Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet

Generální inspekce nám ve spolupráci s policií konečně předvedla, jakými metodami hodlá stíhat ujíždějící řidiče. Pěkná podívaná to není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet

4.4.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Generální inspekce nám ve spolupráci s policií konečně předvedla, jakými metodami hodlá stíhat ujíždějící řidiče. Pěkná podívaná to není.

Americká policie nám při pronásledování svých občanů ujíždějících v autech někdy připadá jako hejno supů neschopných skočit na kořist, protože ještě mrká víčky. Nedělám si iluze, že by skutečným nebo domnělým pachatelům nešlápla nejraději na krk a nedala jim pendrekovou masáž, případně rovnou olověný brainwashing, ale nad zásahy hlídacích psů bezpečnosti jednak dohlíží nějaké zákony, ale hlavně ten houf vrtulníků televizních stanic. Takže pěkně polehoučku a buď počkáme, než mu dojde benzín, nebo to zkusíme otočkou nárazník na nárazník a pak se uvidí.

Že to jde i jinak a rychleji, předvedla včera Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která začala operovat mezi českými bezpečnostními složkami od 1. ledna letošního roku. Jejich rozsáhlé pravomoci na silnici jsme si před několika měsíci podrobně popsali a mezi jiným jsme se pozastavili také nad tím, jestli nemůže být v kontextu s jejich kompetencemi mírně nebezpečná jejich špatná identifikovatelnost.

Práci GIBSu, zejména pak užití střelných zbraní přímo v provozu proti (pravděpodobně) svému kolegovi, jsme měli možnost včera sledovat téměř v přímém přenosu. Pochopitelně nám nepřísluší hodnotit, proč proti dotyčné osobě inspektoři zasahovali, na to nemáme informace a je dost dobře možné, že v obecné rovině byli v právu. Při pohledu na zásahy po kulkách na karoserii unikajícího Passatu CC a ne nereálné možnosti jejich letu nepředvídatelným směrem je ale zřejmé, že ta nejvhodnější metoda při stíhání použita nebyla.

Střílet po ujíždějícím autě mezi lidmi je zkrátka hanebné a spousta známých případů, kdy byl při podobném incidentu někdo zraněn, nebo zabit, by snad měla zasahujícím mužům zákona zapálit v hlavě jiskru jinak nezřídka marně hledané inteligence a donutit je zvolit jiné prostředky. Žel bohu se to neděje a nestalo se to ani v případě, kdy nikdo v širokém okolí neměl ani ponětí o tom, že v jeho blízkosti probíhá nějaký zásah bezpečnostních složek a nedostal šanci se podle toho zachovat. Tím se znovu vracím k oné identifikovatelnosti - přestřelka mezi dvěma civilními auty vypadá spíše jako natáčení scénky pro film o Chicagu třicátých let, něco podobného snad dnes na našich silnicích nemusíme opakovat.

Nemyslím si, že bychom někdy mohli ve zprávě, která bude k tomuto incidentu jednou sepsaná a snad i zveřejněná, číst, že kdosi trestuhodně pochybil, i kdyby to tak bylo. A že všechno nebylo košer naznačuje zpráva agentury Mediafax, podle níž byla při zásahu zraněna neznámá mladá žena. Zvláštní navíc je, že se GIBS odmítá pod zástěrkou maření vyšetřování k dané věci vyjádřit (což nedává moc smysl vzhledem k tomu, že tvář zadrženého byla veřejně medializována).

Myslím, že po zkušenostech Čechů s policií, veřejnou bezpečností či jinými ozbrojenými represivními složkami státu, by GIBSu rozhodně prospělo, kdyby jednal více otevřeně. A nebo kdyby nejednal, nebo rovnou neexistoval vůbec.

Letecké záběry zachycující část honičky. Zdroj: GIBS


Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet - 1 - Generalni inspekce bezpecnostnich sboru 03Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet - 2 - Generalni inspekce bezpecnostnich sboru 04Generální inspekce v akci: rozkaz zněl jasně, muž v Passatu nesmí projet - 3 - Generalni inspekce bezpecnostnich sboru 01
Mít za jízdy dobrý postřeh a umět přečíst nápis Generální inspekce, může být pro zdraví velmi prospěšné

Zdroj úvodní fotografie a další snímky z akce: blesk.cz

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše