Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes

Ve dvou západoaustralských dolech společnosti Rio Tinto jezdí pouze autonomní důlní sklápěčky. A do ruské armády už verbují raději hráče PC-her.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes

20.10.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ve dvou západoaustralských dolech společnosti Rio Tinto jezdí pouze autonomní důlní sklápěčky. A do ruské armády už verbují raději hráče PC-her.

Ve světě autonomních vozidel je slyšet hlavně o Googlu, který svá auta už nějakou dobu testuje v provozu, a v posledních dnech také o Tesle, která s pompou nabízí svého skoro-autopilota, jako by podobný nebyl znám už jiných aut už dost dlouho. V Austrálii ovšem jezdí autonomně mnohem větší stroje - a už normálně fungují.

Ovšem, nejsou to auta, která by jezdila po běžných silnicích. Jsou to gigantické důlní sklápěčky Komatsu, které pracují v železnorudných dolech v západní Austrálii. Jako první na světě používají doly Yandicoogina a Nammuldi, provozované společností Rio Tinto, pouze autonomní náklaďáky pro převoz vytěžené zeminy po dolech.

Celkem je takovýchto náklaďáků 69 a můžou jezdit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, s přestávkami pouze pro doplnění paliva. Protože nemají řidiče, který by občas také musel doplnit palivo, jezdí prostě pořád. To znamená nižší náklady na přemístěnou tunu zeminy a vyšší efektivitu práce. Údajně se tak ušetří asi 500 pracovních hodin ročně.

Systém může fungovat díky detailním mapám oněch dolů a lokalizaci pomocí GPS, uvádí Josh Bennett ze společnosti Rio Tinto na videu, které si můžete pustit na webu ABC News. Většina ovládání probíhá z asi 1 200 km vzdáleného Perthu, kde je řídící středisko. V dolech jsou nejspíš pouze menší stanoviště k údržbě nebo rychlému řešení případných problémů. A ovšem, pravděpodobnost nehody je údajně menší, než kdyby auta řídili lidé.

Autonomní budoucnost transportu vytěženého mateirálu u Rio Tinto však nekončí u náklaďáků, také mají přijít do provozu vlaky bez strojvůdce a další stroje. Opět by byly ovládány z řídícího centra v Perthu a opět by jezdily po soukromé síti společnosti Rio Tinto v australské oblasti Pilbara, kde jsou i dva zmíněné doly. „AutoHaul je světově první autonomní nákladní železniční systém, klíčová součást našeho programu Důl budoucnosti,” uvádí firma.

Nejen vlaky a náklaďáky ovšem můžou jezdit bez řidiče. Ruský premiér Dmitrij Rogozin na Twitteru uvedl, že pro ruskou armádu v budoucnosti může být potřeba spíše hráčů hry World of Tanks, než skutečných řidičů. Řekl to v návaznosti na to, že má být představena inovace tanku T-90, která umožní částečně autonomní a částečně dálkové řízení. A právě World of Tanks je hra, kde v podstatě jezdíte s tanky, ovšem samozřejmě nesedíte ve skutečném tanku, ale doma u počítače. Stejně to bude vypadat i zde, akorát „na druhém konci drátu” nebude jen počítač, ale i skutečná válka se skutečnými stroji a živými lidmi.

Zdá-li se vám taková budoucnost řízení aut a jim podobných strojů poněkud chmurná, nejste sami, dělat se s ní ale nedá zřejmě vůbec nic. Zkrátka přijde den, kdy už si skutečným autem tak jako dne nesjedete a otázkou se zdá být spíše opravdu jen kdy, nikoli zda.


Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes - 1 - australie autopilotni nakladaky v dole 01Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes - 2 - australie autopilotni nakladaky v dole 02Budoucnost nepatří řidičům, náklaďáky a tanky je nepotřebují už dnes - 3 - australie autopilotni nakladaky v dole 03
Vlevo autopilotní důlní sklápěčky; uprostřed Josh Bennett; vpravo řídící centrum v Perthu

Zdroje: ABC, Auto Evolution

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.