiály a aerodynamiku - až do té míry, jaké přenos poznatků z trati na silnice dosáhl v posledních 20 letech,” řekl konkrétně Montezemlo s tím, že něco takového dnešní F1 už dostatečně nedovoluje.

„Co není dobré je fakt, že 90 % výkonnosti vozu je dnes založeno výlučně na aerodynamice. Dalším negativním aspektem je to, že náš sport je tím jediným, kde je zakázáno jakékoli testovaní. My stavíme auta, ne vrtulníky, rakety nebo letadla,” dodal zjevně nespokojený šéf Ferrari v návaznosti na dnešní omezení vývoje i použité techniky.

„Pokud Formule 1 stále stojí o Ferrari, musí se změnit, vrátit se zpět na špici výzkumu i když bude muset udržet na uzdě náklady s tím spojené. Nejsme v F1 jako sponzoři, jsme konstruktéři,” zakončil vcelku rezolutně Montezemolo.

Uvidíme, jak nejvyšší muž zřejmě nejprestižnější automobilové značky světa zůstane pevný v kramflecích tentokrát, něco podobného naznačoval už dříve. Zdá se ale, že minimálně jemu už definitivně došla trpělivost a nehodlá dále participovat na seriálu, který se pomalu stává jen festivalem zviditelnění jeho sponzorů. Pokud by Montezemolo dosáhl svého cíle a F1 se vrátila do role technologické líhně a přehlídky skutečného špičkového závodění, minimálně jednoho fanouška by si tím získala zpátky...

Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 4 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 01Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 5 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 02Šéf Ferrari má dost současné Formule 1, vyhrožuje odchodem - 6 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 03
Luca di Montezemolo na Ferrari Finali Mondiali 2011 a v boxech „své” formulové stáje

Walter Kraft

Diskuze 12 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše