Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem

Elektrická auta, zejména pak Tesly, jsme si zvykli vnímat jako samozřejmé vítěze sprintů. A když už je někdo měl porazit, muselo to být citelně silnější auto se spalovacím motorem. V tomto případě ale vrcholný Model 3 prohrál s Audi RS5 Sportback.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem

29.12.2019 | Petr Miler

Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektrická auta, zejména pak Tesly, jsme si zvykli vnímat jako samozřejmé vítěze sprintů. A když už je někdo měl porazit, muselo to být citelně silnější auto se spalovacím motorem. V tomto případě ale vrcholný Model 3 prohrál s Audi RS5 Sportback.

Nástup turbomotorů v poslední dekádě přepsal měřítka vnímání dynamiky, neboť mnohem plošší křivky výkonu znamenají citelně vyšší výslednou dynamiku i při nižším výkonovém maximu. Rázem se tak může stát, že moderní auto s dvoulitrovým turbem porazí starší model s atmosférickou V8. Sotva jsme si na to ale stačili zvyknout, přichází další změna.

Ještě do jiných sfér posouvá situaci příchod elektrických aut, která mohou disponovat výkonem blízkým maximum téměř neustále a bez jakéhokoli zaváhání. Najednou tedy více jak dvoutunové Tesly Model S s ne zase tak ohromujícím maximem výkonu začaly trápit i nejlepší supersporty, alespoň v krátkých sprintech na 400 metrů. Ve vyšších rychlostech už nemají šanci, zrovna to ale mnoho lidí nezajímá.

Po Modelu S přišel Model 3, který ve verzi Performance též nastavuje laťku dynamiky hodně vysoko. Má až 490 koní, pohon všech kol a hmotnost ještě snesitelných 1 847 kg. Rázem i ten začal vyhrávat naprostou většinu krátkých sprintů a byl také jasným favoritem klání carwow, ve kterém nastoupil proti Audi RS5 Sportback a Mercedesu-AMG GLC 63 S. Jsou to auta z trochu jiného vrhu, ale jak podotýká Mat Watson z carwow, ve všech případech jde o výkonné a praktické vozy, neboť RS5 Sportback je liftback, tedy taková hodně rychlá Octavie, s nadsázkou řečeno.

Model 3 tady neměl mít konkurenci, neboť má až 490 koní, navíc elektrických, k tomu pohon všech kol, žádné řazení a zmíněných 1 847 kg. Audi RS5 je se 450 koňmi z 2,9litrového biturba slabší, pohon všech kol má tedy též, ale má také 8stupňový automat a s 1 720 kg není výrazně lehčí. GLC od AMG je s 510 koňmi s 4,0 V8 biturbo nejsilnější, pohon 4x4 má rovněž, ale s 2 025 kg je také nejtěžší a aerodynamika mu ve vyšších rychlostech jistě nepomůže.

Je tedy překvapením, že Model 3 nevyhrál, pětidvéřová RS5 s ním držela krok od startu do cíle a na konci měla postupně stále více navrch. Výsledný čas 11,9 sekundy je u obou aut stejný, Mercedes s 12,4 sekundy si ostudu jistě nepřipsal, ale prostě nestačil. Vítězství v pružném zrychlení Mat přisoudil Tesle, je ale otázkou, zda je to fér - Model 3 s elektrickým pohonem a bez řazení převodů rychle „cukne” vpřed, pak ale začne ztrácet a ve vysokých rychlostech je jasně pokořen. Na brzdění pak opět vítězí Audi následované Teslou a Mercedesem.

Nečekané vítězství pro „starý svět”, navíc je třeba dodat, že motor 2,9 V6 biturbo lze celkem snadno upravovat na vyšší výkon (100 koní mu přibude jako nic), něco takového pro elektromobily zatím nikdo nenabízí. Sama Tesla ovšem prý chystá mód Ludicrous také pro Model 3, to by mohlo kartu obrátit. I do roku 2020 se tedy zjevně můžeme těšit na další zajímavá klání podobného ražení.


Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 1 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 02Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 2 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 04Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 3 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 05Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 4 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 05aVrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 5 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 06Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 6 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 07Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 7 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 03Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 8 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 08Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 9 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 09
Klání Tesly Model 3 Perfomance, Audi RS5 Sportback a Mercedesu-AMG GLC 63 S mělo být jasnou kořistí Tesly, ale nestalo se jí

Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 10 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 01Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 11 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 10Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 12 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 11Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 13 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 12Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 14 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 13Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 15 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 14Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 16 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 15Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 17 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 16Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 18 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 17Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 19 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 18Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 20 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 19Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 21 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 20Vrcholná Tesla nečekaně prohrála sprint, pokořil ji benzinový vůz s nižším výkonem - 22 - Tesla Model 3 vs Audi RS5 SB vs Mercedes AMG GLC drag 21
Při akceleraci i deceleraci zvítězilo Audi, v případě pružnosti je otázkou, v jaké fázi určíte vítěze - v první chvíli je to Tesla, později oba benzinové modely v čele opět s Audi

Zdroj: carwow@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše