Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů

Předmětem dědictví se může stát kde co, stejně jako se kde kdo může stát dědicem. Když se spojí neobvyklé okolnosti, může se stát, že univerzita získá sbírku aut stamilionové hodnoty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů

2.3.2020 | Mirek Mazal

Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů

/

Předmětem dědictví se může stát kde co, stejně jako se kde kdo může stát dědicem. Když se spojí neobvyklé okolnosti, může se stát, že univerzita získá sbírku aut stamilionové hodnoty.

Pomalu utichá kauza podezřelého propojení naší nejstarší univerzity se soukromým sektorem. Na podzim roku 2019 se Univerzita Karlova zapletla do neprůhledné spolupráce s firmou Home Credit finanční skupiny PPF. Nezvyklá kooperace byla odůvodněna posilováním podpory řady výzkumných a vědeckých projektů, přitom celá operace pravděpodobně směřovala zejména k čínskému ovlivňování českého vzdělávání.

České praktiky mají daleko k americkému sponzorství podobných institucí. Vysoká škola ve Fullertonu čerstvě přijala mnohem prozaičtější dar od sběratele klasických automobilů. California State University se stala adresátem kolekce veteránů v hodnotě asi 10 milionů dolarů, což je dědictví za 230 milionů korun českých.

Drahé překvapení vymysleli dlouholetí příznivci univerzity Nicholas a Lee Begovich. Nicholas byl viceprezidentem sekce pozemních systémů v úspěšném leteckém podniku Hughes Aircraft Company a od 50. let sbíral sportovní automobily. V průběhu několika dekád nashromáždil pěknou kolekci složenou z ojetin i zbrusu nových kusů.

Z patnácti vozů jsou vzácné například dva exempláře Pegaso Z-102. Během celého výrobního cyklu vzniklo pouze 84 jednotek pravděpodobně poháněných 2,8litrovým osmiválcem o výkonu 125 kW (170 koní) a 216 Nm. Motor byl připojen k pětistupňové manuální převodovce, která umožnila vozidlu akcelerovat z 0 na 100 km/h za 8,5 sekundy.

Kromě zachovaných vzpomínek na roky 1953 a 1954 škola dostane Talbot Lago Grand Sport z roku 1952, Jaguar XK120 ze stejného období a Porsche Speedster 1600 Super vyrobené v roce 1956. Odkaz jednoho páru obsahuje dále Mercedes-Benz 300SL Gullwing (r. v. 1956), Alfu Romeo Giulietta Sprint Speciale (r. v. 1964) a raritní Porsche 904 GTS (r. v. 1964). Bývalý manažer poslal také ATS z roku 1966, Lamborghini Miuru z roku 1969 a o čtyři léta mladší De Tomaso Pantera, Maserati Bora (1974) nebo Ferrari Dino 208 GT4 (1975). I když je sběratel z USA, opatroval převážně evropské vozy s výjimkou Chevroletů Corvair Monza Spyder (1962) a Camaro SS (1970).

Zatím proběhlo formální předání všech naleštěných pokladů, majetek se pod křídla univerzity přesune po smrti majitelů a následně bude prodán prostřednictvím nadace Cal State Fullerton Philanthropic Foundation. Obchod zajistí třetí strana a Nicholas pevně doufá, že kupující poskytne autům minimálně stejnou péči jako on ve svém požehnaném věku. Přál by si uchovat alespoň části sbírky pohromadě.

Hlavní oblastí, kam by se prostředky získané prodejem veteránů měly dostat, je výzkum gravitačních vln. Zhruba sedm milionů dolarů (162 milionů Kč) by mělo pomoci k vybudování nejmodernější laboratoře a „zdokonalení výpočetních zdrojů, aby studenti a fakulta mohli nadále hrát klíčovou roli v budoucích objevech gravitačních vln“. Na počest jednoho z nejváženějších darů fullertonské univerzity bude sekce Center for Gravitational-Wave Physics and Astronomy přejmenována na Nicholas and Lee Begovich Center for Gravitational-Wave Physics and Astronomy.

Vedení centra je poctěno netradiční budoucí pozůstalostí manželů, zbývající peníze budou utraceny za podporu interdisciplinárního výzkumu, zaplatí se i nové kurzy a volitelné předměty či studentské projekty nebo další badatelské činnosti žáků i členů kateder.


Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 1 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 01Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 2 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 02Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 3 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 03Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 4 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 04Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 5 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 05Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 6 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 06Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 7 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 07Škola dostala neobvyklý dar, sběratel aut jí odkázal svou kolekci za 230 milionů - 8 - Par venoval univerzite drahou sbirku aut 08
Manželé Nicholas a Lee Begovich si zaslouží úctu, protože odkázali škole auta za cca 231 milionů Kč, oba jsou ale v tuto chvíli ještě naživu

Zdroj: Carscoops

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše