Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů

Je krajně neobvyklé, aby se šéf velké automobilky účastnil jakýchkoli závodů. Šéf Toyoty to dělá na té nejvyšší úrovni, navíc potají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů

26.6.2019 | Petr Miler

Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je krajně neobvyklé, aby se šéf velké automobilky účastnil jakýchkoli závodů. Šéf Toyoty to dělá na té nejvyšší úrovni, navíc potají.

Akio Toyoda je šéfem jedné z největších světových automobilek a auty žije. Zdá se to být samozřejmé spojení, realitou je ale pravý opak - Toyoda je jako automobilový nadšenec ve vedení Toyoty raritou vedle lidí jako Jim Hackett, který řídí Ford. Nic proti panu Hackettovi, jméno si ale ve světě byznysu udělal jako šéf nábytkářské firmy a kdyby přišla nabídka od Wrigley's, povede klidně továrnu na žvýkačky, nadšení pro auta je mu cizí.

Toyoda je v tomto směru na úplně jiné úrovni a nejlepším důkazem je o víkendu proběhnuvší čtyřiadvacetihodinovka na Nürburgringu, jeden z nejprestižnějších vytrvalostních závodů planety. Právě té se Akio Toyoda zúčastnil, ovšem nikoli jako šéf postávající v boxech, nýbrž jako jeden z pilotů tovární stáje.

Leckdo by čekal, že to bude dělat veřejně, aby ukázal, jak je „cool”, ale o vlastní renomé mu očividně nejde. Závodů se účastní potají, pod smyšleným jménem, které zná jen pár dobře informovaných. A vodítkem pro širší veřejnost byla snad jen tisková zpráva Toyoty konstatující: „Na vrcholu principů Toyoty používání závodních aktivit jako prostředku zlepšení produktového vývoje tento rok doplní pilot zástup továrních pilotů špičkový testovací pilot Morizo,” konstatovala doslova.

Nezasvěcení si představí nějakého zasloužilého testera značky, který navzdory jinému primárnímu poslání vyškolí i profesionální řidičská esa, realita je ale jiná. Morizo není nikdo jiný než Akio Toyoda a je to zkušený pilot. I čtyřiadvacetihodinovky na Ringu se účastnil nejednou a má za sebou i plejádu kratších závodů v závodních Toyotách všeho druhu.

Toyodova, pardon Morizova Supra soutěžila pod označením Supra VLN9 v třídě SP8T a v závodě dojela na 4. místě v rámci třídy a 41. celkově, když za 24 hodin obrazila 137 kol. To je velmi slušný výsledek, bez ohledu na něj je ale samotná Toyota účast pozoruhodným důkazem, že šéf Toyoty je nadšenec každým coulem. Nakonec i nedávné odhalení některých jeho soukromých aut leccos naznačilo...


Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 1 - Toyota Supra Akio Toyoda Morizo 01Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 2 - Toyota Supra Akio Toyoda 02Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 3 - Toyota Supra Akio Toyoda Morizo 03Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 4 - Toyota Supra Akio Toyoda Morizo 04Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 5 - Toyota Supra Akio Toyoda Morizo 05Šéf Toyoty se potají zúčastnil jednoho z nejprestižnějších automobilových závodů - 6 - Toyota Supra Akio Toyoda Morizo 06
Morizo není tajuplný testovací pilot automobilky, ale pseudonym samotného šéfa značky. Letos na Ringu si nevedl s novou Suprou vůbec zle

Zdroje: Toyota, 24h-rennen.de

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše