I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita

Představa, že lidé v komunistické ČSSR brali všechno na čtyřech kolech, co se zrovna dalo koupit, není tak úplně přesná. I škodovka dělala auta, kterým se naprostá většina kupců snažila vyhnout. A tohle vás - dnes nikoli levně - vrátí přesně do těch časů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita

27.6.2022 | Petr Miler

I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita

/

Foto: Gijs Bosman, publikováno se souhlasem

Představa, že lidé v komunistické ČSSR brali všechno na čtyřech kolech, co se zrovna dalo koupit, není tak úplně přesná. I škodovka dělala auta, kterým se naprostá většina kupců snažila vyhnout. A tohle vás - dnes nikoli levně - vrátí přesně do těch časů.

Škoda 742, často označovaná podle jmen jednotlivých verzí jako „stopětka” či „stodvacítka”, má pro řadu lidí dodnes svůj půvab. Stala se součástí životů spousty z nás a nebyla to ve své době zase taková ostuda, jak se později mohlo zdát. I když těmto modelům jednoznačně ujel vlak, pořád patřily mezi ty lepší vozy, které se tehdy daly koupit.

Symbol normalizace v Československu na sebe ale nemohl být vždy hrdý nejen kvůli těmto časovým konotacím. Základní varianta 105 coby nejslabší verze vozu měla motor o objemu jen 1 046 cm3 (odtud jméno 105), který dával pouhých 44 koní a se čtyřstupňovým manuálem (nic jiného pro tuto verzi nebylo k dispozici) se rozjel jen na 130 km/h. V průběhu čtrnácti let výroby vzniklo na 840 tisíc kusů jen této varianty, takže za vzácnost ji považovat nejde, to se ale bavíme hlavně o typickém provedení 105 L.

Existovaly i jiné verze a specifikace té základní byly dnešní optikou až neuvěřitelné. Verze 105 S, tedy Standard, nejenže nenabídla opěrky hlavy, ale ani loketní opěrky ve dveřích nebo stahovací okna zadních dveří. Na tyhle „luxusní výdobytky” si člověk musel připlatit a většina lidí to byla ochotna udělat stůj co stůj. Verze S platila už za komunismu za bídu s nouzí, málokdo ji chtěl. A pokud se něco v Mototechnách válelo bez zájmu, byla to právě tato provedení.

Pokud byste tedy dnes chtěli sehnat zachovalé eSko, je to skoro nemožné, takové provedení sotvakdo hýčkal. V Nizozemsku se ale nyní objevil na prodej vůz, který je Škodou 105 S a je tak trochu strojem času. Tuto „stopětku” s novějším designem (varianta M, tedy po jakémsi faceliftu) vlastnili od roku 1985 pouze dva lidé - jeden v ČSSR a ČR, druhý v Nizozemsku. A obvykle je nenapadlo dělat nic lepšího, než ji garážovat, leštit a jinak zvelebovat.

Proto nakonec není tak nuzná, jak původně byla. I když dnešní majitel hovoří o naprosto originálním stavu, tedy původním laku, technice či interiéru, ne vše zůstalo takové, jaké bylo. Výplně předních dveří mají třeba loketní opěrky, dostaly také odkládací prostory jinak určené jen pro nejdražší verze. Jinak je to ale 105 S jako vyšitá - zadní pasažéři skutečně nemají ani kličky oken, předním chybí opěrky hlavy, vidíme, přístrojovou desku převzatou z dřívější evoluce stopětky... To vše jsou pro Standard charakteristické prvky.

Auto mělo skutečně perfektní péči a je to na něm také zatraceně vidět - není zrenovované, takže ve stavu, v jakém ji vidíte, přežívá už 37 let. Stav je dnes prakticky dokonalý i proto, neboť vůz za celou dobu své existence najezdil pouhých 35 170 kilometrů, není zrezlý, nebyl bouraný a vše podstatné na něm má být opravdu původní.

Takové škodovky byly nechtěné a relativně levné i za komunismu, dnes ale snadno stojí statisíce. A tato není výjimkou, požadovaných 8 500 Eur znamená asi 210 tisíc Kč. Kdo by kdy řekl, že z komunistické ostudy jednou bude drahá sběratelská rarita... Ale je to tak, tahle dokonce chvíli stála i v muzeu a věříme, že za ni někdo oněch 210 tisíc dá. Čas na „repatriaci”?


I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 1 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 01I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 2 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 02I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 3 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 03I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 4 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 04I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 5 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 05I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 6 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 06I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 7 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 07I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 8 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 08I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 9 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 09I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 10 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 10I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 11 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 11I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 12 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 12I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 13 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 13I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 14 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 14I za komunismu nechtěná nejnuznější škodovka je k mání dodnes zánovní, z ostudy je drahá sběratelská rarita - 15 - Skoda 105 S 1985 nejeta prodej 15
Tato Škoda 105 S na prodej vypadá skoro dokonale, od novoty najela jen 35 tisíc km a je v klíčových ohledech originální. Také ale nestojí zrovna málo. Foto: Gijs Bosman, publikováno se souhlasem

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.