Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje

Evoluce by měla „práci” zlodějům ztěžovat, děje se ale pravý opak. Tady můžeme na vlastní oči vidět, jak jednoduše se kradou moderní auta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje

25.5.2018 | Petr Miler | 6 příspěvků

Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje

/

Evoluce by měla „práci” zlodějům ztěžovat, děje se ale pravý opak. Tady můžeme na vlastní oči vidět, jak jednoduše se kradou moderní auta.

Nová auta se člověku snaží ulehčit život chytrými systémy. Člověk si snadno zvykne třeba na pohodlí bezklíčového systému vstupu a startu, kdy stačí mít klíč u sebe v kapse či tašce a o nic dalšího se nestarat. Prostě k autu přijdete, vezmete za kliku, sednete si za volant a zmáčknete startovací tlačítko. Auto „vás pozná” a tak, jak vám své dveře odemkne, je za sebou ty chytřejší systémy umí i zamknout.

Princip technologie „keyless“ není složitý. Klíč je vysílač, v autě je přijímač a automobil na jeho přítomnost reaguje, pokud se nachází v dostatečném dosahu - obvykle pár desítek centimetrů od dveří či později uvnitř vozu. Jenže právě to znamená riziko - stačí signál klíče zesílit a auto si „začne myslet”, že klíč je v jeho blízkosti či nitru, i když se v tu chvíli ve skutečnosti nachází na vašem pracovním stole uvnitř domu. A to je faktor, který dává zlodějům donedávna netušené možnosti.

Zatímco vy si libujete nad komfortní funkcí, tatáž věc se může vašemu autu stát během minuty osudná. Psali jsme o tom vícekrát, jen zřídka je ale možné spatřit zloděje vůz prokazatelně právě touto cestou ukrást. Teď máme možnost vidět vše z bezprostřední blízkosti a je to pohled stejně fascinující jako strastiplný.

Dva zloději si v blíže neupřesněné britské rezidenční čtvrti vyhlédnou Mercedes-Benz třídy C zaparkovaný hned před dveřmi. Oba muži vystoupí - jeden u auta simuluje přítomnost klíče u dveří, druhý se snaží zesílit jeho signál svéráznými pohyby u dveří. Po několika sekundách mávání s jakýmsi tabletem zjevně detekuje signál, který vyšle k obdobnému zařízení v rukou druhého zloděje. Řídící jednotka automobilu si myslí, že je u něj majitel s klíčem a poslušně mu odemyká své zámky.

Oba zloději po chvíli postup opakují při snaze vůz nastartovat, pak si ještě vymění místa a s oběma auty odjíždějí. Ukradnout Mercedes-Benz s moderním systémem bezklíčového zamykání je zjevně velmi snadné, ale nedělejme z toho problém Mercedesu - někdejší test ukázal, že tomuto způsobu kradení aut neodolá prakticky žádný vůz, z podstaty věci. A řešení se teprve rýsuje.

Nicholas Cage se musí stydět za to, ze kdysi přijal hlavní roli ve filmu 60 sekund - těmto dvěma zlodějům stačilo asi jen 20. Podívejte se na to sami a nezoufejte jen nad tím, že se tady evoluce trochu obrátila proti těm, kterým měla poslušně sloužit. Problém lze řešit - buď si můžete nechat bezklíčový vstup a start vypnout, nebo mít klíč doma uschovaný v místech, které nepustí jeho signál k autu. Alobal, hrnec, lednička, cokoli z toho pomáhá - zloději vám budou nanejvýš mávat svými zařízeními před dveřmi, ale bez úspěchu...


Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 1 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 01Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 2 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 02Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 3 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 03Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 4 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 04Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 5 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 05Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 6 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 06Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 7 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 07Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 8 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 08Takhle snadno vám ukradnou auto i přímo před domem. Stačilo 20 sekund, obrana ale existuje - 9 - Kradez auta pomoci keyless 2018 kveten 09
Je až neuvěřitelné, jak snadno a rychle lze dnes ukrást moderní auto vybavené systémy bezklíčového vstupu a startu

Zdroj: Carscoops

Petr Miler

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše