Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak

Velmi překvapivý vývoj nastal v už déle jak rok trvající kauze zatčení bývalého šéfa Nissanu Carlose Ghosna. Ten byl v souladu s podmínkami svého propuštění na kauci v domácím vězení v Japonsku, teď už tam není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak

31.12.2019 | Petr Miler

Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Velmi překvapivý vývoj nastal v už déle jak rok trvající kauze zatčení bývalého šéfa Nissanu Carlose Ghosna. Ten byl v souladu s podmínkami svého propuštění na kauci v domácím vězení v Japonsku, teď už tam není.

Prakticky po celou dnešní noc s otevřenými ústy sledujeme zvrat, který nastal v kauze už déle jak rok trvajícího zadržování bývalého šéfa Nissanu, Renaultu a Mitsubishi. Zachránce přinejmenším prvních dvou z těchto značek byl před koncem roku 2018 obviněn z nesprávného vykazování svých odměn v pozici hlavy větší z obou japonských automobilek a od té doby se musel potýkat s někdy až krutou justicí země vycházejícího slunce.

Jakkoli obvinění proti němu vznesená nepůsobí z pohledu Evropana až tak vážně, v Japonsku tak vnímána jsou. Přidejte si k tomu tamní justiční systém, který s obviněnými lidmi zachází často spíše jako s usvědčenými zločinci (také je více jak 99 % obviněných později odsouzeno) a není divu, že s Ghosnem nebylo zacházeno zrovna v rukavičkách. Prakticky jen díky své pozici a pozornosti celého světa byl po měsících věznění v cele předběžného zadržení aspoň propuštěn na kauci, ale za velmi přísných podmínek. Například po celou dobu nesměl fyzicky spatřit svou ženu a soud velmi bedlivě sledoval, zda tuto i další podmínky dodržuje.

V noci na dnešek se ale světem začala šířit zpráva, že Ghosn přistál soukromým letadlem v Libanonu - jeho rodné zemi a jedné ze tří, jíž je občanem. Tato zdánlivě divoká spekulace byla záhy potvrzena několika nezávislými zdroji a méně odvážná média začala přemítat, zda se se Ghosn s Japonci nemohl domluvit na úpravě podmínek svého dočasného propuštění, které mu jinak striktně zakazovaly opustit zemi. Něco takového bylo ale vzhledem k okolnostem naprosto iluzorní.

Soud ještě v průběhu prosince zamítl Ghosnovu žádost o povolení možnosti s manželkou alespoň povečeřet o Štědrém dnu a za čtyři dny se mělo konat další zásadní slyšení u soudu. Že by soud za těchto podmínek rázem dovolil exšéfovi Nissanu se kamkoli vzdálit, bylo extrémně nepravděpodobné a teď už je stoprocentně jasné, že se to nestalo. Carlos Ghosn dokázal Japoncům uprchnout a nevšimli si toho dříve, než přistál v Libanonu.

Zatím nikdo neví, jak přesně se mu to podařilo, neboť jeho pohyb byl neustále monitorován. Podle dostupných informací ale pod fiktivním jménem opustil zemi a v soukromém tryskáči zamířil nejprve do Turecka a později do Libanonu. To je zřejmě jediné místo na zemi, kde se Japoncům může bezpečně schovat - má tamní občanství, Libanon nemá s Japonskem uzavřenou smlouvu o vydávání zločinců a tamní nejvyšší politici v minulosti opakovaně oficiálně horovali za zlepšení podmínek jeho zadržování. Tato země jej zcela jistě nevydá.

„Podmínky kauce zakazující opuštění země nebyly změněny,” řekl k věci tokijský soud potvrzujíc, že Ghosn prchl. Ve stejném duchu se vyjádřila tamní prokuratura: „Nevíme o změně podmínek kauce, zjišťujeme další fakta,” řekl k věci jeden z žalobců. Ghosnův Junichiro Hironaka odmítl věc jakkoli komentovat, informuje japonský Nikkei.

Francouzský Le Figaro s odvoláním na své zdroje blízké Ghosnovi konstatuje, že slavný automobilový manažer neuprchl před spravedlností, ani se nevyhýbá odpovědnosti. Prý jen „opustil japonský justiční systém”, který má zacházet s podezřelými jako s rukojmími. Poslední kapkou mělo být právě zmíněné zamezení kontaktu s rodinou o Vánocích, které se s ohledem na vývoj případu zdá být až kruté - co po tak dlouhé době vyšetřování vede k tak striktním podmínkám dočasného propuštění?

Buď jak buď, Ghosn Japoncům unikl a ještě dnes má uspořádat tiskovou konferenci, na které vše vysvětlí. Počkejme si na ni, zatím je jisté jen tolik, že jej úprk stál přinejmenším 310 milionů korun, které poskytl Japoncům jako kauci. Jedná se asi o desetinu jeho odhadovaného jmění.


Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak - 1 - Carlos Ghosn 01Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak - 2 - Carlos Ghosn 04Zadržovaný exšéf Nissanu senzačně uprchl japonské justici, nikdo zatím neví, jak - 3 - Carlos Ghosn 07
Velmi překvapivý zvrat nastal v případu zadržovaného exšéfa Nissanu a Renaultu Carlose Ghosna, po více jak roce od svého zatčení potají uprchl z Japonska

Zdroje: Le Figaro, Nikkei

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.