Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu

Těžko snášíme pohled na devastaci jakéhokoli pojízdného auta, v tomto případě je to ale pohled obzvláště bolestivý. Jde o první generaci Viperu GTS, jehož zničení šlo docela snadno zabránit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu

3.12.2019 | Mirek Mazal

Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu

/

Těžko snášíme pohled na devastaci jakéhokoli pojízdného auta, v tomto případě je to ale pohled obzvláště bolestivý. Jde o první generaci Viperu GTS, jehož zničení šlo docela snadno zabránit.

Dvě bolestivá videa zachycují zbytečnou likvidaci amerických automobilových ikon devadesátých let minulého století. Pár Viperů GTS první generace skončil v kleštích stroje, jehož obsluha se devastací kultovních Zmijí z předprodukční série evidentně bavila.

Záběry připomínají postup Chrysleru, který před několika léty začal stahovat ze světa prototypy úvodní série. Celkem 93 nehomologovaných prototypů bylo původně rozdáno vzdělávacím institucím pro použití v učebních programech. Ani jeden exemplář původně neměl jakýkoliv systém řízení emisí a další zákonné nezbytnosti, proto auta nemohla na veřejné silnice.

Dva z těchto Viperů byly později upraveny pro použití na veřejných silnicích, i jejich osud ale byl zpečetěn v železném kontejneru plném kovového odpadu. Chrysler si po celou dobu ponechal všechny předvýrobní Zmije ve svém vlastnictví a prý kvůli obavám z legálních následků jejich možného použití raději poslal všechny vozy na šrotiště.

Jakkoli takové motivaci rozumíme, rozhodnutí zničit všechna auta nechápeme. Byly to vzácné kusy automobilové historie, které nemusí na silnici proto, aby přinášely užitek. Byly by ozdobou jakéhokoli automobilového muzea po celém světě, jimž je mohl Chrysler darovat stejně dobře jako poslal do šrotu. Bohužel se ale rozhodl pro druhou možnost, a to bez jediné výjimky.

Aut přitom bylo líto i těm, kteří s nimi pracovali. Studenti jedné z washingtonských škol chtěli zachránit „své” kupé před rozdrcením na hromadu šrotu. Kolektiv South Puget Sound Community College v prvotní fázi čtvrtý vyrobený kus ubránil, později ale i ten musel být zničen.

Hodnota tohoto konkrétního auta byla svého času odhadnuta na čtvrt milionu dolarů (5,8 milionu Kč) a už vysoká suma naznačuje, že zkušební předchůdce ikonického sporťáku nepochybně patří spíš do muzea než do šrotu. Bohužel, automobilka rozhodla jinak a její krok dnes už nikdo nezvrátí.


Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 1 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 01Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 2 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 02Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 3 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 03Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 4 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 04Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 5 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 05Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 6 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 06Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 7 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 07Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 8 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 08Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 9 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 09Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 10 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 10
Předprodukční Viper první generace měly smutný osud, i když se našlo dost těch, kteří bojovali za jejich záchranu

Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 11 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 11Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 12 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 12Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 13 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 13Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 14 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 14Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 15 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 15Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 16 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 16Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 17 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 17Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 18 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 18Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 19 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 19Vzácné prototypy legendárního sporťáku roztrhali na kusy a poslali do šrotu - 20 - Dodge Viper likvidace predprodukcniho prototypu 20
Obsluha skládky se se zjevně bavila, rozhodnutí o zničení aut ale padlo jinde a zvrátit se jej nepodařilo nikomu

Zdroj: Shawn C@Youtube přes The Drive

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše