Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí

Používání auta v tak horkém počasí má svá specifika, která není radno přehlížet. Náročným podmínkám je dobré přizpůsobit auto i sebe, abyste si nepřidělávali zbytečné starosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí

27.6.2019 | Mirek Mazal

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí

/

Používání auta v tak horkém počasí má svá specifika, která není radno přehlížet. Náročným podmínkám je dobré přizpůsobit auto i sebe, abyste si nepřidělávali zbytečné starosti.

Letos nás horké počasí rozhodlo pořádně potrápit. Ještě před začátkem léta nebyla nouze o tropické teploty a během jeho prvního týdne situace dále graduje. Je proto na místě připomenout si hlavní zásady dobré řidiče vyjíždějícího na rozpálené cesty. Někteří budou znát všechny poučky nazpaměť, bohužel je ale mezi námi dost takových, kteří prostě sednou, jedou a pak se nestačí divit, co všeho je jinak. Právě kvůli takovým se každoročně stávají úplně zbytečné nehody.

Jasnou oblohu s pálivým sluncem neocení ani majitelé výletních kabrioletů, především cestující uzavření v kabině by si ale měli dát pozor na teploty uvnitř vozu. Na místě je také zvažovat nastavování klimatizace, nastavení tlaku v pneumatikách nebo péči o chladící systém vozu. Léto si žádá rozumné chování, a protože přicházející dehydratace ovlivňuje rozhodování, mohlo by dojít na školácké chyby, o kterých se též zmíníme.

1. Teplota v autě

Při venkovní teplotě 20 stupňů Celsia a slunečném počasí se po hodině stání vzduch v kabině ohřeje na dvojnásobnou hodnotu. Letní den se čtyřiceti stupni znamená mít v interiéru někdy až 70 stupňům Celsia. Něco takového posádka neocení a nejde jen o to, že v takových podmínkách není možné nechávat cokoli živého v autě. Na rozpálenou kabinu je třeba myslet i před jízdou - příliš vysoká teplota může položit i zdatného řidiče a rozžhavené díly jako části volant nebo řadicí páky mohou za jízdy způsobit komplikace.


Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 1 - Zasady jizdy v lete foto 01

2. Správné nastavení klimatizace

Odborníci obvykle doporučují nechat chladit interiér na 22 stupňů, ale i selský rozum velí nechat chladit rozžhavený interiér na přiměřenou hodnotu. Měli byste se spokojit jen s pár stupni rozdílu od venkovní teploty, aby tělo netrpělo šokem při vystupování nebo nastupování. Krátké trasy je lepší přetrpět bez klimatizace.

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 2 - Zasady jizdy v lete foto 02

3. Kontrola tlaku v pneumatikách

Aktuální teploty mohou rozpálit silniční asfalt až na 60 stupňů Celsia, s čímž standardní, beztak spíše s ohledem na nízkou spotřebu paliva předepsané tlaky hustění pneumatik nepočítají. Pneu tak kvůli příliš vysokému tlaku může ztrácet optimální kontakt se silnicí se všemi následky z toho pramenícími, vyšší opotřebení střední části běhounu nevyjímaje. Doporučit lze snížení tlaku o 0,2 baru, v případě rychlejší jízdy, která zahřívání dále eskaluje, i více.

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 3 - Zasady jizdy v lete foto 03

4. Kontrola hladiny chladicí kapaliny

Motor se také víc zahřívá a k osvěžení používá speciální chladivo viditelné v nádobce na kraji motorového prostoru. Je potřeba hlídat hladinu mezi ryskami Min a Max - problém je příliš mnoho i příliš málo. Doplnění se nedoporučuje obyčejnou vodou, nýbrž kapalinou dle přesné specifikace. Víčko by se nemělo nikdy otevírat těsně po dojetí do cíle, protože tekutina pod tlakem by mohla vyprsknout ven a opařit vás.

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 4 - Zasady jizdy v lete foto 04

5. Neparkovat na suchých loukách

Stání na suché trávě nejednou způsobilo požár. Plameny mohou vzniknout zejména od rozehřátého výfuku, který se dostane do kontaktu s v tu chvíli snadno hořlavým materiálem. Potrubí skutečně bývá rozžhavené dostatečným způsobem, aby zapálilo oheň pod autem.

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 5 - Zasady jizdy v lete foto 05

6. Pitný režim

Udržovat tělo v kondici je základem bezpečného návratu z letních cest. Nedostatek vody v organismu oslabuje činnost mozku a mohlo by dojít k opomíjení některých výše uvedených rad. Dehydratace způsobuje rovněž ztrátu koncentrace, což zvyšuje šanci na zavinění dopravní nehody. Nejlepší je voda s malým množstvím hořčíku, sladké nápoje jen krátkodobě splní svoji funkci a po chvíli přijde ještě horší stav. Na kávu raději rovnou zapomeňte, i na tu ledovou.

Jak zvládnout provoz auta v současných vedrech? Pár zásad ušetří spoustu starostí - 6 - Zasady jizdy v lete foto 06

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše