Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory?

Zvlášť nyní, když je chladněji, se může snadno stát, že přijdete k autu a jeho vybitý akumulátor už nedovolí jeho nastartování. Mohou v takovém případě skutečně pomoci obyčejné brambory?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory?

4.10.2018 | Mirek Mazal

Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zvlášť nyní, když je chladněji, se může snadno stát, že přijdete k autu a jeho vybitý akumulátor už nedovolí jeho nastartování. Mohou v takovém případě skutečně pomoci obyčejné brambory?

Parta lidí produkující videa ze série Car Hacks na americkém Autoblogu se pravidelně pokouší uvést do praxe různé více či méně bláznivé triky související s provozem aut. Obvykle mají daleko k racionálnímu uvažování nesmělého řidiče, to ale neznamená, že nemohou fungovat. V minulosti jsme se právě touto cestou dozvěděli, že obyčejná brambora může zamezit mlžení skel, nebo že dosah dálkového zamykání je možné prodloužit hlavou. Tentokrát došlo znovu na bramboru, ovšem v ještě svéráznějším kontextu. Někteří tvrdí, že právě s ní je možné oživit baterii auta, které kvůli vybitému akumulátoru nemůžete uvést do chodu.

Není to vtip, tohle někteří opravdu říkají. V inspirativním videu se tým samozvaných vědců pokoušel zapnout zapalování Hondy, ale bylo vidět, že automobil na otočení klíčem nijak nereaguje. Na záběrech byly vidět propojovací kabely připojené k tuctu brambor spojených drátem. Po připojení druhého konce kabelů k akumulátoru vozidlo okamžitě začalo reagovat a start se podařil. Vypadá to podezřele, ale když je to na videu...

Aby se ukázalo, co je na tom pravdy, vzali američtí kolegové stříbrný Mercedes C 43 AMG z roku 1999 s vybitou autobaterií a jednu ze základních potravin lidstva. Jediný brambor vyprodukuje napětí menší než 1 volt, proto je nutné zapojit jich více do série - k nastartování auta je potřeba alespoň 12,6 voltu. Ty lze získat z asi 16 brambor, lidé z Autoblogu pro jistotu názorného představení zapojili ještě o čtyři více. Hlavní podstatou jejich počínání bylo oživit výkonný Mercedes jen pomocí hlíz, jak to dělali pánové s Hondou.

Před kamerou byly všechny brambory vzájemně propojeny pomocí drátů, kabelů, měděných a zinkových hřebíků či elektrických svorek. Výsledným pohledem na změřené napětí je vidět, že propojené hlízy dokázaly vyprodukovat 14,9 voltu. Baterie Mercedesu ukázala hodnotu pod 2 volty, proto nefungovala a brambory by ji mohly pomoci.

Mohly pomoci, ale nepomohly, alespoň ne takto, zapojené brambory k nastartování vybitého elegána nestačily. Důvod je jasný každému s elementární znalostí fyziky. Brambory sice daly skoro 15 voltů, jenže při naprosto minimálním proudu. Elektrický výkon pár brambor prostě není dostatečný na roztočení startéru.

Brambora tedy nepomůže, nepomohlo jich 20 a vyšťavenému vozidlu by k nastartování nestačil ani celý pytel brambor nejvyšší kvality, dřívější video muselo být podfuk. Je ale třeba dodat, že k alespoň částečnému nabití baterie by brambory stačit mohly. Nakonec, přesně o totéž se nedávno postaraly citróny v případě speciálu pro Pikes Peak, třebaže opravdu efektivně fungovaly až notnou oklikou.

Také se sluší dodat, že funkční fígle na krátkodobé „oživení” jinak nedostatečně nabitého akumulátoru existují a s jedním z ověřených jsme vás seznámili už dříve. Vožení pytlu brambor v kufru mezi ně ale opravdu nepatří...


Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 1 - Startovani pomoci brambor pokus 01Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 2 - Startovani pomoci brambor pokus 02Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 3 - Startovani pomoci brambor pokus 03Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 4 - Startovani pomoci brambor pokus 04Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 5 - Startovani pomoci brambor pokus 05Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 6 - Startovani pomoci brambor pokus 06Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 7 - Startovani pomoci brambor pokus 07Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 8 - Startovani pomoci brambor pokus 08Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 9 - Startovani pomoci brambor pokus 09Je skutečně možné auto s vybitou baterií v nouzi „oživit” pomocí obyčejné brambory? - 10 - Startovani pomoci brambor pokus 10
Bylo by fajn, kdyby vám k nastartování „mrtvého” auta stačilo několik brambor. Ale nestačí, Mercedes proudem vyprodukovaným bramborami nemůže naskočit

Zdroj: Autoblog

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.