Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost

Je na jednu stranu pochopitelné, že lidé touží po autech s nájezdem pod 100 tisíc km, chléb se ale dnes v případě životnosti láme úplně jinde. Tyto vozy nejčastěji zvládají čtyřnásobek a ukazují, že staré dobré recepty nepozbyly nic na své platnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost

8.5.2023 | Petr Miler

Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost

/

Foto: Subaru

Je na jednu stranu pochopitelné, že lidé touží po autech s nájezdem pod 100 tisíc km, chléb se ale dnes v případě životnosti láme úplně jinde. Tyto vozy nejčastěji zvládají čtyřnásobek a ukazují, že staré dobré recepty nepozbyly nic na své platnosti.

Studie americké firmy iSeeCars se už tradičně soustřeďuje na vozy, které dominují v oblasti výdrže. Její metodika bývá jednoduchá - firma analyzuje data o prodejích obrovského množství ojetých aut (tentokrát jich bylo neskutečných 260 milionů!) a zajímá se o to, s jakým nájezdem byl ten který vůz prodán. K tomu stanoví určité hranice a zkoumá, kolik automobilů jakého typu takovou mezi překročilo.

Poslední analýza je skutečně monstrózní, neboť rozebrala data o prodejích ojetin v USA mezi roky 2012 a 2022. Tedy za dlouhých 10 let, proto bylo také prodaných vozů tolik. Cílem bylo zjistit, které modely nejčastěji dosahují nájezdu přes 250 tisíc mil, tedy přes 400 tisíc kilometrů. Pokud nějaké auto takové kilometry ujede a ještě je na prodej, je jasné, že je trvanlivé, však řada vozů se takového čísla na tachometru jednoduše nikdy nedožije a ještě dříve skončí ve šrotu.

Výsledkem je pořadí jednotlivých modelů podle zastoupení takových ojetin v nabídce. Probíhat studie čistě v Evropě, dočkáme se na předních místech lokálních doyenů - starších Volv, Mercedesů nebo větších Volkswagenů. Jenže studie bere v potaz nejen vozy, které se prodávají také v Evropě, ale i mnohé jiné, které jsou k mání pouze či hlavně v USA. A odhaluje jednoduchý recept na dlouhověkost, na který jsme na starém kontinentu tak trochu zapomněli.

Nejlepších 23 modelů je mix rozličných aut různých tříd, z nichž - jistě k překvapení mnohých - pouhá čtyři bylo možné standardním způsobem koupit v Evropě resp. v zemích Evropské unie. Alespoň dříve to byla Toyota Land Cruiser, byť ta v mezičase z trhů EU zmizela, dále jde o Hondu Accord, který si také sbalil fidlátka. Honda CR-V stále v prodeji je, na její současné pojetí bychom ale z hlediska trvanlivosti nesázeli, poslední útěchou se tak zdá být Subaru Outback, které k dispozici a pořád si na nic nehraje.

Jistě i řada evropských vozů vydrží hodně, s níže vyjmenovanými vozy se ale jednoduše nemohou statisticky rovnat, neboť ačkoli jsou mnohdy ve stejné podobě k mání i za oceánem (třeba Mercedes třídy E, Audi A6 nebo BMW řady ř, ať zmíníme aspoň pár), mezi „smetánku držáků” nepromlouvají. V minulosti jsme ostatně tento aspekt detailně probírali dříve - nejdražší součástí auta je motor a ten má tím větší tendenci předčasně kapitulovat, čím je komplikovanější. Objemnější a jednodušší motory, které je možné prodávat v USA, tak dláždí cestu k lepší trvanlivosti, o které si vozy dostupné v Evropě mohou nechat jen zdát.

První místo ovšem patří Fordu F-350, což je trochu nefér, neboť jde už přinejmenším o poloviční náklaďák, který logicky jezdí déle. Následuje už zmíněná Toyota Land Cruiser jako první skutečný osobák, za ní pak najdeme hned dvojici dalších osobních Toyot. Příčky od pětky dál okupují opět (a opět ne zcela férově) Ford F-250, Honda, znovu Toyota, znovu spíše nákladní modely GMC a Chevroletu a další Toyota. Úplně celý žebříček je přehlídkou aut japonské a americké provenience.

Podívejte se na kompletní výsledky níže, je to zajímavá statistika. Teoreticky by mohla usnadnit výběr dalšího automobilu, ale jak jsme již zmínili, oficiálně se do České republiky dovážela nebo dováží jen čtveřice zmíněných aut. Individuálně sem bylo přivezeno kde co, takže není problém sehnat ani jiné typy, nebo vybírat přímo v USA a vysněný vůz si sem nechat dovézt.

I tak je tato studie poučná - pakliže chcete auto co nejtrvanlivější, volba jednodušší techniky bude rozumná. Motor 0,9 se třemi válci a podobným počtem turb prostě není předurčen k tomu, aby vydržel sloužit věky, ať už se na jeho papírovou spotřebu dívá jakkoli hezky. Kdo toto tvrzení popírá, o autech z dlouhodobého hlediska zjevně neví nic.

23 statisticky nejtrvanlivějších aut pro rok 2023 dle iSeeCars


Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 1 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 tab 01
Grafika: Autoforum.cz, Zdroj dat: iSeeCars

Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 2 - Nejtrvanlivejsi auta 2022 iSeeCars 01Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 3 - Nejtrvanlivejsi auta 2022 iSeeCars 02Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 4 - Nejtrvanlivejsi auta 2022 iSeeCars 03Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 5 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 01Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 6 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 02Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 7 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 03Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 8 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 04Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 9 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 05Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 10 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 06Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 11 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 07Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 12 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 08Studie jmenovala největší držáky, které nejčastěji najíždí přes 400 tisíc km, odhaluje recept na dlouhověkost - 13 - Auta drzaky ktere zvladnou pres 400 tisic km 2023 09
Většina aut z tohoto přehledu je Evropě zapovězená, jakkoli narazit v prodeji lze na kterékoli z nich. Běžně dostupná v širších počtech jsou tato čtyři, z nichž vybrané generace relevantní pro tento přehled vyobrazují fotografie. Foto: Automobilky

Zdroj: iSeeCars

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše