Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby

Rady, jak správně postupovat při koupi ojetého vozu nevznikly náhodou a je dobré je respektovat i při zdánlivě bezpečné koupi ojetiny od dealera Porsche. Jinak můžete skončit takto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby

21.1.2020 | Mirek Mazal

Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rady, jak správně postupovat při koupi ojetého vozu nevznikly náhodou a je dobré je respektovat i při zdánlivě bezpečné koupi ojetiny od dealera Porsche. Jinak můžete skončit takto.

Opakování je matka moudrosti, proto před nákupem jakéhokoliv ojetého vozu nelze než doporučit důkladnou kontrolu od střechy po poslední podvozkový komponent. Důležitost inspekce se zvyšuje s růstem kupní ceny vozu, nikoli naopak a opatrnost je na místě i při jednání s oficiálním zastoupením té které značky.

Představě o zbytnosti takového postupu právě při koupi ojetého auta u věrohodně působícího dealera podlehl čtenář Jalopniku, který sice vlastní Dodge Charger z roku 1969 a Porsche 911 vyrobené v roce 1988, ale při pořízení novější 911 generace 997 postupoval jako úplný začátečník. Našel si tedy vysněný vůz u údajně renomovaného prodejce, který se oháněl všemožnými certifikáty včetně platného osvědčení Porsche Certified Technician a tvrdil, že auto je v bezvadném stavu. A tak se obě strany dohodly na koupi bez osobní prohlídky kupujícím či kýmkoli nezávislým.

Jakmile bylo auto dodáno, nový majitel ihned poznal limity zvoleného způsobu pořízení. První setkání doprovodil neklidný volnoběh, přidala se kontrolka motoru a signalizace poruchy adaptivního podvozku. Hodnota ujeté vzdálenosti lišící se 1 126 kilometrů, nefunkční navigace nebo přelakovaná část karoserie byly vedle toho už spíše podružné věci.

Mizerný stav vychvalovaného Porsche 911 potvrdilo následné napojení řídících jednotek na počítač. Drsný volnoběh byl způsoben vynecháváním válců, přičemž v servisu byly odhaleny netěsnosti některých částí zavánějící drahou opravou. Důkladnější diagnostika zaregistrovala kromě jiného poškozené úchyty pohonné jednotky a napínací kladka sotva plnila svůj účel.

Odhadovaný účet za uvedení 911 do pojízdného stavu byl odhadem stanoven na více než dva tisíce dolarů (45 tisíc Kč), uvedení do perfektního stav by jistě stálo mnohem víc. To byl jeden z mnoha důvodů reklamace nákupu, druhá strana ale jen poslala zprávu, že prodané auto už není její starost. Nároků tedy nezbude než se domáhat právní cestou, což je vždy zdlouhavý a drahý proces.

Mohlo by se zdát zbytečné upozorňovat na důvody nepovedeného nákupu, přesto raději připomeneme, že platit za auto bez jeho prozkoumání alespoň někým nezávislým je hloupost. Důvěřiví kupci evidentně stále existují a nekorektní obchodníci připravení toho využít zjevně též. V tomto případě by postačilo prověření udávané kondice vozu a jeho historie prakticky kýmkoli - auto mělo k dokonalosti evidentně hodně daleko.


Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 1 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 01Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 2 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 02Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 3 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 03Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 4 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 04Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 5 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 05Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 6 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 06Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 7 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 07Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 8 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 08Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 9 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 09Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 10 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 10Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 11 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 11Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 12 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 12Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 13 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 13Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 14 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 14Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 15 - Kupec Porsche 911 naletel foto dalsi 15
Na internetu dobře vyhlížející nabídky ojetých aut nemusí být ve skutečnosti tak dobré, jak se zdají, i když je nabízí zdánlivě renomovaný obchodník (ilustrační foto)

Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 16 - Kupec Porsche 911 naletel foto 01Muž si koupil ojeté Porsche, aniž by ho viděl, poznal následky školácké chyby - 17 - Kupec Porsche 911 naletel foto 08
Jednoduchá kontrola vozu kýmkoli by v tomto případě všechny problémy vyřešila předem

Zdroj: Jalopnik, Ilustrační foto: Mobile.de

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.