Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit

Při jakkoli delším parkování za horkého počasí se vyplatí vyndat z auta věci, které v něm jinak běžně necháváte. I malá láhev s pitím může podle hasičů způsobit požár.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit

5.6.2019 | Mirek Mazal

Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Při jakkoli delším parkování za horkého počasí se vyplatí vyndat z auta věci, které v něm jinak běžně necháváte. I malá láhev s pitím může podle hasičů způsobit požár.

Ponechání plastové láhve s pitím v zaparkovaném autě může vypadat jako nevinná věc, v létě ale i ta může vést ke vzniku požáru, varují hasiči. Čirý obal s tekutinou uvnitř se za nešťastné konstelace promění v lupu, která soustředí sluneční světlo do jednoho bodu a zapálí celé auto. Riziko stoupá s horkými dny, které i k nám tento týden dorazily bez většího varování.

Pití je tedy dobré ukrýt, aby nezůstalo na přímém slunci, jinak může nastat to, co ukázali hasiči při pokusu. Pod drženou lahví se skutečně začalo kouřit. „Mohlo by to být zničující a hasiči už zaznamenali případy, kdy takto došlo ke zničení celého vozu. Je přitom snadné tomu zabránit,“ komentuje tuto záležitost Julie Harris za bezpečnostní organizaci Bainbridge Public Safety.

Měření ukázalo, že jedna plná lahev na přímém slunečním světle vyrobí soustředěnou teplotu až 121 stupňů Celsia, takže riziko vzplanutí hořlavé části v interiéru je docela vysoké.

Dalším argumentem proti odkládání vody například ve středové přihrádce mezi sedadly je fakt, že pití tekutiny vystavené vysokým teplotám není bezpečné. Studie ukázaly prosakování stopových množství bisfenolů A (BPA) do vody, kterou pak člověk vypije. BPA zvyšuje riziko rakoviny prsu, a také mužům způsobuje úbytek spermií.

Přehnané zahřívání rovněž vytváří prostředí pro šíření nežádoucích bakterií, což je další důvod, proč se obtěžovat s úklidem pití mimo dosah slunečních paprsků. Z dřívějších zkušeností jiných už víme, že stejným způsobem by se mělo přistupovat i k ostatním předmětům, které nesnáší zvýšení teploty, třebaže z trochu jiných příčin.


Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 1 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 01Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 2 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 02Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 3 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 08Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 4 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 09Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 5 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 10Dávejte pozor, co necháváte v létě v autě, i obyčejná láhev s vodou ho může zapálit - 6 - Lahve na vodu muzou zpusobit pozar foto 11
Detail v podobě odložené lahve s vodou v autě se může stát osudným

Zdroje: Walb News, Disclose TV

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.