Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky

SUV obecně nepatří mezi úsporná auta, i taková ale mohou být užraná více či méně. Toto je 15 nejméně úsporných modelů tří tříd dle realistických testů Auto Bildu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky

4.8.2018 | Petr Miler

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

SUV obecně nepatří mezi úsporná auta, i taková ale mohou být užraná více či méně. Toto je 15 nejméně úsporných modelů tří tříd dle realistických testů Auto Bildu.

Většina lidí u svého auta sleduje spotřebu paliva, ať už kvůli snaze o co nejnižší provozní náklady nebo kvůli tomu, že nechtějí platit nesmyslně mnoho za to, co jinde dostanou levněji. Chcete-li od auta alespoň rozumnou spotřebu paliva a zároveň to musí být SUV, ukážeme vám patnáctku modelů tří tříd, kterým je dle německého Auto Bildu radno se vyhnout, nechcete-li se stát sponzory čerpacích stanic.

Němci měří skutečný apetit aut v provozu, katalogové hodnoty neberou v úvahu. Měření přesto probíhá standardizovaně na okruhu o délce je 160 kilometrů, který sestává z 61 km okresek, 40 km městské jízdy a 54 km německé dálnice. Všude jsou dodržovány rychlostní limity a dvacet z 54 dálničních kilometrů, na kterých rychlost není omezena, jedou auta i na plný plyn. Spotřeba je měřena dotankováním do plné nádrže.


Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 1 - uspoldti mapa trasy
Takto vypadá měřící okruh Auto Bildu

Protože stejný okruh je používán už dlouho, může redakce vybírat z poměrně velkého množství různých dat a tentokrát vybrala SUV, která byla nejžíznivější v testech za posledních pět let. Auta jsou kategorizována podle délky, což možná není úplně standardní dělení, ale je férové - při takovém se neocitne třeba Škoda Superb ve vyšší střední třídě jen proto, že ji tam automobilka zařadí.

V každé třídě vidíme 5 „nej”, dohromady je tedy 15 aut. Některá auta v něm už nejsou k mání jako nová, proto také chybí normované hodnoty spotřeby, pořád si je ale můžete koupit z druhé ruky, a proto je nadále uvádíme. Díky tabulkám níže budete vědět, na jakou spotřebu se máte připravit i při docela umírněném stylu jízdy popsaném výše. Někdy je to vážně hodně.

Nejžíznivější kompaktní SUV

Že bude na prvním místě třísetkoňové Audi, není zas tak velkým překvapením - že 2,5l přeplňovaný pětiválec značky Audi dokáže jezdit v okolí 10 litrů, je nakonec poměrně dobrý výsledek. 2/5 aut v této tabulce jsou ostré verze, obecně se nedalo nic moc jiného čekat, že silná benzínová SUV budou mít velkou spotřebu. Vidíme tu i Škodu Yeti 1,8 TSI, kterou ovšem už v aktuální nabídce nenajdete - leda mezi ojetinami a nebo možná narazíte ještě na doprodávaná auta objednaná dříve.

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 2 - 15nejzizSUVab tab 01

Nejžíznivější středně velká SUV

Čekali byste, že čtyřsetkoňový Macan bude nejžíznivější? Chyba lávky, je až na pátém místě, byť ho od vítěze dělí jen 0,8 l/100 km. Tím je Land Rover Freelander, dnes už neprodávané auto. Macan a X3 jsou tu jediné kousky, které si ještě objednáte nové - z Mercedesu GLK je dnes GLC, Volvo XC60 aktuálně dostává novou generaci a Freelander udělal místo Discovery Sport.

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 3 - 15nejzizSUVab tab 02

Nejžíznivější velká SUV

Nejvyšší naměřenou spotřebu u SUV, jak v této třídě, tak absolutně, má nepřekvapivě vůz osazený šestilitrovým dvanáctiválcem. Němci naměřil u Bentley Bentayga - 15,9 l/100 km. Nepředpokládáme, že by to někoho z cílové skupiny Bentaygy příliš zajímalo a především - je to pořád dost málo, uvážíme-li co všechno tohle auto nabízí.

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 4 - 15nejzizSUVab tab 03

Podobně jako u nejúspornějších SUV, přístup „to je velké, to musí žrát” neplatí vždy. Krásným příkladem je Porsche Macan Turbo, který byl až na pátém místě, a jezdit se čtyřsetkoňovým autem s průměrnou spotřebou okolo 11 litrů není zas tak špatné. Grand Cherokee SRT8 není o tolik silnější a řekne si o 4,5 litru více - ale také je o kus větší a těžší.

Dodejme, že všechna auta v tabulkách jsou, resp. byla k mání ve více různých variantách - a není hned nutné si kupovat nejsilnější benzínový motor, i když to je lákavé. BMW X5 i X3 a Nissan Juke, například, jsou k dispozici i v mnohem úspornějších variantách...

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 5 - Test Skoda Yeti 2014 18 TSI 4x4 prvni 07Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 6 - Test Skoda Yeti 2014 18 TSI 4x4 prvni 11Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 7 - Test Skoda Yeti 2014 18 TSI 4x4 prvni 48
Loni výběhová Škoda Yeti se ještě stihla dostat do pětky nejužranějších kompaktních SUV...

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 8 - audi rs q3 15nejzizSUVab 01Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 9 - audi rs q3 15nejzizSUVab 02Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 10 - audi rs q3 15nejzizSUVab 03
...na třísetkoňovou RS Q3 ale zdaleka nemá

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 11 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 01Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 12 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 02Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 13 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 03
Freelander 2 si nový už nekoupíte a v případě spotřeby paliva není čeho litovat...

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 14 - Porsche Macan 2,0 Turbo 2016 prvni foto 01Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 15 - Porsche Macan 2,0 Turbo 2016 prvni foto 02Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 16 - Porsche Macan 2,0 Turbo 2016 prvni foto 03
...lépe si vedlo i Porsche Macan Turbo

Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 17 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 09Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 18 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 04Vybíráte nové nebo ojeté SUV? Těmto se vyhněte, nechcete-li sponzorovat benzinky - 19 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 18
A uhodli jste, Bentayga je opravdu nejžíznivější

Zdroj: Auto Bild

Petr Miler

Autobazar

zobrazit vše