Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto?

Pokud vás čeká servis brzd, nemusíte přemýšlet pouze nad tím, jakou vybrat značku. Destičky nejsou jen jedny a liší se účinkem, životností i cenou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto?

26.12.2016 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto?

/

Pokud vás čeká servis brzd, nemusíte přemýšlet pouze nad tím, jakou vybrat značku. Destičky nejsou jen jedny a liší se účinkem, životností i cenou.

Brzdy jsou jednou z nejpodstatnějších součástí automobilu, podobně jako motor, kola nebo řízení. Jejich správná funkce je klíčová pro bezpečnost, ale i pro co nejrychlejší jízdu na okruhu či oblíbené silnici. A také se kontrolují při STK, takže je víc než vhodné je mít v pořádku. Přesto jsou to právě brzdy, jejichž stav je leckterým motoristou kontrolován jen v případě, že něco přestane fungovat; aktivně se o ně zajímá jen hrstka nadšenců.

Častým bodem úrazu bývá brzdová kapalina, která působí bezúdržbově. Měla by se ale měnit každé dva roky kvůli absorbování vzdušné vlhkosti, čímž se snižuje její bod varu - pokud se kapalina začne vařit, brzdy přestanou fungovat prakticky okamžitě. Podobně přehlížené ale bývají i samotné brzdy, tedy kotouče, třmeny a desky. Třmenům stačí věnovat pozornost pravidelnými kontrolami a občasným vyčištěním, kotouče vydrží při obvyklém využití auta velmi dlouho. S deskami či destičkami - jak chcete - to ale tak slavné není, je to spotřební zboží.

Jejich frikční materiál, lidově nazývaný „maso”, při sešlápnutí brzdového pedálu tlačí na kotouče a tím jejich kinetickou energii mění v teplo - a zpomaluje automobil. Pochopitelně není věčný, postupně se otírá, takže je potřeba čas od času brzdové destičky nahradit novými. Jedny kotouče přežijí obvykle několik sad destiček, pouze pokud nutně potřebujete, aby brzdy odolávaly opravdu vysoké zátěži, tedy např. jezdíte na okruhy, lze doporučit s jejich výměnou i nové kotouče, pak fungují co nejlépe. A když takový servis chcete provést, nemusíte nutně sáhnout po tom, co pro vaše auto standardně dodává výrobce.

Lze si vybrat z různých druhů kotoučů i destiček a dnes se zaměříme na to druhé. Kromě ceny se destičky liší zejména použitým materiálem a vhodností pro to či ono. Máte-li běžnější „ocelové brzdy”, na trhu jsou v podstatě tři typy.

1. Organické destičky

Před rokem 1970 v sobě brzdové destičky měly azbest. Ten se ukázal jako zdraví škodlivý, takže bylo jeho použití zakázáno. Nástupcem destiček s azbestem jsou právě organické destičky. Jejich frikční materiál obsahuje kov, ale jen z 10 - 30 procent. Zbytek je organická hmota - vlákna z rostlin, vysoké teplotě odolné pryskyřice apod. Můžou také obsahovat kevlar, uhlík, gumu nebo sklo.

Existuje i verze s názvem Low-metallic NAO, „Non-Asbestos Organic”, která obsahuje více kovu, ale pořád patří do kategorie organických destiček. Jednou z jejích výhod je lepší odvod tepla. Většina automobilek montuje organické destičky na svá auta už z výroby, ovšem ne nutně na všechny modely.

Je to nejlevnější varianta, ale také jsou organické destičky relativně měkké. Když chcete více brzdného výkonu, s organickými destičkami nelze očekávat nikterak mimořádnou odolnost vadnutí. Jejich silnou stránkou není ani životnost, naopak při jejich otěru vzniká nejméně pevných částic a jsou nejtišší než polokovové destičky. Je to zkrátka kompromis schopný posloužit každému, nadchne ale málokoho.


Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto? - 1 - brzdove desticky organicke

2. Polokovové destičky

Méně častou alternativou jsou destičky „polokovové”. Říká se jim tak, protože 30 - 65 % „masa” tvoří nějaký kov. Může to být železo, ocel, měď nebo různé kombinace. Zbytek je tvořen různými plniči, modifikátory a dalšími přísadami, které vylepšují brzdný výkon a spolehlivost. I když nejsou tak běžně používané, jde o nejuniverzálnější destičky z hlediska protichůdných extrémů použití voz - jsou vhodné jak na ostrou jízdu, tak i na běžné dojíždění do práce.

Zatímco ale na dojíždění do práce stačí organické destičky, na ostrou jízdu jsou polokovové podstatně lepší volbou. Podobně jsou nejvhodnější, máte-li těžké auto nebo taháte-li přívěsy. K nevýhodám patří zvýšené opotřebení kotoučů, hlučnější provoz a více pevných částic vznikajících při otěru. Máte-li kola pořád černá od běžných brzd, počítejte s tím, že s polokovovými destičkami budou ještě černější.

Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto? - 2 - brzdove desticky polokovove

3. Keramické destičky

Keramické destičky jsou nejmodernější, ale z obecného pohledu zřejmě nikoliv nejlepší variantou. Nepleťte si je s karbon-keramickými brzdami, bavíme se stále o destičkách k použití s klasickými ocelovými kotouči. Keramické destičky se ale používají i zde. Základem keramických destiček je tvrdá keramika, smíchaná s vlákny mědi nebo jiného kovu.

Byly vyvinuty jako náhrada organických i polokovových destiček, ale zatím je nedokázaly plně nahradit, protože nevyhovují všem motoristům. Jejich největší výhodou je dlouhá životnost a vysoká odolnost vůči zátěži. Také bodují konsistentním výkonem po celou svou životnost a tichým provozem. Jednou z nevýhod je to, že než se zahřejí, nejsou tak účinné jako polokovové destičky. A v neposlední řadě jsou z těchto třech typů nejdražší. Pokud ale chcete to nejlepší pro náročné využití, lépe nevyberete.

Brzdové destičky neexistují jen jedny. Jaké zvolit právě pro vaše auto? - 3 - brzdove desticky keramicke

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše