Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí

Rakouské dálniční známky nekončí, dále je můžete koupit u čerpací stanice a nalepit si je na sklo. Teď k nim ale existuje i digitální alternativa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí

3.12.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rakouské dálniční známky nekončí, dále je můžete koupit u čerpací stanice a nalepit si je na sklo. Teď k nim ale existuje i digitální alternativa.

Pokud do Rakouska cestujete nahodile tak jako většina Čechů, jistě to znáte. Vydáte se na cestu, u poslední čerpací stanice zastavíte pro benzin a vedle „plné” chcete i rakouskou dálniční známku na 10 dnů, protože roční neužijete a bez ní nikam nedojedete. Může se ale stát, že v Čechách neseženete a nezbude, než přemýšlet, zda-li před nájezdem na rakouskou dálnici po cestě máte či nemáte nějakou pumpu.

Dosud neexistovala jiná možnost než sehnat nálepku, teď už ale alternativa existuje. Rakousko od 1. ledna 2018 zavádí k lepeným dálničním známkám i jejich digitální verzi, kterou během pár sekund pořídíte na webu. A zaplatit takto předem můžete nejen možnost používat rakouské dálnice obecně, ale předplatit si i vjezd na některé zvlášť zpoplatněné úseky - to je docela příjemné.

Vše je možné vyřídit na webu Asfinagu, firmy spravující rakouské dálnice. Stránky jsou k dispozici i v češtině a slovenštině a po výběru kýžené známky stačí vybrat 10denní, 2měsíční či roční známku a nebo úsekové mýto. Dále zvolíte typ auta, zemi, ve které je registrováno, jeho značku (míněna je registrační značka, překlad tu není dokonalý - leckdo jistě bude psát „Škoda”) a od kdy má „známka” platit. V dalším kroku pak zvolíte způsob platby (platební karta, PayPal) a uvedete váš e-mail. To je v podstatě celé, po dokončení a zaplacení objednávky budete mít se zvoleným vozem vjezd na rakouské dálnice volný.

Zní to dobře, jako sympatická možnost si i 31. prosince v noci zařídit známku bez nutnosti vytáhnout paty z domu, jenže má to jedno velké úskalí. Provozovatelé se musí potýkat s rakouským zákony na ochranu spotřebitele, které nikoli nepodobně těm našim dovolují vrátit do 18 dnů od zakoupení čehokoli na internetu zboží zpět prodávajícímu. A omezení mají velmi málo, takže platí i v tomto případě. Aby tak Asfinag nemusel vracet peníze za už využitou známku, může její platnost začínat až od 18. dne po dni objednávky. Čili dnes si takto koupíte známku platnou nejdříve od 21. prosince, uvádí web ve varování hned zkraje objednávky.

To spotřebitelům moc nepomůže, jedna možnost pro koupi známky s okamžitou platností tu ale je - tyto zákony se nevztahují na obchodní vztahy, takže pokud známku koupíte jako podnikatel, může platit ihned. Ceny jsou stejné jako v případě lepených alternativ, takže začínají na 9 Eur (cca 230 Kč) za známku s desetidenní platností.


Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí - 1 - Dalnicni znamka Rakousko 01Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí - 2 - Dalnicni znamka Rakousko 02Rakouské dálniční známky už netřeba lepit, vše vyřídíte online. Má to ale své úskalí - 3 - Dalnicni znamka Rakousko 03
Lepené dálniční známky už pro cestu do Rakouska nepotřebujete, alespoň ne v této formě

Zdroj: Asfinag

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.