Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc

Vypadalo to chytře a chvíli to i fungovalo, dlouhodobě se ale celý fígl obrátil proti jeho strůjci. Místo aby byl „neviditelný”, měl by platit statisíce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc

14.8.2019 | Mirek Mazal

Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc

/

Vypadalo to chytře a chvíli to i fungovalo, dlouhodobě se ale celý fígl obrátil proti jeho strůjci. Místo aby byl „neviditelný”, měl by platit statisíce.

Jeden z účastníků letošní hackerské konferenci Defcon zaujal publikum velmi specifickým případem. Počítačový expert v komunitě známý pod přezdívkou Droogie se dozvěděl o slabém místě v systému na udělování pokut a své další auto si v Kalifornii zaregistroval s registrační značku na přání ve znění „NULL“.

Laik se možná podiví, lidé mající blíže k počítačům ale už jistě tuší. NULL je zkrátka nula, termín v programování používaný pro zápis nulové či nekonkrétní hodnoty. Muž tímto pokusem plánoval beztrestně porušovat předpisy přímo před očima automatických čteček poznávacích značek, neboť měl za to, že systém zaznamená případ, kdy - laicky řečeno - RZ=NULL a obslužný software to bude považovat za případ, kdy se značku nepodařilo přečíst.

Vtipné je, že to skutečně fungovalo. První rok byl pro dotyčného beztrestný, žádnou pokutu přes mnohá porušení nedostal. Když si ale chtěl později prodloužit platnost značek, objevily se problémy. Systém sice opravdu nebyl s to tyto záznamy řešit, nezahazoval je ale do koše. Kalifornské ministerstvo dopravy tyto případy nevyřízených pokut ukládalo v databázi s odhodláním se všemi prohřešky, které byly spojeny se špatně čitelnou registrační značkou jakéhokoliv majitele vozu, zabývat později. A k nim se přidaly i všechny Droogieho pokuty.

Zde přichází druhý vtipný moment. Jakkoli by člověk čekal, že v tomto případě bude následovat lidská kontrola, která rozliší nečitelné značky od jasných prohřešků auta se značkou NULL a rozešle majiteli pouze „jeho” pokuty, nestalo se to. Všechny pokuty vázané k neidentifikovaným autům byly spojeny s adresou programátora, kterému začaly postupně chodit výzvy k uhrazení různě vysokých částek. Droogie v první vlně obdržel nespočet obálek v celkové nadepsané výši více než 12 000 dolarů, tedy asi 276 tisíc Kč.

Ve skutečnosti za všechny tyto prohřešky není zodpovědný, jde i o vozy úplně jiných lidí, ale jak ministerský systém nefungoval v jeho prospěch, tak rázem zafungoval v jeho neprospěch. Droogieho tak doběhla vlastní vynalézavost, neboť v mezičase mu přišly další složenky ve výší šesti tisíc dolarů (138 tisíc Kč) a zaplatit by tak měl přes 400 tisíc Kč.

V reakci na to se pokusil kontaktovat zpracovatelskou agenturu provozující software udělování pokut, firma ale odmítla spolupracovat. Ministerstvo pak jen doporučilo vyměnit značky za nové s méně zavádějícím nápisem. To Droogie odmítá, sám říká, že neudělal nic špatného a chyba je na straně softwaru, což skutečně je. Ale to byla i v době, kdy porušoval pravidla bez pokut... Tohle bude ještě zajímavé.


Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 1 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 06Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 2 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 01Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 3 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 02Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 4 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 03Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 5 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 04Hacker si myslel, že ošálil systém úřadu na udělování pokut, nyní dluží přes 400 tisíc - 6 - Muz dostal cizi pokuty kvuli registracni znacce 05
Tabulky s nápisem „NULL“ měly muže zbavit pokut, paradoxně mu jich ale vynesly ještě více

Zdroj: Mashable

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše