Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás

Pochopení zákonitostí kruhového objezdu se nezdá být složité, někteří s ním ale evidentně mají problémy. Pro takové v USA udělali instruktážní video, marné by nebylo ani tady.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás

7.10.2018 | Mirek Mazal

Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pochopení zákonitostí kruhového objezdu se nezdá být složité, někteří s ním ale evidentně mají problémy. Pro takové v USA udělali instruktážní video, marné by nebylo ani tady.

Kruhové křižovatky jsou v Česku stále rozšířenějším řešením křížení dvou či více silnic. Mají své kouzlo, efektivní jsou ale jen tehdy, když na jedno místo svádí provoz z více či méně rovnocenných směrů. Jejich nadužívání vede k tomu, že se staví i kvůli vedlejším silnicím přivádějícím na tu hlavní jen pár aut za den. A to nevyhnutelně vede k tomu, že kvůli usnadnění vjezdu několika málo lidem vznikají zácpy zdržující tisíce jiných, to není rozumné.

Není to ale jediný důvod, proč kruhové objezdy dopravu někdy spíše zdržují než zrychlují. Tím dalším je, že je spousta lidí neumí používat. Někteří na ně suverénně vjíždí v přesvědčení, že mají přednost zprava, další před nimi naopak zastavují a rozhlíží se, jako by vjížděli na komplikovanou, nepřehlednou křižovatku klasického ražení. Obojí popírá smysl „kruháčů”, které mají nechat dopravu přirozeně splynout a nechat i ze všech stran proudit dále bez zbytečných záseků.

Lidem, kteří jsou si na kruhových křižovatkách nejistí, je možné doporučit americké video, které vzniklo právě pro ně. V USA jsou taková řešení křížení silnic méně obvyklá než v Evropě, proto takový instruktážní snímek, máme ale pocit, že repete základních principů bude leckomu k užitku i u nás.

Více než tříminutový krátký film opakuje základ známý z autoškoly. Auta na kruhovém objezdu mají přednost, je potřeba udržet se ve vlastním jízdním pruhu a po dání přednosti se klidným tempem zařadit „do kruhu”. Dopravní značení vyvede každého ve směru, kam potřebuje, stačí nezmatkovat a sledovat vodorovné čáry nebo svislé cedule. V případě minutí sjezdu není nutné zmatkovat a někam se cpát - není žádný problém objet další kolo, nerozhodný řidič si může dát klidně ještě jedno, než zmáčkne blinkr a vyjede správným směrem. Jakékoli výrazné zpomalení nebo dokonce zastavení uvnitř kruhu je mimořádně nevhodné.

Dále video popisuje klasické situace umožňující průjezd záchranného sboru s majáky, pouštění chodců na přechodech nebo ohleduplnost k cyklistům. Takové elementární znalosti by měly být jasné všem, ale nejsou.

Už léta „vysílané” video může na leckoho působit směšně, ale podle praxe z cest ale existuje stále až moc lidí, pro které je zvládnutí této jednoduché dopravní situace tvrdým oříškem. Interaktivní návod učí Američany, tak proč by nemohl fungovat i v našich končinách. Skoro bychom se přimlouvali za to, aby se české ministerstvo dopravy postaralo o místní alternativu. Nakonec, ppakování matkou moudrosti nikdy být nepřestalo.


Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás - 1 - Jak pouzivat kruhovy objezd navod USA video 01Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás - 2 - Jak pouzivat kruhovy objezd navod USA video 02Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás - 3 - Jak pouzivat kruhovy objezd navod USA video 03Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás - 4 - Jak pouzivat kruhovy objezd navod USA video 04Američané k pochopení kruhového objezdu používají video. Možná by se hodilo i u nás - 5 - Jak pouzivat kruhovy objezd navod USA video 05
Video ukazující jízdu po kruhovém objezdu vytvořili na americkém ministerstvu dopravy. Může se hodit i nejednomu českému řidiči, takové potkáváme na silnicích dnes a denně

Zdroj: MichiganDOT@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše