Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci

Po teoretické stránce je Golf rychlejší než jeho menší a méně výkonný sourozenec. Jenže má také postarší techniku, a právě na tu nakonec dojel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci

26.4.2018 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Po teoretické stránce je Golf rychlejší než jeho menší a méně výkonný sourozenec. Jenže má také postarší techniku, a právě na tu nakonec dojel.

Před několika málo dny jsme si mohli posvítit na sprint Hyundai i30 N a Volkswagenu Golf GTI, který německý hot hatch prohrál. Ve výsledku to nebylo až tak překvapivé, koneckonců šlo o méně výkonný a také technologicky starší vůz. Ač je tedy nadále považován za měřítko v rámci tohoto segmentu, v mnoha ohledech již na své soupeře ztrácí. Co je ovšem překvapivé, porazit nedokáže ani svého méně výkonného sourozence, nebo alespoň ne lusknutím prstu.

Momentálně tu totiž máme souboj Golfu GTI s Volkswagenem Polo GTI. Oba vozy přitom spojuje pohonná jednotka, konkrétně pak přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, který byl u většího a tedy i těžšího modelu naladěn v případě verze Performance na 245 koní. Menší hatchback si musí vystačit se dvěma stovkami, zároveň ale musí vláčet menší počet kilogramů (1 355 kg versus 1 416 kg). Disponuje pak i automatem DSG a systémem Launch Control, tak jako Golf GTI.

Po teoretické stránce by přitom cílovou pásku měl jako první protnout právě větší z rodu rychlých Volkswagenů, neboť sprint z klidu na stovku zvládá za 6,2 sekundy. Polo GTI je o pět desetin pomalejší, tedy alespoň na papíře. Nicméně ve skutečném světě nechává po většinu případů svého sourozence dalece za sebou. Ve čtyřech sprintech ze čtyř, jenž mapuje přiložené video, se Golf musel spokojit s rolí poraženého.

Za prohrou lze přitom vysledovat hned několik faktorů. Výkon či hmotnost bychom ale mezi ně neřadili, ty spíše srovnávají karty - Polo jistě část toho, co ztrácí po stránce motorové, dohání menším množstvím kil. Nicméně osazeno je novějším a daleko lépe reagujícím systémem Launch Control. A výhodou se ukázalo být i kratší zpřevodování šestistupňového automatu vedle sedmistupňového u Golfu - ten už musí příliš myslet na spotřebu a emise, což Polo z různých důvodů tolik netrápí. Při odpichu z místa tedy Golf zrazuje systém, který má naopak start činit co nejrychlejším.

Na českém trhu je přitom Polo k mání od 569 900 Kč, což je citelně nižší suma, než u Golfu GTI Performance, po němž musíte kvůli 245 koním sáhnout. Za ty a za automat pak dáte 752 900 Kč. Lze samozřejmě namítnout, že větší model disponuje větším zavazadelníkem i větším pohodlím uvnitř. Nicméně nové Polo je rozměrově již svému stárnoucímu sourozenci poměrně blízko. Bude tedy třeba vyčkat na novou generaci, aby propast mezi těmito vozy narostla a především aby dražší GTI bylo skutečně nadřazeno tomu menšímu. A nebo na nové verze jako GTI Clubsport, které s faceliftem vypadly z nabídky - v těch bude mít Golf jistě znovu navrch...

Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 1 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 01Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 2 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 02Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 3 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 03Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 4 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 04Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 5 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 05Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 6 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 06Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 7 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 07Bratrovražedný souboj dvou VW skončil překvapením. Golf zradila věc, která mu měla pomoci - 8 - VW Polo GTI vs Golf GTI 2018 videoscreen 08
Volkswagen Golf GTI prohrál ve třech pokusech ze čtyř sprinty se slabším, levnějším a méně prestižním Polem GTI

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama