Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

Podvodníci se zjevně nezastaví před ničím. Po padělaných olejích nebo žárovkách se nezdráhají prodávat ani falsa originálních zapalovacích svíček, které zdaleka nemají vlastnosti originálu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

2.10.2019 | Mirek Mazal

Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

/

Podvodníci se zjevně nezastaví před ničím. Po padělaných olejích nebo žárovkách se nezdráhají prodávat ani falsa originálních zapalovacích svíček, které zdaleka nemají vlastnosti originálu.

Australská komora automobilového průmyslu (FCAI) informuje o tom, že se ve světě začal množit výskyt padělaných zapalovacích svíček renomovaných značek, které v konečném důsledku mohou i zničit motor auta. Australské úřady jen v posledních dnech zachytily import padělaných dílů firmy NGK, které jsou nabízeny jako originální komponenty značek Honda, Nissan, Mazda a Toyota.

Nebezpečné zapalovací svíčky jsou dostupné v internetových obchodech, pochopitelně za citelně nižší cenu. Z testů FCAI ale vyplývá, že dokonce 60 % ze svíček zakoupených na internetu byly napodobeniny, které používaly materiály zřetelně nižší kvality a horší konstrukci ve srovnání s originálními díly.

Australané upozorňují na velmi zdařilé kopie, které jsou pouhým okem nerozeznatelné od produktů pravých výrobců. Falšované součástky jsou zabalené ve věrných kopiích originálního obalu a samy vypadají téměř stejně, jako původní zboží. Jejich „pitva” ale odhalí mnohé odlišnosti, které mají podstatný vliv na jejich fungování, zejména pak v náročnějších režimech jízdy.

„Padělané zboží nízké kvality by mohlo stát řidiče tisíce dolarů (1 australský dolar je asi 15 Kč - pozn. red.) v nákladech na opravy motorů,“ napsala komora do oficiálního prohlášení. Šéf FCAI Tony Weber řekl, že potenciálně ohroženi jsou všichni zákazníci. „Nejlepší způsob, jak se vyhnout padělání? Ujistěte se, že jsou vaše díly zakoupeny v síti autorizovaných prodejců,“ vzkázal šéf instituce.

Nedostatky falzifikátů se projevují špatným zapalováním ve válci a brzkým přehřátím svíček. Řidiči mohou vnímat zhoršený chod motoru, razantní pokles výkonu nebo špatné startování. Pokoušet štěstí podezřele levným zbožím skutečně není radno. „Máme odborníky, kteří zkoumají krabičky a zapalovací svíčky, a dokonce i oni stěží rozeznají rozdíly. Nebudete vědět, že je to falsum, dokud nebude příliš pozdě,“ zdůraznil Weber.

Falešné svíčky se připojují k padělaným olejům, olejovým filtrům, žárovkám, brzdovým komponentům, diskům kol a k dalším dílům, které parazitují na zavedených značkách a ohrožují zákazníky. Dotčené firmy spolupracují s obchodníky na odstranění nekvalitních dílů z trhu, spolupracují ale jen ti, kteří takové zboží nakoupili nevědomě. A to bude předpokládáme menšina obchodníků s falsy - většina musí dobře vědět, že jim jejich pochybní dodavatelé neobvykle levných komponentů prodávají něco jiného, než co tvrdí, že prodávají.


Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 1 - Padelane zapalovaci svicky foto 01Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 2 - Padelane zapalovaci svicky foto 02Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 3 - Padelane zapalovaci svicky foto 03Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 4 - Padelane zapalovaci svicky foto 04Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 5 - Padelane zapalovaci svicky foto 06
Falešné zapalovací svíčky je od originálu často velmi obtížné rozeznat, přitom falešný díl může způsobit škody za desítky tisíc korun jako nic. Náhradní díly na auto je tak nutné nakupovat u ověřeného prodejce nenabízejícího podezřele levné zboží

Zdroj: Motoring

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše