Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW

Marketingový specialista tělem i duší zahájil svou kariéru u Mercedesu a pak mu začal dělat problémy v čele Audi. Teď vede VW v USA a o SUV říká své.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW

24.11.2019 | Petr Miler

Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Marketingový specialista tělem i duší zahájil svou kariéru u Mercedesu a pak mu začal dělat problémy v čele Audi. Teď vede VW v USA a o SUV říká své.

Asi nemá smysl opakovat, že SUV jsou dnes na koni. V USA tvoří skoro polovinu všech prodaných aut, v Evropě se jejich podíl blíží 40 procentům. A automobilky na to reagují a uzpůsobují tomu svou nabídku. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí se podržet portfolia české Škody - ještě před pár léty nenabízela v podstatě ani jedno SUV, když Yeti měl ke klasickému vozu tohoto ražení docela daleko. Dnes nabízí Kamiq, Karoq a Kodiaq, k tomu ještě v Číně jiný Kamiq, Kamiq GT a Kodiaq GT coby pseudokupé se zvýšeným podvozkem. To je šest různých modelů, většina nabídky značky, ať se na ni podíváme jakkoli.

Z tohoto vývoje se může zdát, že SUV čeká jen hvězdná budoucnost, někteří si to ale nemyslí. A mezi takové nepatří jen jejich „odpírači”, ale i lidé, které hlad po nich v podstatě živí. V tuto chvíli mluvíme o Scottu Keoghovi, hlavě amerického zastoupení Volkswagenu, kterému se z jeho portfolia „esúvéček” také nežije špatně - kdybychom je všechna měli vyjmenovat, dnes už si asi o ničem jiném nepřečtete.

Keoghovo jméno vám nemusí být povědomé, je to ale člověk, za kterým stojí pronikavé pracovní úspěchy. Marketingový expert svou kariéru v automobilovém průmyslu zahájil u Daimleru, kde měl na starosti rozvoj značky Smart v USA. Okouzleni jeho nápady jej ještě v dobách úspěchů Smartu přetáhli lidé z Audi a nikdy nelitovali - jako šéfovi značky čtyř kruhů v USA je mu přisuzována odpovědnost za to, že z druhořadého hráče udělal postrach Mercedesu a BMW, když za pouhých pět let odbyt automobilky v Americe více jak zdvojnásobil na dostřel zejména bavorskému konkurentovi.

Když ale VW začala v USA hořet půda pod nohama, Keogh se hodil jinde - teď má na starosti nápravu image Volkswagenu za oceánem jako značky a revitalizaci jeho pozice na trhu. Aby to dokázal, musí tušit více než ostatní a v tuto chvíli se o jednu myšlenku podělil. Na autosalonu v Los Angeles řekl, že SUV se brzy z miláčka publika změní v lovnou zvěř.

Keogh doslova řekl, že „vzpoura proti SUV je na spadnutí” a proběhne zničeho nic stejně jako kdysi USA zasáhl odpor proti MPV a ještě dříve proti kombíkům. Také tyto typy aut byly svého času mimořádně populární, třebaže ne tak dominantně, jako dnes SUV a během velice krátké doby se staly symbolem něčeho, co je „cool” asi jako záchodové prkénko. Pokud je vám alespoň 30 až 40 let, budete ještě velice dobře pamatovat, jak byla MPV vykreslována jako trendy auta s obrovským růstovým potenciálem. A kde jsou dnes? Skoro nikdo je nevyrábí, protože je skoro nikdo nekupuje.

Něco takového má podle Keogha stihnout SUV a stane se to skutečně bez varování. „Vzpoury obvykle nepřichází od 65letých lidí,” říká Keogh v narážce na to, že typický zákazník SUV je dnes relativně starý člověk libující si nad snazším nastupováním do takových vozů. Nastupující generace prý SUV chtít nebude, od starších se naopak bude chtít i tímto způsobem distancovat.

Co tedy přijde místo nich? To Keogh neříká, konstatuje ale, že VW je připraven nabídnout celou šíři alternativ. Zejména na elektrické platformě MEB umí rychle vyvinout prakticky cokoli a nedávno nám ukázal nový velký kombík pro USA i Evropu, jistě jednu z potenciálních náhrad za SUV.

Dodejme, že Bob Lutz, další americký automobilový guru, říká něco trochu jiného. Podle něj SUV už nikdy populární být nepřestanou, neboť výrobci dnes dokáží mnohem pružněji reflektovat měnící se potřeby zákazníků. SUV tak podle něj dnes už stejně nejsou pořádná SUV, třeba i takový VW Touareg - ať zůstaneme v Německu - je spíše křížencem mezi SUV a velkým kombíkem a další vývoj tímto směrem může ze sportovně-užitkových automobilů udělat v podstatě jen o něco vyšší kombíky. Oba pánové si tak myslí v podstatě totéž, akorát jeden hovoří o revoluci a druhý o evoluci - uvidíme, který z nich bude mít pravdu.


Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 1 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 01Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 2 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 02Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 3 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 03Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 4 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 04Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 5 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 05Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 6 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 06Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 7 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 07Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 8 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 08Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 9 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 09Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 10 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 10Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 11 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 11Vzpoura proti SUV je na spadnutí, říká muž, který z Audi udělal postrach Mercedesu i BMW - 12 - VW ID. Space Vizzion koncept foto prvni 12
VW tento týden ukázal budoucího nástupce Passatu Variant - elektrická kombinace SUV a kombíku posazená na 22palcových kolech. Něco takového se může stát nástupcem současných SUV či tím, v co se přirozeně vyvinou

Zdroj: CNET Roadshow

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše