Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí

Pojišťovna Warranty Wise pojišťuje ojetá auta proti neplánovaným servisním zásahům. Ví tak, u kterých značek se za ně platí nejvíce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí

26.7.2016 | Marek Bednář | 17 příspěvků

Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pojišťovna Warranty Wise pojišťuje ojetá auta proti neplánovaným servisním zásahům. Ví tak, u kterých značek se za ně platí nejvíce.

Když si člověk koupí ojeté auto, počítá s nutností určitých oprav. Servis hned po koupi, kterým by mělo projít každé ojeté auto, nepočítáme, stejně jako nutnou údržbu. Je-li ovšem auto starší, existuje vždycky určitá pravděpodobnost nečekané poruchy, kterou už nebude krýt záruka - ta obvykle dávno skončila.

Samozřejmě, u každého auta je ta pravděpodobnost jiná, tomu se věnují nejrůznější statistiky spolehlivosti. Ty ale obvykle neřeší, o jak závažné potíže se jedná a kolik za jejich vyřešení musí majitelé zaplatit. Tento aspekt nicméně zkoumají pojišťovny, které nabízí krytí rizik spojených právě s výše zmíněnými nenadálými selháními ojetých aut.

Jednou z nich je britská pojišťovna Warranty Wise. Její produkt umožňuje pojistit vozidla, která jsou mladší 12 let a mají najeto méně než 120 tisíc mil, tj. asi 193 tisíc kilometrů. Díky téhle službě také mohou vzniknout statistiky, které ukazují, jaké jsou průměrné ceny nenadálých oprav (představte si pod tím cokoli od poruchy klimatizace až po selhání motoru) u jednotlivých značek.

Nejsou tu samozřejmě všechny značky, je jich tu 14 a chybí tu i některé rozšířené - u těch pojišťovna nemá dostatek dat pro vypočtení relevantních průměrných pojistných plnění. I ty zbylé jsou ale zajímavé - chcete-li si pořídit např. ojetý Peugeot 607, tahle tabulka může být povzbuzením, protože je na tom s průměrnou cenou nejlépe. Naopak u Porsche vidíme průměrnou částku zhruba dvojnásobnou, ale to se dá u značky tohoto kalibru čekat.

Samozřejmě, jsou to britská data, takže částky přesně nebudou odpovídat těm u nás. A je spousta závad, které si člověk opraví sám za pár korun, takové nemusí být hlášeny jako pojistné události. I tak jsou průměrné částky na první pohled dost vysoké. Co se ale nedozvídáme, je, jak často si auto dané značky vyžádá neplánovaný servis - 800 liber jednou za dva roky je totiž méně než 400 liber čtyřikrát v jednom roce.

Průměrné ceny nečekaných oprav u jednotlivých značek


Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 1 - prum ceny oprav warrantywise tab

Ceny pojištění jednotlivých aut se samozřejmě také velmi liší. Pojišťovna má představu, jak moc je daný model a ročník poruchový. Jenže z povahy věci bývá pojištění levnější než nutnost zaplatit opravu ze svého a pojišťovna Warrantywise zveřejnila i vztah mezi průměrnou cenou pojistného u dané značky a průměrnou cenou nečekané opravy.

Vezměme tedy opět Peugeot, značku, pro kterou je pojištění u Warrantywise nejlevnější. Stojí 103 liber na šest měsíců, tedy asi 3 300 korun, což člověku nekoupí leckdy ani nový startér nebo alternátor. Průměrná cena neočekávané opravy, a těmi startér i alternátor můžou být velmi snadno, je tu 406 liber, tj. cca 13 100 Kč. Taková částka vám zaplatí pojištění na zhruba dva roky a za tu dobou se může pokazit mnohem víc než "jen" startér nebo alternátor.

Také se ale pochopitelně nemusí pokazit vůbec nic, podstata pojištění tu zůstává. Jak vidíme z tabulky níže, potenciálně nejlépe se pojištění může vyplatit u značky Toyota, nejhůře u Porsche, kde je s cenou 504 liber (cca 16 300 Kč) docela drahé. Číslo v procentech vyjadřuje, kolik procent pojistného je průměrná částka nečekané opravy. Je-li vyšší než 500 %, znamená to, že se pojištění pořád vyplatí, i pokud jej na jednu průměrnou závadu, zaplatíte pojistné pětkrát, tj. na dva a půl roku. A to už zní jako dobrý obchod, protože aby se nenadálá vážnější závada nestala během 2,5 roku používání ojetiny bude vážně výjimečné.

Vztah průměrných cen oprav k průměrnému pojistnému dle značek

Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 2 - prum ceny oprav warrantywise tab 02

Pořád je to ale pochopitelně produkt, na kterém pojišťovna musí vydělat, takže k němu musíme přistupovat jako ke kterémukoli jinému - platit za jistotu nebo šetřit s rizikem. Pokud ale provozujete jedno auto, těžko lze za lepší řešení označit jakýsi „soukromý fond oprav”, kam bude člověk každý měsíc ukládat šestinu toho, co by jinak poslal pojišťovně každý půlrok. Když se pokazí drobnost nebo nic, bude to příjemná úspora, pokud ale „odejde” např. motor, těžko to zaplatíte z pár tisíc našetřeného pojistného.

To už ale odbíháme od tématu, nejpozoruhodnější jsou zde samotné průměrné ceny nečekaných oprav starších aut. Otázka zní: Máte podobné zkušenosti? Jsou opravy vašeho Peugeotu levné, ale časté, nebo naopak? Podělte se o ně v komentářích. A také - využili byste či využíváte podobné služby? U nás zatím podobných nabídek tolik, jako ve Velké Británii není...

Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 3 - peugeot 607 V6 hdi 00Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 4 - peugeot 607 V6 hdi 04Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 5 - peugeot 607 V6 hdi 06Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 6 - peugeot 607 V6 hdi 02Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 7 - peugeot 607 V6 hdi 05Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 8 - peugeot 607 V6 hdi 10Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 9 - peugeot 607 V6 hdi 08Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 10 - peugeot 607 V6 hdi 07Ojetá auta s nejvyššími cenami nečekaných oprav: „vítězové” nepřekvapí - 11 - peugeot 607 V6 hdi 09
Láká vás ojetý Peugeot? Podle Britů patří tahle značka k těm levnějším po stránce neočekávaných oprav. To ale pochopitelně nemusí znamenat, že provoz jejích aut bude celkově nejlevnější...

Zdroj: Warranty Wise

Marek Bednář

Diskuze 17 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.