Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tesla končí s dobíjením u Superchargerů zdarma, pro všechny modely
8.11.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Očekávané se stalo skutkem, ztrátová Tesla už dále nebude za zákazníky platit elektřinu u svých Superchargerů. Nejen u Model 3, ale i všech ostatních.
Když v roce 2012 přicházela Tesla Model S na trh, Elon Musk prohlašoval, že zákazníci budou mít nabíjení u Superchargerů „zdarma, navždy”. Síť těchto rychlonabíječek se od té doby citelně rozrostla, a to nejen v USA, ale i v Evropě. Zejména tedy na západ od našich hranic, ale i u nás už Supercharger stojí, byť má poněkud bizarní využití.
Politika dobíjení zdarma se skutečně jmenovala „free, forever”, tedy zdarma a navždy. V poslední době ovšem Tesla začala od těchto pevných slov ustupovat - v srpnu loňského roku se nechala slyšet, že Superchargery jsou spíš nabíječkami pro jízdu na dlouhých tratích a zákazníky vyzývala, aby omezili jejich využívání.
Nyní přichází informace, že z „free, forever” už zbude jen „forever”. Nemohlo to dopadnout jinak, hrazení paliva pro desetitisíce aut pro Teslu nejspíš představuje velkou finanční zátěž, kterou si při své ekonomické bilanci nemůže dovolit. A i kdyby tomu tak nebylo, aby automobilka platila palivo svých zákazníků, není normální. Pokud jste si ovšem Teslu objednali před týdnem, nezoufejte, změny se na vás vztahovat nebudou.
Dobíjení u Superchargerů zdarma zůstává pro všechny již existující vozy a také pro všechny další, které budou objednány do konce letošního roku a dodány do 31. března roku 2017. Všechna další auta budou mít u Superchargerů zdarma 400 kWh elektřiny ročně, což má stačit asi na 1 600 km. Cokoliv nad tenhle limit bude zpoplatněno.
Ceník zatím není známý, ale nebude pevný, podobně jako tomu je u benzínu. Máme prý očekávat rozdíly podle toho, kolik v daném místě stojí elektřina. Údajně ale bude plné dobití pořád levnější než natankování plné nádrže srovnatelného konvenčního auta, což už vzhledem k odlišnému daňovému zatížení i menšímu množství „zakoupené energie” bude jistě pravda. A Tesla si ze Superchargerů prý nebude dělat zdroj zisku.
Z dalších novinek o této americké automobilce zmiňme fakt, že verze P100D obou aktuálně prodávaných vozů Tesly budou brzy ještě rychlejší. Detaily, jak toho dosáhnou, však zatím nejsou na světě. S tím je spojen i blížící se konec verzí P90D; označení P už budou mít jen vrcholné varianty. Pro Model S je novinkou také prosklená střecha bez možnosti otvírání, která je levnější než ta otvírací. Vše už je vidět jak v americkém, tak i v německém konfigurátoru.





Superchargery už nebudou zdarma pro všechny






Stání Čechů s neelektrickými auty u nich ale zřejmě ano...



Levnější, neotvírací prosklená střecha už je i v konfigurátoru
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Překvapení roku tu máme už v březnu, Elon Musk 14 dnů před premiérou znovu zrušil odhalení nové Tesly Roadster
včera
Nové Lamborghini potvrdilo svou marnost, podlahu s ním vytřel „americkej kýbl” za míň než polovinu, ač vše hrálo proti němu
17.3.2026
Lamborghini našlo moderní náhradu plakátů na stěnách dětských pokojů, v budoucnu z toho může masivně profitovat
14.3.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Nové BMW 3 je venku. Má kufr vepředu, směšný interiér, ukázalo se i jako kombík a my nevíme, co si o něm myslet
před 2 hodinami
Dodnes sotva jeté „poloviční Porsche” z kolekce nejslavnějšího sběratele Porsche se prodalo za peníze, jaké za tohle auto ještě nikdo nedal
včera
Naivní elektrické plány odpískalo už 18 automobilek. Jen čtyři největší z nich úplně zbytečně prodělaly 1,5 bilionu Kč
včera
Překvapení roku tu máme už v březnu, Elon Musk 14 dnů před premiérou znovu zrušil odhalení nové Tesly Roadster
včera
BMW uniká jedna klíčová novinka za druhou. Předčasně venku je nová X5 a všechno je jinak, unikl i facelift sedmy
včera
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 03.19. 05:26 - Stepan
- Politický koutek 03.18. 21:46 - řidičBOB
- Fiat a vše kolem nich 03.18. 21:37 - Stepan
- BMW Divize 03.18. 15:38 - pavproch
- Přituhuje 03.18. 13:58 - mattonecz
- S větrem ve vlasech.... 03.18. 13:56 - pavproch
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 03.18. 12:13 - pavproch
- Detektory policejních radarů 03.17. 18:20 - řidičBOB
