Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky

Nikdo si doma nebude léta nechávat auto, které je dávno zralé na odpis. Naopak to skvěle fungující jen tak „nedá”. Statistika nejdéle vlastněných vozů naznačuje, které opravdu vydrží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky

21.6.2019 | Mirek Mazal

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nikdo si doma nebude léta nechávat auto, které je dávno zralé na odpis. Naopak to skvěle fungující jen tak „nedá”. Statistika nejdéle vlastněných vozů naznačuje, které opravdu vydrží.

Jsou auta, která si od první chvíle říkají o brzký prodej dalšímu majiteli. A naopak existují nezdolné držáky, které si koupíte a nechcete je vyměnit za nic jiného. Tolik oblíbené vozy se prodávají až v momentě, kdy z nějakého důvodu není zbytí, třeba když manželka „zavelí”, že vaše početná rodina potřebuje něco většího nebo bezpečnějšího.

Pravidelně tak sledujeme studie firmy iSeeCars hledající právě vozy, které si majitelé nechávají nejdéle. A nyní tu máme její poslední vydání. Studie se opět zaměřuje na auta prodávaná prvními majiteli a zkoumá jejich průměrný věk. Jistě i některé auto z žebříčku níže lidé prodají po roce či dvou, proti každému takovému ale musí stát zase někdo, kdo si jej nechá hodně přes 10 let. Výsledkem je pak číslo průměrné délky trvání vlastnictví prvními majiteli, které u těchto vozů vychází úplně nejvyšší.

Možná se i budete divit, jak vysoká ta čísla jsou, tím lepší důkaz loajality majitelů ale představují. Pokud existují vozy v průměru vlastněné prvními majiteli i déle než 8 let, je to vážně výjimečná věc. Za náhodné přitom výsledky považovat nelze - u iSeeCars analyzovali nabídku 15,7 milionu ojetých aut prodávaných prvními majiteli a to už je pořádný vzorek, který o každém z úspěšných vozů něco napovídá.

Pochopitelně platí, že výsledky nejsou žádným univerzálním vodítkem k dobré koupi. Může vám více vyhovovat páté, sedmé, sedmdesáté auto z tohoto nebo podobného žebříčku, a naopak první tři vám při testovací jízdě přišly špatné. To, na co se v tabulce díváme, je statistika ukazující vozy, které dlouhodobě vyhovují největšímu množství lidí. My jsme z ní vybrali pro nás relevantní modely a toto je výsledek.

Auta, která si první majitelé nechávají v průměru nejdéle

(seřazeno od nejhoršího po nejlepší)

10. Toyota RAV4

Průměrný počet roků vlastnictví: 7

Do nejlepší desítky se těsně dostala Toyota RAV4, která obecně platí za jeden z velkých „držáků”. Automobilka chtěla postavit SUV s výhodami palivové hospodárnosti a hbitosti malého kompaktu. Zjevně se to povedlo, lidé průměrně vydrží vlastnit jeden vůz celých sedm let.


Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 1 - Toyota-RAV4-1Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 2 - Toyota-RAV4-5Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 3 - Toyota-RAV4-6

9.-8. Honda CR-V

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,6

Další sportovně užitkový automobil platící za odolný stroj je CR-V od Hondy. Potkat se s ním můžeme po celém světě, jedná se o globální model vysoké oblíbenosti. Od novoty slouží průměrně 7,6 roku.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 4 - Honda CR-V 2012 Evropa produkcni 01Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 5 - Honda CR-V 2012 Evropa produkcni 03Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 6 - Honda CR-V 2012 Evropa produkcni 10

9.-8. Honda Civic

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,6

Další úspěch pro Hondu, která se prezentuje v tomto ohledu už druhým modelem. Můžeme dopředu prozradit, že to ještě není všechno. Výdrž 7,6 let není ještě ten nejlepší výsledek, i když v tomto případě stačí na dělené osmé a deváté místo.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 7 - Honda Civic 2011 novinky 01Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 8 - Honda Civic 2011 novinky 02Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 9 - Honda Civic 2011 novinky 10

7.-6. Jeep Grand Cherokee

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,8

Grand Cherokee za bůhvíjak odolné auto neplatí, své majitele ale zjevně uspokojuje - průměrně s ním vydrží 7,8 roku. Solidní výsledek s ohledem na zaměření tohoto velkého automobilu, který asi nebude celou dobu jen převážet nákup po hladkých silnicích.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 10 - Jeep-Grand_Cherokee_11Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 11 - Jeep-Grand_Cherokee_15Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 12 - Jeep-Grand_Cherokee_16

7.-6. Toyota Corolla

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,8

Corolla obhájila svoji pověst velmi dobrého automobilu pro každého. Bezproblémová služba mnoha majitelům bez nároků na extra servis je tradicí, ostatně proto se jedná o jeden z nejprodávanějších vozů světa.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 13 - Toyota-Corolla_2010_10Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 14 - Toyota-Corolla_2010_13Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 15 - Toyota-Corolla_2010_15

5.-4. Mazda 6

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,9

Středně velkou Mazdu majitelé opečovávaní skoro osm roků, než ji pošlou o dům dál. Rodinný sedan jen potvrzuje dominanci asijských automobilek v produkci trvanlivých automobilů.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 16 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 01Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 17 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 02Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 18 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 03

5.-4. Volkswagen Passat

Průměrný počet roků vlastnictví: 7,9

Osamělý Evropan zachraňuje čest Volkswagenu. Jde o trochu jiný Passat, než který se prodává u nás, je ale kvůli nižší ceně spíše jednodušší. Nedá se tedy očekávat, že by lidé se zdejším provedením byli spokojeni méně - spíše tu Passat platí za ještě podstatně větší modlu.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 19 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 005Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 20 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 012Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 21 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 057

3. Ford Mustang

Průměrný počet roků vlastnictví: 8,1

Jdeme do finále. Jako třetí nejdéle prvním majitelem vlastněné vozidlo se umístil Mustang. Z podstaty věci si takové auto nekupují lidé jen na zkoušku, ale často vědí předem, do čeho jdou, vyrábí se dekády podle stejného receptu.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 22 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 07Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 23 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 08Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 24 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 09

2. Honda Accord

Průměrný počet roků vlastnictví: 8,3

Accord podobně jako Corolla patří mezi nestárnoucí držáky a i v Evropě má loajální klientelu. Bohužel byla příliš malá na to, aby se v prodeji dále udržel, v Americe je ale nadále k mání a patří mezi nejprodávanější vozy vůbec.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 25 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 04Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 26 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 05Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 27 - Tyto vozy majitele vlastni nejdele 06

1. Chevrolet Corvette

Průměrný počet roků vlastnictví: 9

Podobný případ jako u Mustangu. Šéf iSeeCars okomentoval vítězství Corvette takto: „Existuje široká škála vozů, u kterých majitelé zůstávají delší dobu. Dochází k tomu díky funkčnosti (jak dokazuje dominance rodinných vozidel), nebo kvůli lásce (to dokazuje Chevrolet Corvette).“ Zrovna ve věčně konkurenčním prostředí sportovních modelů bychom čekali menší loajalitu, ale jak vidno, u Corvette to neplatí.

Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 28 - Chevrolet Corvette Centennial Edition 02Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 29 - Chevrolet Corvette Centennial Edition 04Auta, která si majitelé nechávají ze všech nejdéle, by měla roky šlapat jako hodinky - 30 - Chevrolet Corvette Centennial Edition 11

Zdroj: iSeeCars

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.