Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí

Severní teritorium dále rozšiřuje tzv. otevřený rychlostní limit Stuartovy dálnice. Srpnové volby ale mohou zavádění svobody na silnicích zhatit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí

8.7.2016 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Severní teritorium dále rozšiřuje tzv. otevřený rychlostní limit Stuartovy dálnice. Srpnové volby ale mohou zavádění svobody na silnicích zhatit.

Rušení rychlostních omezení na australské Stuartově dálnici pokračuje, jako kdysi u nás. Tento týden byl zaveden tzv. otevřený rychlostní limit, tedy de facto zrušení omezení rychlosti, na dalších 60 km této silnice, čímž byl vytvořen 336 km dlouhý úsek, na kterém nemusíte hlídat ručku rychloměru. Ovšem, mimo vesnice a podobná místa, kde by silnici mohlo přecházet něco jiného než pavouk.

„Vláda liberálů usnadňuje jízdu severně z Alice Springs přijímáním takového přístupu k rychlostním limitům, který je založen na důkazech,” stojí v tiskovém prohlášení vlády. Důkazy se myslí to, že na těchto úsecích dálnice nedochází k vážným nehodám a že většina lidí jezdí přiměřenou rychlostí. Ta se totiž s nejvyšší dovolenou velmi často rozchází.

„Otevřené rychlostní limity jsou zavedeny na částech unikátní silniční sítě Severního teritoria s dlouhými vzdálenostmi mezi městy a s nízkou hustotou dopravy. Vláda očekává, že lidé budou jezdit přiměřenou rychlostí, bezpečně a tak, jak zvládnou. Není to povolení k bezohledné jízdě, je to podpora jednotlivců, aby sami rozhodovali o své zodpovědné jízdě,” pokračuje vláda.

V podobném duchu hovoří unikátní značka, jejíž fotografii máme z australského webu Motoring. Nakolik ji člověk přečte za jízdy, je otázkou, ovšem těchto pár „přikázání” je schopno nahradit podstatnou část silničních zákonů. Říká řidiči, že má jet přiměřeně podmínkám - s bezpečným odstupem od auta před ním, rychlostí bezpečnou a přiměřenou schopnostem svým, auta, stavu silnice a počasí a že má dávat pozor na lidi a zvířata u silnice. U nás prakticky totéž kdysi říkal i zákon a nic dalšího nedodával.

Podle předsedy vlády Adama Gilese se řidiči v Severním teritoriu podle doporučení značky chovají. „Teritoriané se vždy chovali odpovědně v místech s otevřeným rychlostním limitem. 85 % řidičů jelo rychlostí 133 - 139 km/h a většina zvolila rychlost přiměřenou podmínkám. Při 11 nehodách, které se přihodily v testovacím období v roce 2014, nebylo žádné úmrtí. A jediné vážné zranění mělo příčinu v nepoužití bezpečnostního pásu a v alkoholu,” uvedl na svém facebookovém profilu.

Pokračuje ale, že doby svobody na Stuartově dálnici mohou skončit, pokud se po volbách na konci srpna dostanou k moci Labouristé. „Nenechte se zmást, opozice zruší otevřené rychlostí limity,” uvádí. Liberální strana by naopak v rušení omezení chtěla pokračovat. Aktuálně jsou ve zkoumání další dva úseky - 75 km mezi místy Mataranka a Larrimah a 47 km mezi Daly Waters a Dunmurrou. Pak by měly přijít na řadu další místa i mimo Stuartovu dálnici.


Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 1 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 00 znacka
Tahle značka vydá za půlku dopravních předpisů. Na výjezdech z českých měst by nebyla zbytečná

Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 2 - australie neomezena rychlostAustrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 3 - Dalnice Australie neomezena rychlost 01Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 4 - Dalnice Australie neomezena rychlost 02Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 5 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 01Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 6 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 02Austrálie má dalších 60 km dálnice bez omezení rychlosti, neb... rychlost nezabíjí - 7 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 03
Další kus Stuartovy dálnice je bez rychlostního omezení (ilustrační foto)

Zdroje: Motoring, Car Advice

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.